Dostali pokutu za neodebírání zboží z chráněných dílen. Ty jsou přitom zavřené

Podniky, které se kvůli koronavirové pandemii dostaly do finančních potíží, řeší další problém. V současné době nemohou zaměstnávat handicapované lidi, zákon jim to nicméně nakazuje a za nedodržení předpisů dále ztěžuje finanční situaci pokutami. Ministryně Jana Maláčová firmám nabízí odložení platby a hájí práci úřadů, další politici ale nesouhlasí.

Paní Kateřina je generální manažerkou hotelu v centru Prahy. Za poslední rok vinou covidu příliš hostů neměli, hotel je ve ztrátě, byli nuceni škrtat a propouštět zaměstnance. Teď jim ovšem z Úřadu práce přišel výměr, podle kterého musí do 15. února zaplatit téměř osmdesát tisíc „pokuty“.

V loňském roce totiž nezaměstnávali dostatečný počet osob se zdravotním postižením, respektive neodebrali dostatek zboží z chráněných dílen či jiných společností, jež postižené zaměstnávají.

To každému, kdo zaměstnává víc než pětadvacet lidí, samozřejmě už spoustu let ukládá zákon. Nicméně v době koronavirové krize jeho přísné vymáhání připadá zvláštní nejen manažerce Kateřině, která si nepřála uvést své plné jméno a název hotelu z obavy před možnými „odvetnými“ kontrolami a opletačkami s úřady.

Výhrady mají i premiér Andrej Babiš s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, kteří podle svých slov hledají dohodu s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou, jak nynější praxi vzhledem ke krizi zvrátit.

Nad vymáháním peněz od podnikatelů se podivují i někteří lidé ze společností, které se pomoci zdravotně postiženým věnují. Už proto, že chráněné dílny jsou z nařízení vlády do odvolání uzavřeny, jak na svém webu upozorňuje třeba organizace PROSAZ, která handicapovaným pomáhá už od roku 1991. Komu bychom to dávali?

Manažerka hotelu Kateřina je přesvědčena, že splnit za stávající situace zákonné nařízení ani nejde. Jeden zdravotně postižený u nich přitom stále pracuje, byť v minulosti jich byl větší počet. „Ráda bych ještě někoho handicapovaného zaměstnala. Ale v době, kdy propouštím většinu zaměstnanců, bychom pro ně museli vytvářet speciální podmínky. To nyní nejde. Většina zaměstnanců, kteří zůstali, jsou multifunkční. Manažeři třeba chodí pomáhat do prádelny. Nabírat teď někoho, kdo potřebuje specifické podmínky, není efektivní ani možné,“ říká.

Cestou, jak zákonu vyhovět, podle ní není ani kupování věcí ze specializovaných podniků včetně chráněných dílen. Nejen proto, že řada z nich během koronakrize plně nefunguje.

„Standardně odebíráme zboží, jako třeba ložní prádlo, čisticí prostředky nebo upomínkové předměty pro klienty. Komu bychom je ale dávali, když hosté nejsou?“ konstatuje manažerka, jejíž příjmení i jméno hotelu má redakce k dispozici.

Podle ní se v minulém roce „přinejmenším třikrát“ ptali na ministerstvu práce a sociálních věcí, jak to řešit. „Vždy nám bylo řečeno, že nám k tomu nedokážou poskytnout jakoukoli informaci,“ tvrdí manažerka Kateřina.

Dodává, že jim vzhledem k povinnosti nezbude než do 15. února požadovaných téměř 80 tisíc korun zaplatit. „Spolu s tím ale nejspíš zkusíme úřad práce požádat o odpuštění a vrácení dané částky z důvodů korony,“ podotýká.

Do věci se ale po upozornění MF DNES začínají vkládat politici. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová postup úřadu práce hájí. Premiér Andrej Babiš s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem jsou naopak ostře proti a chtějí věc řešit jinak. Na toto téma se spolu všichni tři bavili už při pondělním jednání tripartity.

Maláčová: Nelze měnit pravidla

„Cílem této právní úpravy je ochrana a pomoc se zaměstnáváním osob se zdravotním postižením. Všem pandemií zasaženým firmám přispíváme na mzdy přes program Antivirus, v režimu A+ dokonce stoprocentně včetně odvodů. A aby to firmy měly ještě jednodušší, zvedli jsme loni k 1. říjnu po krátké době opět příspěvek na osoby zdravotně postižené. Drtivá většina firem (97 %) situaci zvládla. Těm, které to nezvládly, nabízíme odložení platby povinného odvodu nebo splátkový kalendář,“ říká ministryně Maláčová.

Práce pro hendikepované lidi je stále méně, sociální firmy bojují o přežití

„Pokud bychom nyní zrušili nastavená pravidla, vedlo by to k prudkému zhoršení postavení osob se zdravotním postižením na trhu práce. Ti nejzranitelnější by začali o práci masivně přicházet a jen velmi špatně by hledali novou. Ohrozilo by to celý chráněný trh práce v České republice,“ dodala Maláčová.

Havlíček: Chce to větší cit

Jinak situaci vidí Babiš s Havlíčkem. „Řešíme to s ministerstvem práce a sociálních věcí, které má obavu, že kdyby dali letos výjimku, ohrozili by fungování chráněných dílen, a tedy také osob se zdravotním postižením. To chápu, přesto se domnívám, že v této době je to více o citu pro rozhodnutí, které by se mělo dělat s nadhledem a méně úředně,“ míní ministr průmyslu a obchodu.

„Jsme v naprosto mimořádné době, ve které musíme dělat nestandardní opatření. Krátkodobá výjimka by to řešila, případně podpořme chráněné dílny jinou formou, ale přestaňme proboha trestat seriózní firmy. Dnes musíme trestat ty, kteří nedodržují epidemiologická pravidla, ne ty, kteří jsou obezřetní a sotva dýchají,“ dodal Karel Havlíček.

Velmi podobně hovořil i Andrej Babiš. „Proč by na tom paní Maláčová měla trvat? Teď nejsme v období, kdy bychom měli postihovat podnikatele. Nechápu to. Řekl jsem jí, že je velice divné pokutovat podnikatele za situaci, za kterou nemůžou. Zvlášť, když jim dáváme peníze za to, že byli nuceni zavřít. To je nesmysl,“ sdělil premiér.

Poměrně paradoxní je, že s nadhledem se na aktuální vládní tahanici dívají i někteří lidé, kteří se pomoci zdravotně postiženým dlouhodobě věnují. Například Jiří Roček z organizace PROSAZ, která se dlouhá léta věnuje nejen domácí péči, sociálním službám či rekreacím, ale i výtvarným dílnám.

„Nejvíc nás poškodila situace před Vánocemi, kdy můžeme výrobky prodávat na farmářských trzích a dalších místech, která byla zavřená. Vyrábíme ale do zásoby, navíc máme i jiné činnosti. Šili jsme například roušky pro Český rozhlas nebo pro Spartu, nějakou dobu to přežijeme,“ říká tajemník PROSAZ Roček.

„Asi nejsem úplně kompetentní se vyjádřit k tomu, na co se ptáte. Jestli je ale někdo závislý třeba na hotelu, tak ho pak pokutovat za podobné věci je šílené. O tom snad ani není třeba diskutovat,“ dodal Roček.

idnes.cz

https://www.idnes.cz/

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.