Ministerstvo práce prý jen straší lidi

Ministerstvo práce a sociálních věcí podle reportáže TV Barrandov varuje, že zrušení sKaret by mohlo zapříčinit zpoždění výplat dávek. Předseda NRZP Václav Krása  a poslankyně za ODS Lenka Kohoutová si ale myslí, že MPSV jen straší lidi.

Zrušení projektu sKaret požaduje opozice i vládní ODS. Pro zachování systému je tak pouze TOP 09.

Podle Ministerstva práce a sociálních věcí by mohla být zrušením projektu sKaret zpožděna výplata dávek. Vyplývá to z důvodové zprávy k přepracované novele zákona o úřadu práce, který systém sKaret upravuje.

Podle poslankyně za ODS Lenky Kohoutové i předsedy Národní rady zdravotně postižených Václava Krásy by však v případě zrušení projektu sKaret k žádnému zpoždění výplaty dávek dojít nemělo.

„To nemůže dělat žádný problémy. To je opravdu jenom strašení nesmyslné, protože ten starý původní systém pořád funguje,“ míní Václav Krása z Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.

„Stejně většina dávek se sociální oblastí je vyplácena ještě běžným způsobem. Milion občanů zhruba něco dostává a sKartu vlastní zhruba 280 tisíc lidí,“ dodává Lenka Kohoutová, poslankyně ODS.

„Ministerstvo práce to ale vidí jinak. Tvrdí, že zrušení bude mít nejen finanční dopady, ale zvýší se i náklady klientům a budou hrozit exekuce ,“ říká redaktor časopsisu Týden Zdeněk Rejšek.

Podle Štěpánky Filipové, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí,  dávky, které se vyplácejí přes sKartu, nepodléhají exekuci. Exekuce by se podle ní nekonaly.

Desátého dubna vláda smetla ze stolu návrh ministryně Müllerové, který počítal s částečným zachováním sKarer. Teď ministryně poslala na vládu návrh nový, téměř totožný s tím předešlým.

„Já si myslím, že paní ministryně hraje tu hru, že chce, aby sKarty zrušil Parlament, aby to nebyla ona. Protože se bojí, že by pravděpodobně ty sankce vyžadovala Česká spořitelna asi po ministerstvu,“ spekuluje Krása.

Na projektu sKaret se navíc málem podílela firma, kterou spoluzakládal exministr Jaromír Drábek. Právě on přitom sKarty za svého ministrování rozjížděl.

„Teprve v průběhu jsme se dozvěděli, že systém na kontrolu umí jediná firma, IDTAX. Dříve firma pana Drábka a pana Šišky, kterou prodali,“ uvedla Kohoutová.

„Firma IDTAX neměla a nemá se systémem vůbec nic společného. Kdo tvrdí něco jiného, lže,“ tvrdí ale Drábek.

Systém na kontrolu dávek nebyl nikdy spuštěn. Možná jen proto se bývalá firma exministra Drábka na projektu nepodílela. Ministerstvo práce chtělo, aby vláda přepracovaný návrh projednala ještě v dubnu. Nyní je ale už jasné, že vláda to v dubnu projednat nestihne.

TV Barrandov, invArena

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.