Pozor na nekvalitní baterie

elektrický skútr značky Tiger

Jsou věci, které si můžeme koupit, a pak věci, které si koupit musíme. Třeba elektrovozík, který má pomoci lidem s omezeným pohybem. Jenže když selhává, moc daleko se s ním nedostanou. Reportáž z pořadu Černé ovce ČT.  

ilustrační snímek

moderátorka 
Firma však reklamaci neuznala. Vozík je prý absolutně v pořádku. Vypadá to ale, že tak úplně v pořádku nebude tahle firma. 

Ladislav PRUCH, invalida 
Byl to podraz, napálili mě. A kolik takových je? 

redaktorka 
Pan z Nížkovic u Slavkova nemůže pořádně chodit a neobejde se bez berlí. Ztrpčuje mu to život, protože se sám nikam nedostane. A proto, když před dvěma lety vytáhl ze schránky leták s nabídkou elektrického skútru pro seniory, bez váhání si ho objednal. 

Ladislav PRUCH, invalida 
Zaujalo mě to, že můžu jako invalida s tím jezdit po silnici, a bydlím na vesnici a z vesnice potřebuju jezdit k doktorovi do Slavkova, což je 5 kilometrů. 

redaktorka 
Skútr značky Tiger si pan Pruch objednal u strakonické firmy Direkto, s.r.o. po telefonu. Jet do Strakonic by totiž nezvládl. 

Ladislav PRUCH,
Je to z ruky, a když člověk chodí o berlích, tak je to problém. Řekli, že za pár dní ho budu mít doma. Zaplatil jsem 50 000 bez desetikoruny. Pro důchodce je to poměrně slušná cifra. 

redaktorka 
Zpočátku byl spokojený. Ostatně nebylo to první zboží, které si u firmy Direkto pořídil. 

Ladislav PRUCH,
Koupili jsme si matračku, koupili jsme si macerovací přístroj, já jsem jim ze začátku věřil. 

, redaktorka 
Jenže skútr není matračka a pan Pruch zjistil, že vozík překvapivě brzy ztrácí výkon a nemůže se na něj spolehnout. 

Ladislav PRUCH,
Během chvilky výkon klesá. A těch 20 km nemá nárok to ujet vůbec. 

, redaktorka 
A jak dlouho jedete do Slavkova těch 5 km? 

Ladislav PRUCH,
Hodinu a něco. Jezdil jsem to původně za 20 minut. 

, redaktorka 
Pan Pruch nevěděl, co má dělat ani kam se obrátit. Jediné, co měl v ruce, byl totiž jen doklad o zaplacení. 

Petr ŠMELHAUS, vedoucí právního oddělení dTest 
Ta firma nepostupovala řádným způsobem, při dodání zboží anebo těsně po měla dodat i 1 výtisk kupní smlouvy. Měla by tam být kupní cena, měly by tam být záruční podmínky, mělo by tam být poučení o tom, že může spotřebitel odstoupit od smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží, součástí by měl být i návod k obsluze. 

, redaktorka 
Pan Pruch tedy skútr u firmy Direkto reklamoval písemně i telefonem. 

Ladislav PRUCH,
Reklamace nechtějí ani slyšet. Je to špatný. 

, redaktorka 
Pan Pruch zhruba po roce a čtvrt nakonec dosáhl alespoň toho, že si firma skútr odvezla k přezkoušení. 

Ladislav PRUCH, invalida 
Všechno ozkoušeli a všechno je v pořádku. Všechno normálně, co jsem řekl, že je špatně, a oni udělali všechno dobře, Česká obchodní inspekce mi napsala, že řešit jedině soudní cestu. To by bylo nekonečný. To už bych se asi nedožil. Pro mě je to vyhozených 50 000. Protože neslouží tak, jak má. 

, redaktorka 
Firmu Direkto, s.r.o., a jejího jednatele pana Miroslava Jirsu jsme se tedy vydali hledat. Podle obchodního rejstříku sídlí firma Direkto, s.r.o., v centru Prahy na této adrese, ale podívejte se sami. Je tady uvedeno několik tisíc firem. Já jsem z České televize a hledáme firmu Direkto, s.r.o., pana Jirsu. 

pracovnice Simply Office s.r.o. 
Pan Jirsa se tady nenachází, ale tady mají sídlo. 

, redaktorka 
Jak jsme ale zjistili, sídlo tady mají už zrušené. Pátráme dál. Na reklamačním protokolu je adresa ve Strakonicích. A tady u nádraží jsme označení firmy našli. Mají tu i úřední hodiny. Třeba budeme mít štěstí taky na jednatele. Dobrý den, my hledáme firmu Direkto, pana Jirsu. 

pracovnice Direkto s.r.o. 
To je tady. Ten tu není momentálně. A co potřebujete? 

, redaktorka 
No, na nás se obrátil pán, kterému nebyla vyřízena reklamace, a… 

pracovnice Direkto s.r.o. 
Pan Pruch asi, že jo? 

, redaktorka 
Ano, ano. No, jemu to nefunguje, ten skútr a… 

pracovnice Direkto s.r.o. 
No, my už jsme tam byli několikrát. 

, redaktorka 
Jednou. 

pracovnice Direkto s.r.o. 
Jednou, no. Technici tam byli, zkontrolovali to a zjistili, že tomu nic není. 

, redaktorka 
Ale proč by si pan Pruch vymýšlel? On si elektrický skútr koupil právě proto, že ho skutečně potřebuje. 

pracovnice Direkto s.r.o. 
Bohužel někteří lidi jsou prostě takoví, že třeba i to funguje, pak si to ale rozmyslí a svedou to na to, že nefunguje. 

Ladislav PRUCH,
Takové chování za 50 000 je sprostý. Měli by se nad sebou zamyslet, vzít si vozík zpátky, vydat sem peníze. 

pracovnice Direkto s.r.o. 
Technici to vyzkoušeli a všechno fungovalo, tak mu to odvezli nazpátek. 

, redaktorka 
A kde to vyzkoušeli ti technici? 

pracovnice Direkto s.r.o. 
No, v těch Nihošovicích, kam to odvezli. 

, redaktorka 
A vy jste zaměstnanec firmy? 

pracovnice Direkto s.r.o. 
Ano. 

, redaktorka 
Až později jsme zjistili, že paní je i manželkou pana Jirsy. Do obce Nihošovice, kde měli podle ní skútr opravovat, jsme se zajeli podívat. Mělo by to být někde tady v areálu bývalého vepřína. Označený servis nebo dílnu jsme ale nenašli. Marně tady někoho hledáme, nikdo tady není, zeptáme se ještě na vrátnici. A někde tady sídlí v areálu, jo? 

vrátný areálu 
// sklad. 

, redaktorka 
Tak jsme se dozvěděli, že pan Jirsa má tady nějaké sklady, no a možná právě tady opravuje invalidní skútry. Bohužel dneska tady není. Pana Jirsu jsme nezastihli ani na domácí adrese a na infolinku se dovolat nedá. Protože skútrům nerozumíme, oslovili jsme odborníka ze specializované firmy, aby se na skútr podíval. 

Martin CHARVÁT, odborník na prodej a servis invalidníchvozíků 
Ten vozíček musí k nám na servisní dílnu, pak můžeme udělat nějaký závěr. // 

, redaktorka 
Nakonec se podařilo skútr naložit a odvézt do servisu. O pana Jirsu a jeho firmy se zajímá i jihočeská kriminálka, ale kvůli jiné aktivitě, než jsou skútry. A to je obchodování s dluhopisy. Pan Jirsa má totiž v byznysu široký záběr. Policie se nám ale odmítla vyjádřit. Prý jde o živý případ. Oslovili jsme tedy finančního poradce, který se s okolnostmi seznámil. 

Jiří KUBÍK, finanční poradce 
Pan Jirsa vydává dluhopisy, to znamená, získává peníze a pak tyto peníze nepoužívá vůbec na to, na co vlastně by měly být použity, to znamená na investování do podnikání, Direkto, s.r.o., nabízelo vlastně 2 emise dluhopisů, první emise, tuším, že byla 12 % /nesrozumitelné/ na 5 let, druhá 9,2 na 4 roky, s tím, že Police České republiky zjistila, že ani jeden z těchto případů, ty peníze vlastně nebyly použity na podnikání. Z mého pohledu pan Jirsa se chtěl akorát obohatit. 

, redaktorka 
Podle obchodního rejstříku je pan Jirsa jediným jednatelem společnosti Direkto, s.r.o., ale také jsme zjistili, že majitelem je firma z Londýna, Grand Koil Group Ltd. Náš zpravodaj v Londýně navštívil tamní adresu. 

recepční, 20-22 Wenlock Road, Londýn 
Mají tu registrovanou kancelář, ale nesídlí tady. Z tohoto místa neobchodují. 

, redaktorka 
Takže to opět jen virtuální kancelář společnosti Grand Koil Group Ltd. A jen pro zajímavost, jejím ředitelem byl do roku 2018 zase pan Jirsa. A to není vše. Firmu s téměř identickým názvem, Grand Koil, s.r.o., jsme našli zapsanou i v Praze na Žižkově a taky je spojená s panem Jirsou. Je jednatel i společník. Kdo se v tom má vyznat? 

Monika BERÁNKOVÁ, jednatelka, B.I.B. klientské centrum s.r.o. 
Společnost Grand Koil zde měla sídlo, ale pan jednatel s námi nekomunikoval, tak jsme sídlo ukončili, od té doby nikdo nereagoval, takže u nás již sídlo nemá. 

, redaktorka 
A právě tuto společnost pana Jirsy Grang Koil, s.r.o., prověřuje policie. Dokonce panu Jirsovi zakázala manipulovat s obchodním podílem firmy. Ale zpět do Nížkovic k panu Pruchovi. Ten je přesvědčen, že za problémy se skútrem můžou špatné baterie. Pan Jirsa to s ním, jak víme, už řešit nechce. 

Ladislav PRUCH, invalida 
Zatím nevím vůbec, jaká baterka tam má být. Doteďka mně nikdo nikde nenapsal, jaký to má číslo a kde to vůbec můžu dostat koupit. 

, redaktorka 
Třeba se to podařilo zjistit v servisu. 

Martin CHARVÁT, odborník na prodej a servis invalidníchvozíků 
U tohohletoho skútru není problém v kapacitě baterií, ten problém je někde jinde, což jsme zjistili dalším měřením i testovací jízdou, že je tady problém s automatickou pojistkou, která neplnila správně svoji funkci, potom ta indikace toho nabití lhala a ty baterie nevykazovaly plnou účinnost. 

, redaktorka 
Protože jsme pana Jirsu nikde nezastihli, poslali jsme mu e-mail a na ten odpověděl. 

redaktor; citace: Miroslav JIRSA, jednatel, Direkto s.r.o. 
Elektrický vozík Tiger zakoupený panem Pruchem splňuje veškeré deklarované parametry. Pan Pruch byl seznámen s jeho obsluhou při dovozu vozíku a měl jako každý zákazník při prodeji na dálku právo výrobek vrátit ve čtrnáctidenní lhůtě. Pan Pruch tohoto práva nevyužil a vozík užíval. 

, redaktorka 
No jo, ale když problém se objevil až později. Pan Jirsa nám dále napsal, zjednodušeně řečeno, že pan Pruch si vlastně za problémy může sám. 

redaktor; citace: Miroslav JIRSA, jednatel, Direkto s.r.o. 
Při posouzení trasy, na které je vozík panem Pruchem užíván, bylo zjištěno, že je překonáváno stoupání výrazně převyšující konstrukční parametry vozíku, které činí 13 stupňů. V důsledku toho dochází k přetěžování elektromotoru a hlavně akumulátorů. Uvedený problém není v žádném případě vadou výrobku a není možno na něj vztahovat záruku. 

, redaktorka 
My jsme ale zjistili z údajů Ředitelství silnic a dálnic, že úsek, po němž pan Pruch jezdí, takové stoupání nemá. Navíc na letáku je uvedeno, že vozík zvládá i kopcovitý terén. A pokud měli ve firmě Direkto na mysli překonání těchto zhruba tří metrů, měli pana Prucha upozornit, že vozík nesmí ani metr do kopce. Pan Pruch by si to asi rozmyslel. 

Ladislav PRUCH,
Po telefonu už v životě bych nic takovýho nekoupil. To je i moje chyba. 

, redaktorka 
Ve specializovaném servisu panu Pruchovi skútr nakonec opravili a přivezli domů. A my radíme, protože je riskantní objednávat si zboží za 50 000, notabene když jde o elektrický skútr, po telefonu, je dobré si takové zboží nejdřív prohlédnout v kamenné prodejně nebo přímo ve firmě. Anebo o to požádat známé či rodinu. 

, invalida 
Vozík teď po tý opravě ujede ty patřičný kilometry bez problémů. Předtím jsem musel sakra opatrně jezdit, abych se dokázal vrátit domů. Je to vyloženě zásluhou Černých ovcí, protože jinak se k důchodcovi stavěli hrozně špatně. 

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.