Ochrnul, ale supermyší vše ovládá ústy

Na začátku byla pomoc kamarádovi, který ztrácel možnost se hýbat. Dnes patří inteligentní kompenzační pomůcky dvaatřicetiletého Petra Uličného z Ostravy mezi světové unikáty, které těžce postiženým ulehčují jejich každodenní život. Dobývá jimi i Ameriku.

Stačí, aby se pusou dotkl výstupku na speciální myši před svým notebookem, a za jeho zády se rozsvítí malá lampa postavená na stolku. Dalším dotekem ústy lampičku zhasne…

Zázrak, kouzlo či trik? Pro nezasvěceného diváka možná, zvlášť když lampa není s počítačem ani speciální myší nijak viditelně propojená. Pro dvaačtyřicetiletého Davida Kozelského běžná věc. „Propojení je bezdrátové,“ vysvětluje.

Vychytávku se světlem ale nevyužívá z rozmaru, lenosti nebo snad proto, aby mohl machrovat. Je pro něj naprostou nezbytností, nechceli spoléhat jen na pomoc druhých lidí. Nemůže totiž hýbat rukama. Ani nohama. Před jednadvaceti lety ochrnul od ramen dolů.

„Vracel jsem se z práce na kole. Stačila chvilka nepozornosti, vrazil jsem do nákladního auta a zlomil si krční obratle,“ vzpomíná.

Technicky nadaný mladík z Velké Polomi měl tehdy za sebou průmyslovku, praxi projektanta ve Výzkumném a vývojovém ústavu pozemního stavitelství v Ostravě i základní vojenskou službu. Před sebou celý život a spoustu plánů…

„Po vojně mě propustili z práce. Nastoupil jsem u stavební firmy. Chtěl jsem začít u lopaty a vypracovat se na mistra. Rok a půl jsem jako železobetonář pomáhal při stavbě budov, které dnes využívám, například fakultní nemocnice. Když jsem havaroval, budovali jsme lázně v Klimkovicích. Tam se to stalo,“ dodává muž, kterému zlomené krční obratle poškodily míchu tak silně, že dnes může hýbat jen hlavou, krkem a lehce rameny.

Přesto nepatří k těm, kteří by jen leželi v posteli a litovali se. Naopak. David Kozelský se usmívá, tráví většinu svého dne hrami i prací na počítači. A 32letý ostravský podnikatel Petr Uličný, který pro něj vyrobil inteligentní ústní myš, by ho dokonce brzy rád zaměstnal.

„Když takový člověk chytne myš do pusy, tak ji prověří opravdu od A do Z,“ tvrdí Uličný, který první inteligentní ovládací systém vyrobil pro nemocného kamaráda v roce 2009. Od té doby pomohl desítkám postižených. Za Davidem Kozelským, který žije s rodiči, ale momentálně pobývá v Ústavu sociální péče v Hrabyni, přijel včera proto, aby myš, kterou lze ovládat dotekem i hlasem, opět vylepšil.

„David svou myší ovládá doma počítač, televizi, satelit, mobilní telefon i osvětlení, může si přivolat člena rodiny nebo zdravotní sestru. S každým novým klientem či přáním se funkce inteligentní myši vylepšují a rozšiřují. Toho pak využívají všichni,“ líčí Uličný.

Pro Davida Kozelského je počítač a internet vším – komunikačním nástrojem, zdrojem zábavy, ale i přivýdělku. Pracoval pro webdesignovou firmu, doplňoval do e-shopů, dělal webové stránky, přivydělával si i jako specialista elektronického marketingu…

Unikátní myš MouthMouse, kterou získal díky příspěvku na inteligentní kompenzační pomůcku, mu nyní umožňuje pracovat na počítači stejně rychle jako člověku, který ovládá myš rukou.

A když inženýr robotiky Petr Uličný představil svůj patentovaný vynález v Americe, zaujal tamní investory. Možná tak za čas prorazí na světový trh.

Mladá fronta DNES

Ivana Lesková

 

S inteligentní ústní myší oslovil i Ameriku

Právě MouthMouse, inteligentní myš, je nyní zřejmě to nejlepší, co Uličného firmy vyrábějí. „Jde o zařízení, kterým uživatel během dvou sekund ovládne jedním dotykem, hlavou, ústy či jazykem běžné věci, jako je počítač, telefon, televize, světlo v domě, větrák nebo hračky,“ popsal Uličný s tím, že myš je bezdrátová, není připojena ani do zásuvky. Člověk s ní může najednou ovládat škálu zařízení.

Uličný je momentálně jediným výrobcem inteligentních kompenzačních pomůcek v ČR a podle dvaačtyřicetiletého Davida Kozelského z Velké Polomi nemá jeho ústní myš konkurenci ani ve světě. Kozelský sám chytrou pomůcku používá. Ovládá ji ústy.

„Tímhle jsem stejně rychlý, jako bych držel myš v ruce. S tím, co jsem měl, je to nesrovnatelné,“ tvrdí muž upoutaný na invalidní vozík. „Podobná myš se vyrábí ještě v Rakousku, je to však jiný typ, je foukací, čistě jen na počítač, a nesrovnatelně dražší,“ vyjmenoval zápory rakouského výrobku.

Cena české MouthMouse se pohybuje od 5 do 80 tisíc, dosud ji využívají asi dvě desítky lidí. Ta Kozelského stála 65 tisíc a sám za ni zaplatil 10 procent a zbytek uhradil z příspěvku na kompenzační pomůcku.

Uličný pomůcky vyvíjí i vyrábí v malé ostravské dílně. „Ve firmě jsme tři až čtyři, podle potřeby. Jeden dělá vývoj a výzkum, druhý dělá kompletace, třetí má na starost prezentace a spolupráci s klienty přímo v terénu,“ řekl podnikatel, který byl před dvěma lety vyslán CzechInvestem v rámci projektu CzechAccelerator do amerického Bostonu.

Tam pobýval v inovačním centru, mapoval možnosti svých výrobků a navazoval styk s potenciálními investory. Důvod je jediný. Chtěl by vyrábět „ve velkém“.

invArena

(Visited 21 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.