V Rytmusové tréninkové kuchyni už to voní!

„Na začátku to vypadalo na velmi odvážný a ambiciózní plán – sehnat finanční prostředky na prostor, který využíváme s klienty k trénování dovedností spojených s vařením, zrekonstruovat a dovybavit,“ připouští ředitelka Rytmusu Střední Čechy, Pavla Fleischhansová.

Rytmus je organizace, které velmi záleží na tom, aby měli lidé se zdravotním postižením možnost žít tak, jak je pro většinu společnosti běžné. To znamená pracovat a s podporou zvládat bydlení ve vlastních domácnostech – nakoupit si, uvařit, uklidit.

Co bude dnes k obědu?

Lidé s mentálním postižením jsou ve svém životě často v pasivní roli opečovávaných. Mít mentální postižení však apriori neznamená, že by si člověk nebyl schopen nebo nechtěl sám uvařit. Jen k tomu potřebuje tu správnou podporu. A jednou z forem podpory jsou kurzy vaření, které Rytmus Střední Čechy organizuje pro klienty. Kurzy absolvovalo již 32 lidí, ale tréninková kuchyně i její vybavení byly zastaralé a nevyhovující.

Od počítačové vizualizace, přes mraky prachu, až po novou kuchyň

Materiály jsou drahé, řemeslníci mají moc práce… jakékoli budování vyžaduje pevné nervy a  odhodlání. A také spolehlivé partnery. Rekonstrukce kuchyně se podařila v krátkém čase díky pomoci dárců. Projekt podpořil Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, Grantový program Skupiny Moneta a Tříkrálová sbírka Farní charity Benešov. Pomohlo také mnoho firem a 31 soukromých laskavých dárců. 

Radost z vaření byla velká

Dílo se podařilo a první klienti měli ještě před slavnostním otevřením možnost vyzkoušet,  jak se v nové kuchyni vaří. Z kuchyně už voněl fazolový guláš i jablková buchta. „To je krásná kuchyň, moc se mi líbí!“, pochvaluje rekonstrukci jeden z klientů a pracovnice Rytmusu, asistentka Hana Hrbková dodává: „Ve staré kuchyni jsme se nemohli ani otočit u trouby, pomáhat klientům s vařením bylo chvílemi dost obtížné, teď máme pěkný prostor, všechno je příjemnější i bezpečnější, tady je radost vařit.“

Oslava s kávou

Slavnostní otevření prostor proběhlo ve středu 6. října odpoledne a zúčastnili se partneři a příznivci organizace. „Tak ať se Vám v nové kuchyni dobře daří i vaří“, loučili se hosté slavnostního otevření. „Z rekonstrukce máme velkou radost. Děkujeme všem, kteří se podíleli na rekonstrukci! Bez darů a podpory lidí, kteří nám věří a vidí v naší práci smysl, by to něšlo,“ uzavírá ředitelka Rytmusu Střední Čechy, Pavla Fleischhansová.

Zuzana Klímová Vaňková

Benešovský deník

https://benesovsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.