Handicapovanému vrátí důstojný život

Šluknov – Mají hluboko do kapsy a k tomu je stihla rána osudu. Šestadvacetiletý Patrik Petrement ze Šluknova trpí od narození dětskou mozkovou obrnou. Je upoutaný na invalidní mechanický vozík, navíc trpí i oční vadou. Má třetí stupeň invalidity a celé dny se o něj stará jeho maminka Marie Cínová. Do jejich života zasáhla náhlá smrt manžela, který do té doby pomáhal s péčí o syna. Matka, která je sama v invalidním důchodu, se tak dostala do finanční tísně. Byt, který obývají, není bezbariérový a nutně potřebuje upravit koupelnu a toaletu, aby je mohl Patrik používat. Se svým příběhem se obrátila na média ve víře, že se jí podaří sehnat materiální a finanční podporu.

Na článek na webu Deníku narazil Jan Ravasz z firmy PePe RAVA, která se zabývá kompletními rekonstrukcemi bytů. „Uvědomil jsem si, že pro nás je výměna futer a podobné bezbariérové úpravy maličkost. Zatímco pro Patrika představují zásadní věc, aby mohl žít normální život,“ podotkl Ravasz, který dříve působil i jako pečovatel pro lidi s postižením. „Přijel jsem na místo, které absolutně neodpovídá tomu, co člověk s takovým hendikepem potřebuje. Docela mě to šokovalo. Ale přivítal mě milý skromný kluk s bystrým pohledem,“ zavzpomínal Ravasz na první setkání s Patrikem.

Jeho nápad se u kolegů setkal s pozitivním ohlasem a rozhodli se ve volném čase kompletně zrekonstruovat toaletu a koupelnu na míru tak, aby byl Patrik soběstačný. Aktuálně mají hotový plán projektu a během prosince chtějí převézt nakoupený materiál do Šluknova. Práci rozloží do dvou fází s tím, že ta první začne v lednu. „Musíme zpevnit některé příčky speciální konstrukcí, aby měl Patrik při opěru o madlo potřebnou stabilitu,“ popsal budoucí plány Ravasz s tím, že by chtěli upravit i kuchyň.

Hotovo by mělo být začátkem února příštího roku.

„Moc děkujeme všem za dosavadní pomoc, ani jsme to nečekali. Když mi volal pán ze stavební firmy se svou nabídkou, nemohla jsem tomu uvěřit. Měla jsem slzy v očích,“ svěřila se Cínová. Ta ocenila i příspěvky ostatních lidí, kteří ji podpořili, a to nejen materiálně.

Díky zásahu firmy odpadla poslední alternativa, která spočívala v případném stěhování do Liberce, kde rodina původně žila v pronájmu. Poslední metou je snaha získat kombinovaný invalidní vozík, který lze složit do auta. Patrik je upoután na mechanický vozík, a jelikož jeho matka sama trpí poškozením páteře, není schopná ho utáhnout.

Zdejší kopcovité prostředí tomu nepomáhá.

„Jsem moc rád za pomoc, která se nám dostala. Mamince se trochu ulevilo od trápení a já budu moci být více samostatný,“ ocenil Patrik. V případě zájmu je možné přispět na tento účet: 2113754545/2700. Patrik by dále ocenil oblečení na doma jako tepláky, dezinfekční prostředky nebo jednorázové žínky.

JIŘÍ LOUDA

Liberecký deník

http://www.liberecky.denik.cz/

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.