Koně jako prostředek léčby. Jejich chůze kladně působí na mozek, míní Kolaříková

Cílem hipoterapeutky Veroniky Kolaříkové je zkvalitnit život postiženým dětem a jejich rodinám.

Do hipoterapie začala pronikat už během vysokoškolského studia, později si Veronika Kolaříková dokonce založila vlastní spolek Equilibro, který dnes sídlí na Chloumku u Mladé Boleslavi. Pomáhá dětem s logopedickými vadami, autismem, mozkovou obrnou, genetickým syndromem nebo různými kombinovanými vadami. „Hipoterapii nabízíme pro děti od tří měsíců. Rodiče s dětmi k nám docházejí buď 1-2 x týdně po dobu několika měsíců, nebo v rámci intenzivního programu dvakrát denně několik dní vkuse,“ prozrazuje.

Terapie trvá podle věku maximálně dvacet minut. Jak už název napovídá, jde o druh, jehož nedílnou součástí jsou koně – v tomto případě valach Rocky a americký klusák Lojzík. „Pohybové impulsy vznikající při koňské chůzi kladně působí na mozek klienta,“ vysvětluje s tím, že další výhodou koňského kroku je cykličnost, která je pro tělo přirozená a vyvolává tak harmonizační účinky.

Na koně jsou kladeny velké nároky. A to po fyzické i psychické stránce, aby obstáli v situacích, které pro ně mohou být nepříjemné. Kvalitní terapie tak vyžaduje mnoho úsilí a nemalé finanční prostředky. „Půl úvazku věnuji rehabilitaci, zbytek času věnuji spolku. Je to různorodá činnost od uklízení hnoje, péči o koně, krmení, trénink až po objednávání klientů, administrativu nebo vyřizování žádostí o dotace nebo granty,“ popisuje Kolaříková.

Právě s pomocí grantů se daří rozšiřovat nabídku služeb, případně zvelebovat zázemí. Posledním důkazem je vybudování přístřešku. Jednalo se o jednu z aktuálních priorit, protože i náklady na ustájení a péči jsou poměrně vysoké. Tím spíš v době pandemie, která Equilibro rovněž zasáhla. „Nejen že jsme nemohli provozovat činnost, ale nevěděli jsme, jak dlouho to bude trvat. Pro nás nešlo o zodpovědnost za náš život, ale přežití našich koní. I při pandemii mají koně hlad a je nutné o ně pečovat,“ říká šéfka.

Pomocnou ruku naštěstí podal Nadační fond Škoda Auto, který výstavbu přístřešku podpořil v rámci své grantové výzvy Pohybem pro dobrou věc. „Výstavbu přístřešku vlastně podpořili všichni Mladoboleslavané, kteří se zapojili do naší grantové výzvy Pohybem pro dobrou věc. Každý jejich kilometr zdolaný chůzí nebo během jsme v nadačním fondu proměnili na dvě koruny,“ vysvětluje ředitel fondu Ladislav Kučera. „Equilibro patří mezi první tři organizace, které už získaly finanční příspěvek na své přihlášené projekty v rámci této grantové výzvy.“

Na podporu ještě stále čeká dalších sedm projektů, zapojit se do sportovní výzvy je možné až do 30. listopadu 2021.

deník.cz

https://pr.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.