Konec Fénixu? Hledají azyl

ilustrační foto: click MorgueFile

Paracentrum Fénix, které pečuje o klienty na vozíku, hledá náhradní ubytování. V budově patřící bohunické nemocnici organizaci neprodlouží nájem. Hrozí jí konec.

Brno – Miroslav Klimeš je po úrazu páteře, který si způsobil u kamaráda při skoku do bazénu. Přestal cítit ruky i nohy. Jeho zdravotní stav se zlepšuje i díky Paracentru Fénix, které pomáhá lidem po úrazu, jež skončili na vozíku.

„Nejvíce mi pomáhá osobní asistence, při cvičení mi poradili s vozíkem, s pomůckami,“ řekl muž.

Nyní hrozí, že se tato nezisková organizace ocitne v létě bez zázemí. Její představitelé proto hledají náhradní ubytování. Prostory, které nyní využívá, má zapůjčené od roku 2007 od Fakultní nemocnice Brno. Letos se ředitel paracentra Michal Odstrčil dozvěděl, že nemocnice má pro prostory jiné využití. Stávající smlouva končí na jaře.

„Vedení nemocnice smlouvu Paracentru Fénix prodloužilo na další rok už na jaře 2020 s tím, že už tehdy bychom měli pro prostory své využití. Navíc aktuální situace s nákazou Covid-19 ukázala, že bychom využili další prostory, které nemáme,“ sdělila mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Ředitel Odstrčil řekl, že hledají prostory zhruba na pět let, než se přestěhují do vlastního. Původně chtěli vystavět nový objekt v Kníničkách. Hotovo mělo být v roce 2021, ale nastalo zdržení na úřadech, a tak tam stavba zřejmě nevznikne. „Stavební úřad nám nevydal stavební povolení, jinak máme všechno připraveno. Dotaci nestihneme vyčerpat. V Kníničkách od projektu ustupujeme,“ oznámil Odstrčil.

Paracentrum už má vyhlídnuté nové místo. Zástupci organizace dostali nabídku od ministerstva práce a sociálních věcí.

„Nabídli nám pozemek v rámci ústavu sociální péče Kociánka.
Mají zájem částečně využívat naše služby,“ zmínil Odstrčil.

Do té doby potřebují dočasný azyl. „Když do léta nenajdeme prostory, zavřeme krám. Rehabilitaci neuděláte na silnici,“ prohlásil Odstrčil.

Přístup bohunické nemocnice mrzí náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka. „Jiná taková organizace v Brně není. Jsem moc rád za to, co dělají. Nechápu vedení fakultní nemocnice, že je tam nenechají do doby, než by se přestěhovali do nového prostředí,“ řekl.

Vzhledem k tomu, že Fénix pečuje o klienty na vozíku, má vysoké požadavky v podobě bezbariérovosti nebo alespoň dvaceti míst k parkování. „Dost klientů k nám jezdí autem. Vozíčkáři potřebují hodně prostoru. Metr široká chodba je průšvih. Dva vozíčkáři se tam nevyhnou,“ přiblížil ředitel.

Více na www.rovnost.cz

Paracentrum Fénix – Nyní využívá prostoru v areálu Fakultní nemocnice Brno v brněnských Bohunicích. Nájem vyprší na jaře, novou smlouvu nedostane. Pokud organizace nenajde nové prostory, hrozí jí konec.

MICHAL HRABAL

Brněnský deník

http://brnensky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.