Návštěvy pouze s testy a respirátory

Od soboty mohou rodiny na návštěvu za svými blízkými do domovů seniorů. Dodržet musí ovšem hygienická pravidla a předložit testy na covid-19.

Radost seniorů z návštěv blízkých kalí starost ředitelů zařízení, jak všechno zorganizovat. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se nechala slyšet, že pro návštěvy budou testy i povinné respirátory zdarma.

„Viděla jsem to v televizi, ale teď nevím, jak to bude fungovat. Mám si testy zajistit sama? A kde? Kolik mě to bude stát? A bude to tak každou návštěvu?“ vychrlila na nás dotazy čtenářka Jana, která se chystá za maminkou do novopackého domova seniorů.

Neví, na co se má připravit.

Pro návštěvy jsou ale jasná pravidla. Přijít může každý, kdo se podrobil PSI nebo antigenním testům ne starším 48 hodin, nebo člověk, který prodělal v posledních 90 dnech covidové onemocnění a prokáže se potvrzením od lékaře. Zařízení mohou provést antigenní testy návštěvám samy, ale není to jejich povinností.

„Upřímně, testy máme pro klienty a zaměstnance, zásoby nemáme. To se dá vyřešit, ale vyřešené není, kdo bude testy provádět,“ postěžoval si ředitel packého domova seniorů Vladimír Šimek. Jeho zařízení na to nemá dost personálu.

Příchozí si musí navíc opatřit respirátor FFP 2 nebo KN95, ochranným pláštěm a návleky je vybaví zařízení.

MPSV údajně připravuje výběrové řízení na dodavatele testů a respirátorů, které zpětně domovům proplatí. Jak ale mají domovy seniorů testování řešit nyní, na to nám neodpovědělo. Zodpovědnost tak zůstává na ředitelích sociálních zařízení.

MYLNÉ INFORMACE

„Ministryně Maláčová vypustila do médií informace, které se nezakládají na reálných možnostech tohoto státu. Lidé mají velká očekávání, která nejsou realizovatelná. Je na každém zařízení, jak je schopno se s tím vypořádat,“ konstatuje Daniela Lusková z hradeckého Domova U Biřičky a zároveň viceprezidentka pro kvalitu sociálních služeb V Domově U Biřičky budou antigenní testy provádět ve vymezených dnech. Návštěvy si je musí uhradit, nákladově jde o 300 až 400 korun. Respirátory FFP2 si zde mohou příchozí zakoupit za nákupní cenu 25 korun.

V Jičíně jsou návštěvy od pondělí. „Nemáme sice povinnost návštěvy testovat, ale lidem tu možnost nabídneme, protože pro spoustu příbuzných by to bylo složité,“ uvedl ředitel domova Tomáš Kolátor.

Návštěvy mohou přijít v hodinových intervalech nejvýš v počtu tří osob. „Musíme je obléct, dát jim pláště, návleky, rukavice. Respirátory by si měli přinést,“ připomněl.

IVA KOVÁŘOVÁ

Jičínský deník

http://jicinsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.