VZP zvýšila příspěvek na bezlepkovou dietu na šest tisíc korun

Příspěvek na potraviny bez lepku, který VZP poskytuje dětem s celiakií, se letos razantně zvýšil –  z loňských 3 600 korun na rovných 6 000 korun. Za poslední čtyři roky tak narostl více než trojnásobně. Nově jej také poskytuje klientům až do dvaceti šesti let věku.

Více než trojnásobně se za poslední čtyři roky zvýšil příspěvek, který VZP poskytuje svým klientům s celiakií. I letos jde o skokový nárůst – příspěvek na potraviny bez lepku zvýšila VZP z loňských 3 600 korun na rovných 6 000 korun.

V letošním roce Všeobecná zdravotní pojišťovna má pro nemocnén s celiakií vyhrazeno celkem 10 milionů korun.

Žádná jiná zdravotní pojišťovna nepřispívá svým klientům na bezlepkovou dietu tak vysokou částkou.

Kromě zvýšení příspěvku zvýšila VZP od letoška také věkový strop pro žadatele. Zatímco ještě loni jim nesmělo být více než devatenáct, nově VZP příspěvek poskytuje klientům až do dvaceti šesti let, jedná­- li se o nezaopatřené dítě – studenta.

VZP si uvědomuje závažnost onemocnění celiakií a programem Bezlepková dieta nadstandardně pomáhá lidem, kteří se musí s touto diagnózou potýkat.

Obraz celiakie u dětí a dospělých je rozdílný. U malých dětí se objevují příznaky po zavedení obilných výrobků (nejčastěji krupičky) do dětské výživy. Dítě neprospívá, má průjmy, nadýmání, trpí střídáním nálad, má větší bříško a chabé svalstvo.

Ve školním věku se onemocnění celiakií projevuje především opožděním tělesného i psychického vývoje (porucha růstu, nízká hmotnost, nevalný prospěch, chudokrevností a poruchami výživy).

Onemocnění se může spontánně zlepšit v pubertě, a to i bez léčení. Z toho vznikla nesprávná představa, že celiakie jeonemocněnídětskéhověkua že se z ní vyroste.

U dospělých příznaky kolísají. Jen u menšiny je obraz podobný jako v dětství: průjmy, nadýmání, hubnutí a celková únava. U většiny nemocných je projevů onemocnění málo, jsou nevýrazné. Projevy celiakie v dospělosti se objevují nejčastěji mezi 25. až 40. rokem a může jim předcházet například vážnější infekční onemocnění, operace, úraz, psychický stres, těhotenství, porod, kojení.

U některých celiaků se může onemocnění projevovat svědivými puchýřky, zejména na končetinách, hýždích, na trupu, na krku a také ve vlasech. Jde o kožní formu celiakie známou pod názvem herpetiformní dermatitida.

Jde o dědičné onemocnění způsobené trvalou nesnášenlivostí lepku, což je směs bílkovin z pšenice, žita a ječmene. Požití lepku se u postižených projevuje poruchou střevního vstřebávání a dalšími potížemi v důsledku zánětlivého poškození střeva.

Odhady odborníků hovoří o tom, že celiakií trpí v Česku až sto tisíc lidí, přičemž ale jen asi u 20 % byla nemoc diagnostikována. Jde o dědičné onemocnění způsobené trvalou nesnášenlivostí lepku, což je směs bílkovin z pšenice, žita a ječmene.

Mgr. Oldřich Tichý, tuiskový mluvčí VZP

invArena

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.