Zdravotně postiženým pomáhá třemošenské sdružení Exodus téměř 30 let

ilustrační foto: creativist collective / Flickr.com

Už téměř 30 let funguje v Třemošné u Plzně Sdružení občanů Exodus. Poskytuje čtyři sociální služby: sociálně terapeutickou dílnu, odlehčovací službu, sociální rehabilitaci a centrum denních služeb.

„Sloužíme osobám se zdravotním postižením z celé České republiky. Nesloužíme však jako ústav, ve kterém jsou uživatelé na stálo. Chceme být jakýmsi odrazovým můstkem, aby si lidé mohli v budoucnu zařídit vše potřebné sami. Zdravotně postižené se tedy snažíme „postavit na vlastní nohy“. Mohou si u nás vše potřebné natrénovat, získají tady cenné zkušenosti,“ popisuje ředitel sdružení Vojtěch Žižka.

Sdružení provozuje dvě chráněné dílny – keramickou a digitalizační. „Dílny jsou určené právě handicapovaným osobám. V keramické dílně vyrábí zdravotně postižení užitkovou a dekorativní keramiku, jako hrnky, vázy nebo mističky. Digitalizační se zabývá převodem fyzických dokumentů (knih, VHS nebo diapozitiv) do elektronické podoby. Dohromady pracuje v dílnách asi 30 lidí. Jde převážně o tělesně postižené osoby,“ vysvětluje dále Žižka.

Exodus pořádá také řadu kulturních akcí, do kterých se snaží zapojovat právě lidi se zdravotním postižením. „Jde nám o socializaci těchto lidí. Na počátku našeho působení jsme začali pořádat různé kurzy a kroužky, a to jak pro osoby s postižením, tak pro zdravé lidi. Postupem času jsme se rozhodli organizovat i velké kulturní akce. Naší vlajkovou lodí je Jazzfest, který pořádáme spolu s třemošenskou ZUŠkou a městem Třemošná. Na festivalu vystupují někdy i lidé se zdravotním postižením nebo nám jen pomáhají s organizací a přípravou. Pořádáme také charitativní běhy. Veškerý výtěžek z nich putuje zdravotně postiženému člověku. Může ale pomoci i zdravému člověku, který se ocitl ve složité životní situaci,“ uzavírá ředitel.

Lenka Prokšová

Plzeňský deník

https://plzensky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.