Peníze pro Nedoklubko

ilustrační foto Jomphong FreeDigitalPhotos

Emoce vzbudil facebookový příspěvek Jaroslava Škárky s úvodem: „Zbyteční lidé, zbavme se jich.“ Někdejší poslanec věcí veřejných se rozepsal o předčasně narozených dětech, které označil za nevyvinuté zrůdy. Škarkova slova velkou část veřejnosti pobouřila a rozloučila se s ním i vězeňská služba, pro kterou pracoval. Výroky ovšem shodou okolností pomohly organizaci, která tato miminka podporuje. Lidé jí poslali peníze. Reportáž pořadu 168 hodin ČT.  

Lucie ŽÁČKOVÁ, ředitelka organizace Nedoklubko, matka předčasně narozené Elly 
V první chvíli jsem nemohla vůbec se ani nadechnout, úplně mě to paralyzovalo. 

moderátor / facebookový profil Jaroslava Škárky 
Dnes jsem na ČT zaregistroval reklamu na fond „Nedoklubko“, který podporuje předčasně narozené děti s hmotností, kdy „se vejdou do dlaně“. Jinými slovy nevyvinuté zrůdy, které budou mít IQ kolem padesátky a budou pro společnost pouze přítěží. 

Markéta ŘEHOŘOVÁ, členka výkonné rady organizace Nedoklubko, matka předčasně narozených Míši a Ríši 
Okamžitě jsem si uvědomila, jak velkou část lidí to muselo strašně moc zasáhnout, pak v druhý řadě jsem si samozřejmě okamžitě představila, jakým způsobem to vlastně řeknu dětem, protože se to určitě dozví. 

Jaroslav KRAIF, otec předčasně narozeného Jardy 
Mě nikdy nenapadlo, že by si mohli lidi tohle myslet. 

moderátor / facebookový profil Jaroslava Škárky 
Žádný mentál pro naši společnost nemá význam a je to zbytečný člověk (a slovo „člověk“ píši s velkým sebezapřením, protože je to spíš zvíře). 

redaktorka 
Facebookový post exposlance Jaroslava Škárky pobouřil nejen všechny předčasně narozené a jejich rodiny, ale i velkou část veřejnosti. 

Lucie ŽÁČKOVÁ, ředitelka organizace Nedoklubko, matka předčasně narozené Elly 
Ty reakce byly jednoznačně na naší straně. Ať už se jednalo o reakce maminek nebo otců, kteří vlastně, to bylo snad poprvé, kdy se v tak hojné míře na nás obraceli tatínci, kteří se chtěli za nás postavit, chtěli se nás zastat. 

redaktorka 
Co jste řekla dětem? Jak se tohle dá vysvětlit? 

Markéta ŘEHOŘOVÁ, členka výkonné rady organizace Nedoklubko, matka předčasně narozených Míši a Ríši 
My máme s dětmi velmi otevřený vztah, bavíme se o všem normálně, jak říkám, jsou velmi rozumné, vnímavé a chápavé, takže jsem jim to vysvětlila tak, jak to chápu já. To znamená, že prostě jsou lidi různý a na něco takovýho nemá právo vůbec nikdo z žádnýho důvodu. Ten člověk udělal něco, co dělat neměl. 

redaktorka 
Za předčasně narozené děti se považují všechny, které přijdou na svět před třicátým sedmým týdnem těhotenství. Extrémně nezralí bývají ale až novorozenci, kteří se narodí před dvacátým osmým týdnem. 

Tereza LAMBERSKÁ, neonatoložka, Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF a VFN porodnice Apolinář 
Ta dolní hranice od kdy v podstatě ty novorozence zachraňujeme, na to se většinou lidé ptají, nebo to většinu veřejnosti zajímá, tak ta je v České republice legislativně stanovena na dvacátý čtvrtý týden těhotenství. To znamená krátce po polovině těhotenství, nicméně viabilita nebo ta životaschopnost toho jedince samozřejmě není daná jasnou linií, tam biologie takhle nefunguje, to znamená, že my někdy začínáme pečovat i o děti, které se narodí třeba o týden nebo o dva týdny dříve před tou hranicí. 

redaktorka 
Teprve ve dvacátém pátém týdnu svého těhotenství se kvůli zdravotním problémům dostala do nemocnice i Lucie Žáčková. 

Lucie ŽÁČKOVÁ, ředitelka organizace Nedoklubko, matka předčasně narozené Elly 
Tam mě napojili na přístroje, řekli mi, že už tam zůstanu až do porodu, což já jsem nedokázala pochopit, protože já jsem říkala, vždyť ještě nerodím, vždyť já mám rodit až za 3,5 měsíce. 

redaktorka 
Dcera Ella přišla na svět s pouhými 730 g. I Markéta Řehořová porodila předčasně, a to hned 2×. Dcera vážila 860 g, o 2 roky mladší syn dokonce jen 660. První kontakt s takto nezralými dětmi bývá pro rodiny extrémně náročný. 

Markéta ŘEHOŘOVÁ,  
Moje první návštěva na neonatologii byla úplně to nejhorší, na co si můžu vzpomenout a samozřejmě jsem to nezvládla. omdlela jsem tam a moc si z toho nepamatuju. Strašně jsem se bála dcery dotknout, strašně moc. 

redaktorka 
Stejné pocity měl i otec Jaroslava, narozeného ve dvacátém devátém týdnu. 

Jaroslav KRAIF,
Bál jsem se na něj sáhnout, protože byl hrozně maličkej a vlastně to dítě, když se narodí takhle předčasně, tak nevypadá úplně jako dítě narozený v termínu. Nemá tu kůži ještě úplně dovyvinutou, takže je to takový lepkavý a červený. 

redaktorka 
Veřejnost se předčasně narozených dětí i samotné organizace Nedoklubko hlasitě zastává nejen na sociálních sítích. 

Lucie ŽÁČKOVÁ,
Je to tak, že jsme dostali nabídku od jedné advokátní kanceláře, která nám řekla, že se za nás chce postavit, že je to tak neomluvitelný postoj, a tak jako silné vyjádření, že není dobré, abychom to nechali jenom tak. 

redaktorka 
Kromě toho se na účtu Nedoklubka za posledních pár dnů často s hashtagem #nebuťJarda sešlo víc než 690 000 Kč. 

redaktorka 
Dá se říct tedy, že vám paradoxně ten jeho post pomohl? 

Lucie ŽÁČKOVÁ,
Já si myslím, že ten prvotní impuls, jakkoliv pobuřující byl, nechtěla bych ani v té souvislosti mluvit o pomoci, v souvislosti s panem exposlancem, ale pomáhají ti lidé, kteří na to začali reagovat a pomáhají velmi značně a moc si toho vážím, moc si toho cením. 

redaktorka 
Nejde přitom o malou podporu. Dětí, které na svět přijdou předčasně, je u nás každý rok několik set. 

Tereza LAMBERSKÁ, neonatoložka,  
Zhruba do toho dvacátého osmého týdne těhotenství se v České republice ročně narodí okolo čtyř set dětí a více než 85 % z nich přežije. Což je v podstatě skvělý výsledek a většina z nich přežije i bez nějakého závažného postižení. 

redaktorka 
Příběhy našich malých hrdinů to jen potvrzují. 

Lucie ŽÁČKOVÁ,  
Ellinka je dneska desetiletá školačka, která se ničím neliší od svých vrstevníků. 

Jaroslav KRAIF,  
Malýmu jsou 3 roky a v podstatě funguje normálně, no. 

Markéta ŘEHOŘOVÁ,
Nedá se to úplně popsat. Oni jsou křehčí, ale přesto jsou silnější. 

redaktorka 
Co vedlo exposlance Jaroslava Škárku k napsání facebookového postu o nevyvinutých zrůdách, se už nejspíš nedozvíme. 

Jaroslav ŠKÁRKA, exposlanec 
Nechci reagovat, já jsem se omluvil. Omluvím se i neziskovce Nedoklubko. Přehnal jsem to, uznávám svoji chybu, 

redaktorka 
Takže to už neplatí, že byste si tohle myslel? 

Jaroslav ŠKÁRKA,
Já si to v podstatě takhle ani nemyslím, blbě jsem to formuloval. Už se k tomu nechci víc vyjadřovat. Těm, koho se to dotklo, tak se velice omlouvám. 

redaktorka 
Berete tu omluvu? 

Markéta ŘEHOŘOVÁ,  
Já ne. Já se omlouvám, ale…nebo neomlouvám. Já prostě si myslím, že ten člověk to neudělal omylem, že to udělat chtěl a že všechny jeho kroky, který následovaly, neukazujou na to, že toho lituje. 

Lucie ŽÁČKOVÁ,  
Já bych vlastně lidem, jestli mám tu možnost a můžu, tak bych chtěla ze srdce poděkovat, protože se na nás obracejí nejenom rodiče předčasně narozených dětí, ale i lidé, kteří by dost možná o Nedoklubku ani nevěděli, ale natolik je zasáhl ten přímý zásah pana exposlance, že se rozhodli podpořit právě naši činnost. 

ČT1

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.