Běh pro Světlušku s knihovnou se ve Vsetíně vydařil. Vybralo se přes 13 tisíc

Masarykova veřejná knihovna Vsetín spolu s dalšími partnery uspořádala v pátek 8. října charitativní „dobroběh“ pro Světlušku na podporu lidí s těžkým zrakovým handicapem. Na startu se sešlo 67 registrovaných běžců a běžkyň. Jednalo se o pestrou skladbu účastníků, od zkušených běžeckých matadorů přes ty nejmladší závodníky, až po náhodné, na poslední chvíli přihlášené, nadšence. Knihovna naplánovala nenáročnou trasu Vsetínem, která byla na výběr v kratší a delší variantě. Startovalo se hromadně na Dolním náměstí před knihovnou. Ti, kteří si vybrali kratší trasu, doběhli po nábřeží řeky Bečvy k prvnímu stanovišti Kostka školy a následně se vraceli zpět.

Délka trasy činila 2,2 km. Příznivci delší trasy pokračovali od Kostka školy dále do sídlištní knihovny v Luhu, navraceli se opět po nábřeží až k základní škole Trávníky, kde odbočili vlevo a přeběhli pod železničním přejezdem a doběhli až do sídlištní knihovny v Rokytnici, kde bylo poslední stanoviště. Odsud se vraceli zpět na Dolní náměstí. Tato trasa měla 7,3 km. Úspěšní běžci sbírali na jednotlivých občerstvovacích stanovištích razítka. Nejrychlejší skupina běžců zvládla dlouhou trať (7,3km) za 34 minut.

Vybíhalo se ve 20 hodin s čelovkami, ulicemi Vsetína se tak vytvořil působivý běžící „světelný průvod“. Už od 18 hodin probíhal na Dolním náměstí doprovodný program. O hudební vystoupení se postarala vsetínská alternativně – rocková kapela Bulletproof Puppets, která hraje autorské písně i covery ve vlastním aranžmá. Moderování se skvěle zhostily Lucie a Věra Strbačkovy, které mají velmi blízko jak ke Světlušce, tak k organizacím pracujícím se zrakově postiženými. Lidé se na Dolním náměstí mohli seznámit se službami partnerských organizací, které se prezentovaly ve stanech.

SONS (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých Vsetín) představil speciální pomůcky pro osoby s těžkým zrakovým handicapem, zvětšovací lupy, hry pro nevidomé, pomůcky pro domácnost, ukázky braillova bodového písma. VKCI (Vzdělávací a komunitní centrum Integra Vsetín) nabídlo služby občanské poradny a služby sociálně terapeutické dílny, kde měli návštěvníci možnost vyzkoušet si ruční tvorbu (drátkování), které se věnují klienti jejich dílny.

Prezentovaly se i služby zvukové knihovny, která je součástí MVK Vsetín. K vyzkoušení byl také TYFLO CHODNÍČEK, kdy vidomým byl prostřednictvím brýlí, které simulují různé typy zrakového handicapu, zprostředkován způsob vnímání lidí se zrakovým postižením.

Během celé akce byly k zakoupení sbírkové předměty Světlušky: čelovky, ponožky, náramky, batůžky, čelenky, kartáčky na zuby atd. Registrační poplatek na běh byl dobrovolný a veškerý výtěžek za sbírkové předměty i registraci ve výši 13.200 Kč bude věnován Nadačnímu fondu Světluška.

Děkujeme všem partnerům, účastníkům i vystupujícím za skvělou atmosféru, štědré příspěvky, sportovního ducha, radost z pohybu a za to, že přispěli dobré věci. Těšíme se, že příští rok na tento první ročník Dobroběhu pro Světlušku se vsetínskou knihovnou navážeme dalším ročníkem.

Kateřina Janošková, MVK Vsetín

Valašský deník

https://valassky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.