Oční jóga

Poradna ČRo Dvojky si povídala o oční józe a hostem ve studiu byla paní doktorka Petra Vostárková z oční kliniky Gemini. Co to je vlastně oční jóga a jak může pomoci lidem se zrakovouvadou ? 

Petra VOSTÁRKOVÁ, lékařka oční kliniky Gemini 
Oční jóga je soubor jednoduchých nenáročných cvičení, který pomáhá oči uvolňovat, zrychluje látkovou výměnu v očích a jejich okolí a pomáhá nám tak ulevovat při únavě způsobené například dlouhým díváním se do počítače v aktuální situaci. 

moderátor 
Což je tedy ten hlavní cíl oční jógy, aby naše oči nebyly tak brzo unavené, aby si odpočali? 

Petra VOSTÁRKOVÁ,
Přesně tak, je to taková prevence a zároveň taková i první pomoc. 

moderátor 
První pomoc a čeho? 

Petra VOSTÁRKOVÁ,
Od té únavy, přitom uvolnění. 

moderátorka 
Paní doktorko, vy jste zmínila práci na počítači, my jsme téma naší dnešní Poradny nazvali Oční jóga, v závorce práce na počítači a její vliv na naše oči. Znamená to, nebo alespoň vy to tak vyhodnocujete, že právě ta práce na počítači je pro naše oči v současné době největším rizikem, nebo co jsou ještě ty další zátěžové věci? 

Petra VOSTÁRKOVÁ,
Tak práce na počítači jako taková určitě oči nepoškozuje, vyloženě nicméně oči výrazně unavuje, namáhá. Současně je to také špatné osvětlení nebo nastavení těch prostor v pracovně v kanceláři. 

moderátor 
Je nějaký rozdíl mezitím, když se díváme do monitoru počítače nebo když se díváme do monitoru tabletu, kde je možná použitá trochu jiná technologie nebo do mobilních telefonů, prostě lidově řečeno pořád do něčeho takového zíráme nebo rozhodně mnozí z nás. 

Petra VOSTÁRKOVÁ,
Vždy se jedná o ten pohled upřený na blízkou vzdálenost, který při delším dívání se na tuto vzdálenost není pro naše oči vhodný, je vhodné ty vzdálenosti pravidelně střídat. Co se týká rozdílu při dívání se do monitoru počítače nebo tabletu mobilu, vždy se tam také jedná o to modré světlo, které je tam zastoupené výrazně víc a naše oči více unavuje. Takže zas tak výrazný rozdíl tam není. Jde potom spíš o tu vzdálenost, na kterou se díváme. 

moderátorka 
Paní doktorko, vy jste na začátku našeho prvního vstupu v Poradně hovořila o oční józe, jako o prevenci pro naše oči. Existuje ještě jiná forma prevence? 

Petra VOSTÁRKOVÁ,
Určitě, další formou prevence je samozřejmě zdravý životní styl, vyvážená strava. Může to být také pravidelné pomrkávání, na které myslíme při té práci. Je to určitě také zvlhčování očí kapičkami, které můžeme pravidelně aplikovat jako prevenci. 

moderátor 
Pojďme tu první část dnešní Poradny zakončit tím, jak vlastně ta oční jóga vypadá? Co přesně, mluvila jste o mrkání. Co ještě můžeme s očima dělat, abychom provedli ty cviky správně? 

Petra VOSTÁRKOVÁ,
Těm očím prospívají pohledy do různých směrů, to znamená, vhodné je nejdříve oči promrkat a potom provádět cviky zhruba v deseti opakováních vždy, které spočívají v pohledech doprava, doleva, nahoru, dolů, můžeme cvičit oči také po diagonále, potom jsou vhodné krouživé pohledy doprava, doleva, potom zase promrkat. Můžeme i oči jemně promasírovat přes zavřená víčka. 

moderátorka 
první posluchačku s dotazem. Můžete se ptát, hezký den. 
pani Weberová, Kolín 
Dobrý den, tady je Weberová Kolín. Pěkně prosím, já mám špatnou sítnici, jezdím na injekce do oka na Bulovku, ale když už se blíží konec toho termínu, tak se mi to zhoršuje, jako právě teď. Co já mám s těma očima dělat? Taky takhle cvičit a pomáhat si, protože napsaný vůbec nepřečtu, jako kdyby se to napsalo fixkou nebo něčím, ne fixkou vidím, ale normálně propiskou nevidím. 

Petra VOSTÁRKOVÁ,
Dobrý den paní Weberová, ty problémy se sítnicí rozhodně neodstraníme čistě tím cvičením. Léčba injekcemi je určitě vhodná. Váš ošetřující lékař nejspíš nejlépe poradí, co by pro vás bylo vhodné. Cvičení rozhodně můžete zkoušet také. Nicméně jak už jsme se bavili, slouží spíše k takové prevenci, není vhodné ho provádět úplně přímo hned po nějaké oční operaci nebo třeba právě po aplikaci té injekce. Takže na to opatrně. 

pan Hrdina 
dobrý den, tady je Hrdina. Já mám takovou zkušenost s tím, když mi bylo 60, tak mně po 60, že jo, jsem potřeboval do řidičáku kartičku od pana doktora, a to mi nedal, protože se mu zdálo, že ty oči jsou slabé. Tak jsem z toho byl nešťastný . Dcera sehnala, teď já nevím, byl to, je to Boris Tichanovský a cvičení očí a tohle a byli jsme týden s naším mladým, se synem ve Sloupu v Čechách a po tom týdnu těm mladým, tam byli ještě kluci mladí dva někde od Prahy, těm se to taky spravilo, ten jeden říkal, ty bláho, vždyť já nemůžu jet s brýlemi s autem tady odsud, vždyť já vidím lepší bez nich než s brýlemi. No, mladému se to také spravilo a mně zatím ne , ale za rok jsem pak šel po operaci očí nebo jezdím pořád vlastně, a že mě teda tohle to cvičení pomohlo. 

moderátorka 
Děkujeme za typ. Poprosíme paní doktorku o reakci, jestli i tohle může být cesta? 

Petra VOSTÁRKOVÁ,
Určitě. Jsem ráda, že cvičení vám pomohlo. Samozřejmě od onemocnění, jako je třeba šedý zákal, o kterém jste nejspíš mluvil, na jehož operaci jste potom byl, nepomůže, je potřeba docházet i na preventivní prohlídky a onemocnění případně řešit u lékaře. Nicméně i tu refrakční vadu může částečně cvičení vylepšit. 

moderátor 
Úplně pro laika, když tam byla řeč i o brýlích v tom povídání našeho posluchače, může cvičení, o kterém tady mluvíme a ta oční jóga pomoci i tomu, že třeba bude jaksi náš zrak se zhoršovat, pokud k tomu má ty tendence, pomaleji nebo dokonce vylepšit třeba množství dioptrií? 

Petra VOSTÁRKOVÁ,
Je to tak, jak říkáte. Ono to tu refrakční vadu nebo tu potřebu brýlové korekce úplně neodstraní. Nicméně může to pomoci předcházet právě jejímu zhoršování. 

moderátorka 
Další dotaz napsala posluchačka Tamara, dobrý den. Píše, škodí očím nošení kontaktních čoček, cirka 10 až 12 hodin denně jednorázové, každý den nasadím nové. Únavu očí necítím ani večer. Brýle vůbec nenosím, jen ty čočky. Tamara píše, že má 3,75 dioptrie, a že tak činí 20 let bez problémů. 

Petra VOSTÁRKOVÁ,
Pokud žádné obtíže nemáte, můžete určitě nosit kontaktní čočky i nadále, jednorázové kontaktní čočky jsou tím nejvhodnějším typem. Je dobré je co nejvíce střídat s brýlemi. To znamená, nenechávat je v oku déle než je bezprostředně nutné. Po příchodu domů z práce, například čočky hnedka vyjmout, pečlivě dbát na hygienu a také na zvlhčování oka. 

moderátor 
Ta oční cvičení, o kterých jste mluvila, můžeme, když jsme u kontaktních čoček, provozovat i s čočkami nebo je lepší je vyjmout? 

Petra VOSTÁRKOVÁ,
Nevadí to, můžeme i během dne s čočkami. 

mluvčí 
Dobrý den, hezké dopoledne. Já bych se chtěla zeptat paní doktorky, jestli, jestli se někdy setkala třeba právě v textech jogínský v souvislosti s očima s tím, že kondice nebo vůbec naše vidění, dobré vidění, ostré vidění, je podmíněno také kondicí našich jater, což je taková, že jo, továrna vlastně na zplodiny /nesrozumitelné/, odbourávání vznik metabolitů. A já třeba osobně mám zkušenost, že po borelióze se mi oči zhoršily, a když jsem si vyčistila různými způsoby játra i změnou stravy, a tak dále cvičením, tak se mi oči zase vrátily do původní kondice. 

Petra VOSTÁRKOVÁ,
Dobrý den, na naše oči má určitě vliv celkový stav našeho organismu. My dokonce v očích můžeme často vlastně poprvé odhalit příznaky různých jiných onemocnění, například cévních, diabetu, a tak dále. Určitě, určitě i játra, jak už jste říkala, která působí na očistu našeho organismu, mohou mít rozhodně vliv na náš zrak. 

mluvčí 
Můj dotaz je, jestli práce na počítači může zhoršovat chorobu věkem podmíněnou makulární degeneraci. 

Petra VOSTÁRKOVÁ,
Dobrý den, degenerativní změny, jak už jste sama říkala, jsou věkem způsobené. Je vhodné určitě užívat, například vitaminové doplňky, preparáty s obsahem luteinu pro výživu té sítnice, práce jako taková na počítači by tento problém zhoršovat neměla. Může samozřejmě oči unavovat, a proto se vám může zdát, že to vidění v tu chvíli je malinko horší. Nicméně na vliv samotného nebo na vývoj samotného onemocnění by vliv mít neměla. 

moderátor 
Mluvíme o monitorech, mluvíme o počítačích, trávíme u nich opravdu mnoho času. Týká se to nějak i našich dětí ve smyslu, třeba pozorujete, že by se za poslední roky nebo desetiletí zrak dětí zhoršoval právě vlivem počítačů? 

Petra VOSTÁRKOVÁ,
Nemyslím si, že by to úplně tak bylo, samozřejmě v dnešní době je, se víc dbá na prevenci i u dětí, co se týká různých zrakových postižení už v dětství, takže je potřeba tohle to všechno vyšetřovat, kontrolovat. Že by vyloženě ten čas strávený u počítače měl na toto vliv, si úplně nemyslím. 

moderátorka 
Paní doktorko, ptá se naše posluchačka Alena. Může cvičení ovlivnit tupozrakost? 

Petra VOSTÁRKOVÁ,
Tupozrakost bohužel ovlivnit nemůže. Tupozrakost je stav, přičemž se vlastně špatně vyvinula nebo nedostatečně vyvinula zraková dráha už v dětství. Dá se právě ovlivnit jedině cvičením v tom raném věku. V pozdější době bohužel pro ni nemáme teď žádnou možnou léčbu a ani toto cvičení tomu výrazně nepomůže. 

moderátor 
Mockrát děkujeme za vaši návštěvu dnes u nás v Poradně na Dvojce. Přejeme všechno dobré a krásný a pokud možno klidný Advent. 
Naším hostem byla paní doktorka Petra Vostárková z oční kliniky Gemini. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.