Pferda volá o pomoc. Doufá, že druhou vlnu epidemie přežije

foto: David Leo Veksler / Flickr.com

ilustrační foto

Rychnovská nezisková organizace Pferda hledá a nabízí práci postiženým lidem. Mnoha z nich změnila život: bez Pferdy a jí podobných organizací a firem lidé s hendikepem hledají uplatnění jen těžko – pokud vůbec. Teď se Pferda bojí o svoji další existenci.

Honza už několik let pracuje v náchodské tréninkové kavárně Láry Fáry, v jednom ze sociálních podniků rychnovské organizace Pferda. Práce ho těší, jen mu je líto, že už nemá tolik směn jako dřív. Nejvíc ho baví obsluha zákazníků, jenže komunikovat s nimi nyní musí zaměstnanci kavárny jen přes okénko a jsou rádi za každého, který přijde.

PŘISPĚJTE HONZOVI!

„Přispějte Honzovi, aby mohl i nadále chodit do práce,“ prosí teď o pomoc veřejnost rychnovská nezisková organizace Pferda.

Pořádný políček jí uštědřila už první vlna pandemie, kdy musela zavřít své sociální podniky i sociální služby, k nimž patří sociálně terapeutické dílny. Teď se obává každého dalšího zpřísňování opatření, aby je druhá vlna nespláchla docela. Uzavření sociálních služeb by pro ně mohlo mít fatální následky.

HRA O DOTACE

„Modlíme se, aby sociální služby nezavřeli, protože jsou financované většinou z evropských projektů a ty nepočítají s touto situací. Můžeme mít výpadek poskytování sociální služby, ale krátkodobý, třeba dva dny, že například neteče voda, nebo týden kvůli rekonstrukci, ale ne dlouhodobě. Je to pak průšvih, protože nám zastaví peníze a nevím, z čeho bychom sociální služby financovali, protože náklady na ně jsou, i když nejsou poskytované. Ve chvíli, kdy by je stát zavřel, budeme bojovat o přežití,“ upozorňuje ředitelka Pferdy Jana Křížová.

Pferda zaměstnává v úklidové firmě a v tréninkových kavárnách a pekárnách v Rychnově nad Kněžnou, Kvasinách a Náchodě 52 postižených a její sociální služby využívá okolo 80 klientů.

DOPLŇKOVÉ SLUŽBY

„Rozhodli jsme se současné situaci aktivně čelit. Co se týče sociálních podniků, snažili jsme se v našich kavárnách zachovat výdejní okénka, protože to nám zajišťuje práci i pro obě pekárny. Začali jsme nabízet také doplňkové služby typu, že pekárny rozvážejí pečivo až domů,“ říká Jana Křížová.

Zakázky jsou mnohem menší než za běžného provozu.

„Ale lidí s postižením i bez postižení zaměstnáváme kolem 90 a na lidi s postižením nemá vůbec pozitivní dopad zůstat doma. Pro nás je proto důležité, i když tolik nevyděláváme, udržet organizaci v chodu,“ vysvětluje.

Organizace sice čerpá dotace od úřadu práce, ovšem tržby jí chybí. S žádostí o pomoc se prostřednictvím webu i sociálních sítí obrátila na veřejnost. Podpořit ji může přes platformu Darujme.cz. Ale pomoc přichází i z Náchoda, z místa, kde Pferda provozuje jednu ze svých tréninkových kaváren.

LIDSKÝ ŘETĚZ

„Jedna známá v Náchodě napsala všem svým kamarádům, že kdo přijde k našemu výdejnímu okénku, vyfotí se tam a pošle jí fotku, že mu zaplatí kafe. Rozjela se neuvěřitelná akce, že si od ní málokdo nechal to kafe zaplatit, ale oslovil zase své známé a ti zase přišli a napsali dalším lidem, takže díky tomuto nápadu se podařilo oživit návštěvnost naší kavárny v Náchodě a zároveň udržet i pekárny v chodu tím, že mají větší odběry našeho pečiva,“ líčí ředitelka Pferdy Jana Křížová.

JANA KOTALOVÁ

Hradecký deník

http://hradecky.denik.cz/

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.