Rekonstrukci stacionáře komplikuje dřevomorka, na dofinancování založili sbírku

ilustrační foto: Cohdra / MorgueFile

Službu až 22 dospělým klientům s fyzickým, mentálním nebo kombinovaným postižením denně poskytuje Stacionář Plamínek v Merklíně. Budova v Kostelní ulici, která už dispozičně neodpovídá potřebám klientů s postižením, nyní prochází kompletní rekonstrukcí. Přestavba dvoupatrového domu začala loni. Plány na opravu však zkomplikovala dřevomorka.

Náklady na rekonstrukci se zvýšily o 160 tisíc korun. Nezisková organizace Diakonie Západ v této souvislosti zorganizovala na opravu sbírku. „V současné době se nacházíme v náhradních prostorách ve farním bytě Evangelického kostela v Merklíně. Rekonstrukce objektu v Kostelní ulici začala na jaře 2020, hned na začátku se však vyskytly komplikace. Odhalením části střechy a stropů bylo zjištěno, že některé trámy jsou zasažené dřevomorkou. Stavba se tím prodražila. Dnes hledáme zdroje na dofinancování těchto víceprací prostřednictvím crowfundingu na portálu Donio.cz/Plaminek,“ vysvětluje Václava Bláhová, vedoucí ambulantních služeb pro osoby s postižením Diakonie Západ.

Cílem rekonstrukce bylo mimo jiné odstranění bariér v budově. „Část našich klientů má různé pohybové disfunkce, je tedy důležité, aby se mohli po domě pohybovat bez větších problémů. Tím zásadním je vybudování výtahu a úprava WC a koupelen. Dospělí lidé s mentálním postižením jsou velmi specifickou skupinou. Jsou to lidé se srdcem na dlani a s obrovskou chutí do života. Snížením bariér zvýšíme nejen materiálně technický standard zařízení, ale především jim usnadníme život,“ uvádí dále Bláhová a dodává:

„Celá budova bude nově také přístupna i lidem s výrazným pohybovým hendikepem nebo i na invalidním vozíku. Těmto lidem se doposud nemohly naše služby poskytovat,“.

LENKA PROKŠOVÁ

Klatovský deník

https://klatovsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.