Starobní důchod a zaměstnání

Dotaz:

Chci se zeptat, jsem starobní důchodce. Mohu si jako starobní důchodce přivydělat prací na vrátnici? Důchody jsou malé, na co mám zaměstnavateli přistoupit, na dohodu o provedení práce nebo na hlavní pracovní poměr. Výplatu budu mít pár korun, asi 4900 Kč. Nechci státu nic platit, žádné zdravotní ani sociální, protože jako penzistovi se mi to už nevyplatí.

Odpověď:

Právní předpisy nestanovují žádné omezení pro příjemce starobního důchodu v druhu vykonávané práce. Zaměstnavatel však po Vás může požadovat, abyste se podrobil vyšetření u lékaře, který vydá potvrzení o Vaší zdravotní způsobilosti k vykonávané práci.

Můžete pracovat, jak na dohodu o provedení práce, tak na hlavní pracovní poměr. S ohledem na to, že Váš příjem se bude pohybovat okolo 5000 Kč měsíčně, bude pro vás výhodnější, abyste pracoval na dohodu o provedení práce. Z příjmů do 10000 Kč měsíčně se neodvádí zdravotní ani sociální pojištění. Zaměstnavatel z Vašeho příjmu strhne srážkovou daní pouze daň z příjmu. V příštím roce se můžete obrátit na finanční úřad a zjistit, zda byste s ohledem na Vaše nízké příjmy nemohl požádat o vrácení daně z příjmu, kterou Vám zaměstnavatel srazil z Vašeho výdělku. Ovšem
na dohodu o provedení práce lze u jednoho zaměstnavatele odpracovat
maximálně 300 hodin za rok.

admin

(Visited 22 times, 1 visits today)

1 komentář

  1. Chci se zeptat. Pokud bych nastoupil jako starobní důchodce do zaměstnání, jaký druh pracovní smlouvy je pro mě výhodnější, pokud jde o výpověď? V jaké lhůtě ji mohu dát já a v jaké lhůtě mě může vysypat zaměstnavatel? Nechci se nikde trápit, jsem již starý. Zároveň ale nechci dát zaměstnavateli snadnou možnost, aby mě mohl vysypat, kdy se mu to bude hodit.

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.