Maratonu na kolečkách v Tloskově se zúčastnily i děti z neveklovské školy

Zajímavou akci, která přispívá k lepšímu porozumění postižených ve většinové společnosti, připravili pro klienty a děti z neveklovské základní školy organizátoři z Centra sociálních služeb Tloskov. Jejím základem bylo zdolání maratonské vzdálenosti, a protože řada lidí z centra je imobilních, využili k tomu invalidních vozíků.

Akce proto dostala název Maraton na kolečkách. Díky tomu se jí mohlo zúčastnit každé kolové vozidlo. Jezdilo se v parku uprostřed areálu, jemuž místní říkají zahrada, protože park v Tloskově je především ten zámecký sahající až k Neveklovu. Na trati maratonu se vedle zmíněných vozíků objevily i kola, tříkolky nebo koloběžky.

„Cílem akce je ukázat, že také naši imobilní klienti umí žít a svým způsobem i sportovat. Zároveň jsme pozvali děti ze školy, aby si vyzkoušely, že život na vozíku není vůbec lehký a jezdit s ním je pěkná dřina, a že lidé na vozících zasluhují velký respekt,“ uvedl ředitel ústavu Matěj Lipský.

Nápad na maraton na kolečkách vznikl v ústavu v Hrabyni a postupně se do projektu zapojilo všech pět center zřizovaných Ministerstvem práce a sociálních věcí. „Ještě jsme nevyhráli, tak uvidíme, jak to dopadne letos,“ nezapřel ředitel soutěživého ducha. „Důležité je se zúčastnit a užít si to,“ dodal.

Každý vozíčkář tlačený asistentem, a tak to měly i školní děti, které se na okruhu vozily a tlačily navzájem, vytvořil čas, který se pak zapsal. Po ujetí maratonské trati 42 kilometrů se pak časy sečetly a to byl pak čas výsledný porovnávaný s výkony závodníků v dalších zařízeních.

Zatímco v jiných ústavech podnik pojali skutečně jako štafetu, kde si účastníci předávali pomyslný štafetový kolík, v Tloskově to bylo trochu jinak. „Tam, kde mají klasickou štafetu, trvá závod pět až šest hodin. V našem ústavu je ale alfou a omegou jídlo a klienti budou velice rádi, když stihnou oběd v obvyklý čas,“ zasmál se ředitel a už vážně připomněl, že to je potřebné například pro klienty s poruchou autistického spektra, kterým se díky tomu nenaruší zaběhnuté rituály.

Pro klienty Centra sociálních služeb Tloskov to nebyla první taková akce. V rámci muzikoterapie se v zahradě konají i koncerty všech žánrů. Už ve středu 29. června přijede do Tloskova pražská dívčí formace Music Girls, v pondělí 4. července tam zahraje svůj metal Dymytry a ve středu 3. srpna pak se svou kapelou Roman Dragoun.

Zdeněk Kellner

Benešovský deník

https://benesovsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.