Katce se rozbil přístroj zabraňující proleženinám. Do sbírky pomáhá kde kdo

Vozíčkáři a lidé upoutaní na lůžko vědí, jak jsou bolestivé proleženiny a co obnáší jejich zdlouhavé hojení. Šestadvacetileté Kateřině Bláhové z Chrudimska se rozbil přístroj Motomed, na němž cvičila a posilovala. Zdravotní pojišťovna tuto užitečnou rehabilitační pomůcku nehradí, a tak se Kateřiny maminka Ilona snaží peníze získat prostřednictvím veřejné sbírky. Lidé už do ní přispěli 77 tisíci korun, což je necelá polovina potřebné částky. Katce se snaží pomáhat kamarádi a známí, ale i anonymní dárci. Nákup Motometu hodlají podpořit také otužilci.

„Káťa se narodila v 38. týdnu těhotenství a už čtvrtý den po porodu se objevily záškuby končetin a křeče. Bylo nám vysvětleno, že se jedná o prvotní příznak rozjíždějící se infekce v organismu. Následovalo podávání antibiotik, ultrazvuk mozku, kontroly u neurologa po propuštění z porodnice, od tří měsíců věku jsme cvičili Vojtovu reflexní metodu i pětkrát denně,“ vzpomíná maminka Ilona.

Šestiměsíční holčička už zaostávala za ostatními kojenci. Ruce měla sevřené v pěst, nohy našponované, v zádech se prohýbala jako luk, což jsou příznaky svalového napětí a dětské mozkové obrny.

Hodiny strávené cvičením Vojtovy metody, měsíční pobyty v léčebnách, operace – ať už se jednalo o protažení zkrácených šlach a další, bohužel nedokázaly zvrátit postižení centrálního nervového systému. Katka zůstala plně odkázána na pomoc svých rodičů.

„Dnes se dcera pohybuje pomocí invalidního vozíku, péče o ni je tak náročná nejen po psychické stránce, ale i té fyzické,“ přiznává maminka. Je ráda, že z dcery vyrostla veselá slečna, která si své problémy až tak nepřipouští, což je ale způsobeno i jejím lehčím mentálním postižením.

Katka nemůže jezdit na kole a přístroj Motomed Viva 2 používala dlouhých deset let. Velmi jí pomáhal v prevenci proleženin a zároveň k rehabilitaci. Dokáže totiž stimulovat krevní zásobení svalů nohou i rukou a zlepšovat motoriku. Ale 160 tisíc na nákup potřebné pomůcky česká zdravotní pojišťovna na rozdíl třeba od těch německých nepřispívá, takže se rodina odhodlala k tomu, že osloví veřejnost.

„Ilčo, Jardo, Kačko! Jste úžasní, držte se,“ zní jeden ze vzkazů, které dárci píšou na webovou stránku znesnaze21.cz, kde má sbírka s názvem Motomed pro Katku svou vlastní kapitolu. Každá koruna se počítá.

„Naše dcera Anička se s Katkou kamarádí. Káťa je moc milá, takové naše sluníčko. Přispěli jsme a rádi. Ještě zbývá asi sedmdesát tisíc korun, tak snad to dárci společně dokážou,“ popisuje Chrudimačka Marie Jirovská.

Na koupi přístroje se hodlá podílet i parta otužilců, kteří na lomu Švihov nedaleko Chrudimi pořádají 17. října akci Otužujeme se pro Káťu. „Spojíme příjemné s užitečným,“ říká s úsměvem jedna z organizátorů Dáša Krčilová.

Romana Netolická

Chrudimský deník

https://chrudimsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.