Nezaplatili pojistné, nedostanou příspěvek

photo on Flickr

Kvůli administrativním překážkám ministerstva práce a sociálních věcí bojuje o přežití zavedené sdružení na pomoc handicapovaným v Brně. Jmenuje se Amerfo. Organizace zaměstnává 80 různě postižených lidí, kteří by jinak skončili na sociálních dávkách. Reportáž z pořadu Černé ovce ČT1.

Na svou činnost získává Amerfo dotace od státu, ale loni podstatná část peněz nepřišla. Důvodem byl byrokratický přístup ministerstva, které organizaci neodpustilo opravenou chybu.  

Brněnská organizace Amerfo zaměstnává 80 handicapovaných lidí.  

Pavel PALEČEK, ředitel obecně prospěšné společnosti AMERFO 
Náš spolek podle zákona o zaměstnanosti zpětně žádá Úřad práce o příspěvek na část mezd handicapovaných. Loni jsme chybou externí účetní firmy uhradili o několik dnů pozdě peníze na odvodech na sociální, zdravotní pojištění. 

reportér 
Organizace chybu odhalila a dluh vyrovnala. Ani to jí ale nepomohlo. Podle zákona už nešlo dotace vyplatit. 

Pavel PALEČEK,  
Tím, že jsme o několik dnů později uhradili 150 000 Kč, tak jsme přišli i o více než 2,1 milionu korun. 

reportér 
Odvrátit fatální následky mohlo jen ministerstvo práce a sociálních věcí, které může v podobných případech chybu odpustit. Jeho šéfka Jana Maláčová to ale odmítla. 

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/ 
Zákon platí pro všechny a musíme jakoby opravdu objektivně přistupovat ke všem stejně. Děkuju, mějte se na shledanou. 

reportér 
Jinými slovy. Kvůli chybě, kterou organizace odhalila a bezprostředně poté napravila, možná tito handicapovaní lidé přijdou o práci. 

Václav DOBROVOLNÝ, zaměstnanec, AMERFO 
V léčebně mi zjistili bipolární poruchu, protože jsem na jedné straně měl deprese, na druhé straně jsem chtěl zachránit svět, děti v Africe, takže vlastně nejdřív se zjistila bipolární porucha. Došel jsem pro nějaký léky, byly velice tvrdý. Byl jsem furt neustále unavenej. Je to, především obrovská malátnost, kdy například vám dělá obrovský potíže jenom sebe dostat nějakou větu, protože máte pocit, že vám prostě jakoby na rtech leží prostě obrovský závaží. Později v roce 2001 vlastně došlo k tomu, že už zhoršila a byla mi diagnostikována, jako závažnější onemocnění. 

host 
Dobrý den, mám tady sjednané přes Booking ubytování. 

Václav DOBROVOLNÝ, zaměstnanec, AMERFO 
Ano, takže pane Vaculíku. A teď tě na recepci neustále někdo je, je tady non stop někdo. Telefon na recepci je tady. V 11 hodin večer se hlavní dveře nezavírají. Teď na konci září to bude přesně 1 rok, co jsem začal pracovat pro Amerfo. 

Marek ŠLAPAL, bývalý náměstek Jihomoravského kraje pro sociální věci /ČSSD/ 
Činnost spolku Amerfo je naprosto výjimečná, protože zaměstnává velký počet duševně nemocných. V rámci svého sociálního podniku. Jedná se o největší sociální podnik na jižní Moravě. 

Leo BUCHTA, obyvatel Lhotky nad Bečvou 
Oživili jsme vlastně prostor atomového krytu pod Špilberkem. Teď se snažíme oživit jinou důležitou památku ve městě Brně. To je Franz Kafka špitál projekt. 

reportér 
Z nevyužité nemocnice udělali zážitkový hotel v pokojích se zdravotnickým zařízením. Hosty však táhnou také nízké ceny. 

Pavel PALEČEK,
Naši hosté se můžou ubytovat na bývalém operačním sále, dále v běžných pokojích pro nemocné, které jsme tady obnovili. 

Vojtěch VIČAR, zaměstnanec, AMERFO 
Teďka momentálně opaluju nátěr ze starýho okna, tady jsou okna ze špitálu Franze Kafky. Vlastně jsou tady původní okna. 

Josef OTTICH, zaměstnanec, AMERFO 
Jsem tady od února vlastně, takže nastartuji mašinu. Probíhá to asi tady tím způsobem. Tady se mandlujou deky, nebo prostěradla, nebo polštáře, jo, co je prostě potřeba, no. 

Pavel PALEČEK,  
Ve Franz Kafka špitál máme téměř 30 zaměstnanců na hlavní pracovní poměr, na miniaturních úvazcích, kteří zajišťují běžný provoz. 

reportér 
Jaká je teda vaše diagnóza? 

Josef OTTICH, zaměstnanec, AMERFO 
No sebestav úzkosti, třeba takhle, no deprese. 

Vojtěch VIČAR, zaměstnanec, AMERFO 
Mám trošku jiný vnímání, možná než ostatní lidi a je pro mě těžší nějakým způsobem fungovat jako normální člověk, ale tehdy jsem měl prostě do té práce chodím na půl úvazku, protože bych asi třeba víc hodin, třeba jak 8 hodin, 12 nejspíš nezvládl. 

Josef OTTICH, zaměstnanec, AMERFO 
A doma mám nějaký povinnosti, a třeba někdo přijde, jo, což je v pohodě, že vás někdo pochválí nebo takhle, že si něco splním. Je ta práce vidět za váma, to je důležitý. 

reportér 
Podle ministerstva nemůže Amerfo dostat pardon, protože neuvedlo žádný vážný důvod svého pochybení. Tohle jsou starší rozhodnutí úřadu Jany Maláčové, která v jiných případech pozdní zaplacení odvodů promíjí. Firmám třeba stačilo napsat, že se s platbami zpozdili kvůli špatně zadanému účtu, náročnému období během Vánoc nebo běžné nemoci. Případ už řeší kancelář ombudsmana. Zajímá je, jestli ministerstvo měří všem stejně. 

reportér 
Prostě jste tedy v některých případech tu nicotnou chybu odpustili, a zrovna tomu Amerfu to nechcete odpustit. 

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/ 
Pane redaktore, děkuju. Mě to velmi mrzí, nicméně my musíme skutečně postupovat podle zákona ke všem stejně. Kdyby to jenom trošku šlo, já jsem, my jsme se snažili opravdu nějakým způsobem prostě vyjít vstříc, ale skutečně to není možné. Bylo by to diskriminační ke všem ostatním. 

reportér 
Amerfu kvůli tomu také hrozí, že bude muset zavřít muzeum v bývalém nacistickém bunkru pod hradem Špilberk. Tady zaměstnává 12 handicapovaných průvodců. 

Petr SVOBODA, zaměstnanec, AMERFO 
Rozhlasová ústředna. Tady jsou za průhledy dveře od cel smrti s káznicema na Cejlu. Já jsem ztratil zrak. Postupem nebo postupně, protože mám pigmentaci sítnice. Handicap tady vůbec nevadil, protože Amerfo tady zaměstnává jenomzdravotně postižený osoby. Tak tady jsme v tunelu B. 

reportér 
Aby vůbec přežila, musela si společnost Amerfo kvůli výpadku dotací vzít komerční půjčku. 

Pavel PALEČEK,  
Začala pandemie, v té chvíli my jsme se ocitli zcela bez prostředků. Protože všechny naše příjmy plynuly z turismu, protože provozujeme muzeum a zážitkový pobyt hostel. 

reportér 
Amerfu pomohl i brněnský magistrát, vedený koalicí ODS, KDU-ČSL, Piráty a sociální demokracií. 

Petr HLADÍK, náměstek primátorky město Brno /KDU-ČSL/ 
Zastupitelstvo schválilo vlastně mimořádnou dotaci ve výši jednoho milionu korun. Právě pro tuto organizaci, v kontextu toho, že nechceme, aby Amerfo skončilo. Přístup paní ministryně Maláčové a celého ministerstva mě v tomto případě přijde tvrdý, nepřiměřený. 

reportér 
Dotace od města sice spolku pomohla, i tak ale bojuje o přežití. Kvůli chybějícím 2 milionům se s ministerstvem soudí. 

Pavel PALEČEK,  
Je to tak diskriminační, tak protiprávní postup. To ministerstvo musí rozhodovat ve všech případech stejným způsobem. 

reportér 
Od chvíle, co se začala bránit, se v organizaci střídá jedna kontrola za druhou. Do dnešního dne jich do AMERFa dorazilo 10. Skoro všechny už trvají několik měsíců. 

Pavel PALEČEK,  
Přišly přepadové kontroly třikrát z hygieny, dvakrát z úřadu práce. Pak jsem zjistil, že je to proto, protože Ministerstvo práce si vyžádalo tuto kontrolu. 

Vladimír DOSTÁLEK, mluvčí oddělení Ministerstva práce a sociálních věcí 
Kontroly neiniciovalo ministerstvo, ale byly zahájeny na základě obdržených podnětů. Jedná se o standardní postup, kdy státní orgán plní své zákonné povinnosti vyplývající z příslušných ustanovení správního řádu. 

reportér 
Kontroly dosud žádné pochybení neodhalily. Nebojíte se, že desítky handicapovaných přijdou o práci? 

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/ 
Tak pane redaktore, uháněli jste celou dobu tiskové oddělení, já vám řeknu dvě věty k tomu. MPSV musí úplně ve všech případech postupovat podle zákona a musí úplně ve všech případech postupovat ke všem stejně, a to je všechno, co k tomu řeknu. 

Petr SVOBODA, zaměstnanec, AMERFO 
Kdybych tady o tuhle práci přišel, tak pochybuju, že najdu něco jiného nebo uplatnit někde jinde. 

mluvčí 
Prostě jako každý člověk potřebuje nějakou práci, když chce nějakým způsobem nějakým smysluplným životem. 

reportér 
Bojíte se, že o tu práci přijdete? 

Václav DOBROVOLNÝ, zaměstnanec, AMERFO 
Víte, já nechávám vše na Božím plánu, takže jakoby prostě jak jsem k té práci lehko přišel, tak stejně tak o ni mohu přijít prostě, ale věřím tomu, že to dopadne dobře. 

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.