Máte nárok na příspěvek na osobní automobil?

Je pro vás kvůli handicapu auto nezbytné? Můžete si na Úřadě práce zažádat o příspěvek až 200 tisíc korun. Zjistili jsme pro vás, kdo na něj má nárok.

Spousta postižených lidí si neumí představit život bez automobilu. Těžce tělesně postižení by asi jen stěží jezdili městskou hromadnou dopravou. O dálkových autobusech ani nemluvě, do takového autobusu se nedostanou ani rodiče s kočárky, natož člověk na invalidním vozíku.

Z toho důvodu stát přispívá lidem na pořízení osobního automobilu, ale ne každý, kdo by ho potřeboval, na něj má nárok.

„Podle zákona nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku poskytovaný na pořízení motorového vozidla má osoba, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí anebo těžkou nebo hlubokou mentální retardaci charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku,“ vysvětluje mluvčí MPSV Petr Sulek.

A dodává, že podmínkou na získání příspěvku je, že žadateli musí být více než tři roky. Zároveň však vyvrací mýtus, který je mezi lidmi milně rozšířen. Podle něj nemusí mít příjemce příspěvku přiznaný příspěvek na péči.

V médiích se ale často objevují případy, kdy je člověk těžce tělesně postižený, bez pomoci několika lidí jízdu v MHD nezvládne, avšak posudkový lékař řekne, že nemá těžké postižení nosného a pohybového ústrojí, proto příspěvek na auto nedostane.

Další podmínkou je, že se žadatel opakovaně v kalendářním měsíci dopravuje. Tedy, že buď je sám schopen řídit osobní automobil a nebo že je schopen přepravy autem.

Stát přispěje na pořízení motorového vozidla až 200 tisíc korun. Výše však záleží na postižení žadatele (Jak moc je pro něj auto nezbytné). Úřad také přihlíží k tomu, jak často se někam musíte dopravovat.

Pokud třeba budou žádat o automobil rodiče postiženého školáka, kterého musí každý den vozit do školy, bude příspěvek určitě vyšší, než když budete nezaměstnaní a budete jezdit jen na nákupy a k lékaři.

Nezapomínejte na pojištění

Velkou chybou, kterou lidé dělají je, že si zakoupí automobil z příspěvku od státu, ale nevyřídí si pojištění, které by jim zaručilo, že v případě nehody či odcizení dostanou od pojišťovny peníze za auto zpět. Stát totiž ve chvíli, kdy auto přestane sloužit ke svému účelu, bude požadovat poměrnou část peněz vrátit.

Snadno byste se mohli dostat do finančních problémů. Navíc některé pojišťovny poskytují slevy na pojištění, pokud se jedná o auto pořízené z příspěvku od státu.

Jiří Marek
invArena

92 Komentáře:

 1. Štěpánka F.R. napsal:

  Dobrý den,
  Prosím o radu.
  Mám ID III.st. ,ZTP kartu na základě dg.Bethlemova myopatie 2 (druh svalové dystrofie).
  Mám nárok na získání příspěvku na auto?
  Děkuji.

 2. Anonym napsal:

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na příspěvek na auto.Mám invalidní důchod 3 stupně a průkaz ZTP.chodím o fr.holích.Mám středné az těžkou dpresi a jine.Děkuji

 3. Hana napsal:

  Dobrý den,mám revmatoidní artritidu II.stupně,šest let užívám metotrexát. Pobírám ID I.stupně,dlouhá chůze mě vadí.Chci se optat,zda-li mám nárok na příspěvek na koupi auta,neb jestli mám nárok na příspěvek na benzín. O kartu ZTP jsem ještě nežádala. Díky Hana.

 4. Hana Čálková napsal:

  Dobrý den,mám revmatoidní artritidu II.stupně,šest let užívám metotrexát. Pobírám ID I.stupně,dlouhá chůze mě vadí.Chci se optat,zda-li mám nárok na příspěvek na koupi auta,neb jestli mám nárok na příspěvek na benzín. O kartu ZTP jsem ještě nežádala. Díky Hana.

 5. Andrea napsal:

  Dobrý den chtela jsem se zeptat mám dceru s leukémii 2 stupeň závislosti průkaz ZTP dojizdime porad do nemocnice máme nárok na prispevek na auto

  • Zdeněk napsal:

   Dobrý den , mám dotaz mohu si zažádat o příspěvek na auto ? Jsem po operaci obou kyčlí a mám arteozu 3 stupně, vlastním průkaz ZTP a parkovací karu . Děkuji za odpověď

 6. Karolína napsal:

  Dobrý den, jsem po těžkém úraze v ivalidním cůchodu 3stupen. Pobírám invalidní důchod, cestovné 500 a peníze pro péči o osobu blízkou 4.400,–. Přicházím o zrak a jsem zcela závisla na pomoci ostatních.Spatná orientace v prostoru, špatná rovnováha. Mám nárok na příspěvek na vozidlo?? díky Honsová Karolín

 7. adala napsal:

  doby den mám vozidlo na příspěvek 4 roky, ale nemoc se tak zhoršila,že je auto nevyhovující tedy i úprava vozidla.Jaky je v tomto postup.?Děkuji Adala

 8. Kateřina napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na příspěk na auto. Mám Rs inv. Důchod 2. Stupně + kartu ZTP. Manžel inv. Důchod 3. Stupně po výměně kyčlí.
  Děkuji

 9. JIŘINA napsal:

  Dobrý den ,
  před rokem jsem žádala o příspěvek na koupi vozidla , pro moji maminku ,83 let , výměna kyčelního kloubu , druhý kloub ve velmi špatném stavu , lékaři nechtějí provést výměnu kloubu , ze zdravotních důvodů, a žádost mě byla zamítnuta. Pobírám příspěvek na péči 4400 korun . Všude ji musím vozit , má problémy cestovat autobusem , chodí o dvou francouzských holích , do autobusu a z autobusu nevyleze. Můžu si požádat opětovně o příspěvek na koupi vozidla ?
  Děkuji za odpověď
  JIŘINA

  • Enny napsal:

   Dobrý den, chtěla jsem se zeptat z jakého důvodu byla žádost zamítnuta. žádáme také o příspěvek na auto pro maminku, která je nepohyblivá, resp. přejde max. 10 kroků a je jí 93 let. Někdy člověk žasne, jak úřady rozhodují. Zřejmě to chce být alkoholik, ti dostanou vše.

   • Annonnymuss napsal:

    Dožeňte to až k soudu. Zmedializujte to. – nárok máte, ale musíte tvrdě(rázně) proti úředníkům.

  • Anonym napsal:

   Bohužel opětovná žádost by byla zbytečná, nemáte nárok.

 10. Daniela napsal:

  Dobrý den,
  Chci se zeptat na příspěvek na auto. Když mi bude schvál příspěvek, koupím si auto a třeba po 3 letech se pokazí, a opravit se už nebude dát, tak to znamená, že budu muset vrátil peníze? Děkuji Daniela

 11. Kamil napsal:

  Dobry den prosím mám prosbu žádame z rodinou o príspěvek na auto ale máme dylenema jestli ano nebo ne co se stane když príspěvek dostanem a po roce člověk umře nerat by jsme se dostali do finančích problemu diky naskle

  • Jiří napsal:

   Dobrý den mame takový dotaz manželka ma rostrousenou rakovinu je v domácí péči staráme se o ni ale jelikož máme malé auto tak ji nemůžem nikam vzit nevejde se invalidní vozík a děti tak se chci zeptat jestly máme nárok na příspěvek na auto aspoň nějakou malou částku aby jsi užila zbytek života děkuji za radu.

  • Rosťa napsal:

   Pokud dojde k úmrtí osoby kterému byl poskytnut příspěvek na pořízení automobilů tak se států nic navrací.

 12. Klimš Rudolf za Zdeňku Klimšovou(ZTP) napsal:

  Manželka po transplantaci srdce, diabetik 2 stupně s mnohočetnými komplikacemi (retinopatie,angiopatie, ,Dyslipidemie na statinu a plno dalšího. Můžeme požádat o příspěvek ke koupi vozidla ? Příspěvek na mobilitu pobírá. Vozím na vozíku, ujde pouze pár kroků.
  Prosím o odpověď.

  • Anonym napsal:

   Mimo jiné se také mění doba, na kterou lze o příspěvek žádat, ze současných 10 let se doba snižuje na 7 let, a to i zpětně pro příspěvky přiznané od roku 2012.

   Nově se také stanoví výše příspěvku na nákup motorového vozidla podle příjmu společně posuzovaných osob tak, že u společně posuzovaných osob do 8 násobku životního minima činí příspěvek 200 000,- Kč. Při příjmu, který překračuje 9 násobek životního minima, se příspěvek snižuje na 180 000,- Kč. Takto je příspěvek na nákup motorového vozidla postupně snižován při rostoucí výši násobku životního minima. Nejméně však bude příspěvek činit 100 000,- Kč.

  • Anonym napsal:

   Bohužel tato diagnóza na příspěvek nestačí.

 13. jiřina napsal:

  dobrý den ,mám dotaz zda má můj otec nárok na nějaký příspěvek na auto .je po amputaci levé nohy na kolenem a na druhé noze má jen palec o prsty přišel před rokem kvuli cukrovce .děkuji za odpověd ..

 14. Miroslava Kolářová napsal:

  Dobrý večer mám postiženýho syna má DMO a mentalní retardaci má nárok na auto posudkový lékař nam to zamítnul

  • Eva napsal:

   Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku motorové vozidlo má osoba, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí anebo těžkou nebo hlubokou mentální retardaci charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku. Podmínka dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je splněna, pokud tato doba trvá déle než rok. Dále je zde nutnost se dopravovat, v současné době se posuzuje i příjem a majetek osob, včetně osob žijících ve společné domácnosti.

   Od ledna 2018 se podmínky pro přiznávání příspěvku mění. Nebude již nutné dokládat majetek, ovšem povinnost doložení příjmů žadatele a dalších společně posuzovaných osob zůstává.

 15. silvie napsal:

  Dobrý den chtěla jsem se vás zeptat jak se děli retardace u dítěte je to podle věku dekuji

 16. Jakub napsal:

  Dobrý den, člen naši rodiny by si chtěl zakoupit ojeté auto. Je odkázán na invalidní vozík. Může při koupi ojetého auta uplatnit vrácení DPH v plné výši a ještě mít nárok na příspěvek na auto do výše 100 000? děkujeme vám za odpověď.

 17. JanJana napsal:

  Dobry den chci se zeptat syn dostal ztp a beru na neho 2stupeň je možné dostat příspěvek na automobil vozim ho každý den do školy k lékaři děkuji šarkozi

 18. zavadil napsal:

  Dobry den,chtel bych se zaptat jestli mam narok na prispevek na auto ,kdys mam invalidni duchod 3st.jsem nacekaci listine na transplataci ledviny a dojizdim 3 vtydnu na dyalizu dekuji za odpovet zavadil

 19. jay samuel napsal:

  Dobrý den pane / paní,
  Pokud budete potřebovat naléhavou studii s cílem vytvořit úvěru, nebo pokud potřebujete úvěr budete muset zaplatit
  Dluh refinancování Potřebujete úvěr? Ještě je třeba vzít si půjčku na nákup automobilu nebo auto?
  Doma, jo, jo, nebojte se už, nabízíme všechny druhy úvěrů bez úvěru
  Obraťte se na příslušnou úrokovou sazbu! Ulaş Un nás dnes prostřednictvím e-mailu. pro více informací)
  Děkuju.

 20. Alina napsal:

  Pro paní OlguPříspěvek na zvláštní pomůcku poskytovaný na zakoupení motorového vozidla – zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením

  Příspěvek na zvláštní pomůcku poskytovaný na zakoupení motorového vozidla je poskytován osobě starší 3 let, která splňuje zdravotní indikace stanovené v příloze zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením (konkrétní indikace pro přiznání tohoto příspěvku jsou uvedeny níže), a která se opakovaně v kalendářním měsíci dopravuje a je schopna řídit motorové vozidlo nebo je schopna být převážena motorovým vozidlem; splnění podmínky opakovaného dopravování se prokazuje čestným prohlášením.

  Vyplácení příspěvku je v kompetenci krajských poboček Úřadu práce. Formulář žádosti o příspěvek je k dispozici zde.

  Zdravotní postižení odůvodňující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku na pořízení motorového vozidla
  1. Zdravotní postižení uvedená v bodě 1 písm. a), b), d) až i) a l):
  a) anatomická ztráta obou dolních končetin v bércích a výše,
  b) funkční ztráta obou dolních končetin na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,
  d) funkční ztráta jedné horní a jedné dolní končetiny na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,
  e) ankylóza obou kyčelních kloubů nebo obou kolenních kloubů nebo podstatné omezení hybnosti obou kyčelních nebo kolenních kloubů pro těžké kontraktury v okolí,
  f) ztuhnutí všech úseků páteře s těžkým omezením pohyblivosti alespoň dvou nosných kloubů dolních končetin,
  g) těžké funkční poruchy pohyblivosti na základě postižení tří a více funkčních celků pohybového ústrojí s případnou odkázaností na vozík pro invalidy; funkčním celkem se přitom rozumí trup, pánev, končetina,
  h) disproporční poruchy růstu provázené deformitami končetin a hrudníku, pokud tělesná výška postiženého po ukončení růstu nepřesahuje 120 cm,
  i) anatomická ztráta dolní končetiny ve stehně s krátkým pahýlem bez možnosti oprotézování nebo exatrikulace v kyčelním kloubu,
  l) anatomická ztráta dolní končetiny ve stehně s možností oprotézování.
  2. Těžká nebo hluboká mentální retardace a stavy na rozhraní těžké mentální retardace.

  Zdravotní stav vylučující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku (kontraindikace)
  duševní poruchy, poruchy chování a poruchy intelektu se závažnou poruchou, s narušením rozpoznávacích a ovládacích schopností, stavy závislosti na návykové látce nebo návykových látkách, způsobují-li nemožnost užívání pomůcky

  Výše příspěvku a lhůta pro jeho poskytnutí
  Výše příspěvku na zvláštní pomůcku poskytovaného na pořízení motorového vozidla se stanoví s přihlédnutím k četnosti a důvodu dopravy, k příjmu osoby a příjmu osob s ní společně posuzovaných podle zákona o životním a existenčním minimu a k celkovým sociálním a majetkovým poměrům. Maximální výše příspěvku na zvláštní pomůcku poskytovaného na pořízení motorového vozidla činí 200 000,- Kč. Příspěvek lze poskytnout opakovaně po uplynutí lhůty 10 let od data nabytí právní moci rozhodnutí o přiznání předchozího příspěvku. Výjimku z výše uvedené lhůty 10 let ovšem mají osoby, kterým do 31. 12. 2011 neuplynula celá pětiletá lhůta od poskytnutí příspěvku na zakoupení motorového vozidla dle vyhlášky č. 182/1991 Sb. Tyto osoby mohou po 1. 1. 2012 požádat poprvé o příspěvek na zvláštní pomůcku poskytovaný na pořízení motorového vozidla již po uplynutí 5 let, nikoli po 10 letech.

 21. Olga napsal:

  Dobrý večer chtěla bych se zeptat dcera má středně těžkou mentální redardaci.Pobírá důchod třetího stupně.Já na ni beru péči 2 stupně.Máme nárok na příspěvek na automobil?Děkuji za odpověd Schimmerlová

 22. alina napsal:

  Zdravotní postižení odůvodňující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku na pořízení motorového vozidla
  1. Zdravotní postižení uvedená v bodě 1 písm. a), b), d) až i) a l):
  a) anatomická ztráta obou dolních končetin v bércích a výše,
  b) funkční ztráta obou dolních končetin na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,
  d) funkční ztráta jedné horní a jedné dolní končetiny na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,
  e) ankylóza obou kyčelních kloubů nebo obou kolenních kloubů nebo podstatné omezení hybnosti obou kyčelních nebo kolenních kloubů pro těžké kontraktury v okolí,
  f) ztuhnutí všech úseků páteře s těžkým omezením pohyblivosti alespoň dvou nosných kloubů dolních končetin,
  g) těžké funkční poruchy pohyblivosti na základě postižení tří a více funkčních celků pohybového ústrojí s případnou odkázaností na vozík pro invalidy; funkčním celkem se přitom rozumí trup, pánev, končetina,
  h) disproporční poruchy růstu provázené deformitami končetin a hrudníku, pokud tělesná výška postiženého po ukončení růstu nepřesahuje 120 cm,
  i) anatomická ztráta dolní končetiny ve stehně s krátkým pahýlem bez možnosti oprotézování nebo exatrikulace v kyčelním kloubu,
  l) anatomická ztráta dolní končetiny ve stehně s možností oprotézování.
  2. Těžká nebo hluboká mentální retardace a stavy na rozhraní těžké mentální retardace.

 23. magnat40 napsal:

  dobry den, mam socialni fobii,deprese,panickou poruchu a diky socialni fobii nevlezu do autobusu ani vlaku a ani nejde jet s nekym autem,je mozne si zazadat o nejaky mensi prispevek na auto?me staci auto za 30tisic,moje ted dosloužilo a nemam jak se dostavat k lekari,mam to 50 km, jinak mam ted 3 stupen invalidity,

 24. jiřina napsal:

  Dobrý den! Prosím o odpověď….Mám tátu na invalid. vozíku. Od státu dostal příspěvek na pořízení automobilu. Doposud jsem se o něj starala,bohžel nastoupí do domova pro seniory. Můžu automobil používat,nebo musíme nějakým způsobem vrátit? Jsem provozovatelem,táta majitelem auta.Vím,že automobil spadá v případě úmrtí do dědictví. Je možné,aby táta daroval pouze dceři,která také vložila další finance do pořízení tohoto auta? Děkuji

 25. Anonym napsal:

  Dobrý den,ráda bych požádala o radu.syn má již 5 let plný trvalý invalidní důchod ztp/p.po těžké operaci hlavy,poúrazová epy.a není sám schopen návštěvy lékařů,protože lékaři v místě nejsou.mám nárok na část příspěvku na vozidlo?

 26. Vendula napsal:

  Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat.Potvrdili mi RS a každý měsíc jezdim do Prahy na biolecbu- infuzi (tisabri).Mám inv.duchod 2 stupně.Mám malého 19měsíčního kluka je obtížné s nim jezdit vlakem a přestupovat.
  Tak jsem se chtěla zeptat zda mám nárok na příspěvek na auto… Děkuji Stoklasová

 27. zelinova andrea napsal:

  Dobry den chtela jsem se zeptat . Jsem drzitelem prukazu ZTP/P a nemam narok na prispevek automobilu. Bydlim u bratra ktery auto ma ale pouziva ho pro svou potrebu a do prace . Ja mam tri deti a chtela jsem se osamostatnit abych mogla jezdit snima do skoly a se sebou k doktorovi a kam potrebuji,nechci byt porad zavisla na nej. Muzete mi prosim poradit jak to mam udelat jsem na invalidnim voziku po autonehode nemam pohyblive nohy dekuji moc.

  • HELENA DUCHKOVÁ napsal:

   Samozřejmě,že bych se s nimi nepárala a příslušný úřad bych dala k soudu,kdybych to nedostala.Dneska si nahoře zase přidali na výplaty a my bezmocní nemáme na nic nárok.Tak vidíte co s námi bývalí soudruzi dělají.

 28. anita jones napsal:

  Ahoj,
  To je informovat širokou veřejnost, že paní Anita Jones, soukromá půjčka věřitel má otevřít finanční příležitosti pro každého v případě potřeby jakékoli finanční pomoci. Dáváme se úvěr ve výši 2% úrokovou sazbou jednotlivcům, firmám a společnostem pod jasné a pochopitelné formě a kondici. kontaktujte nás ještě dnes prostřednictvím e-mailu na adrese: (anitajones154@gmail.com)

 29. Jarka napsal:

  Dobrý den chci se zeptat mám postiženou dceru.tretiho stupně minulý.rok sem si žádala na příspěvek na zakoupení motorového vozidla a nebil mi schválen prosim poraďte chtěla bich si požádat tento měsíc znovu a.nevim jestly mi ho schválí co mám udělat proto když mi žádost.zamitnou dekuji

 30. Jiří napsal:

  mám ID třetího stupně a uvažuji o koupi invalidního vozíku

  • Mojmír napsal:

   Invalidní vozík nemusíte zakupovat.Tento dostanete na účet Vaší zdravotní pojišťovny.Vozík si vyberte a nechte předepsat příslušným Vaším odborným lékařem – ortopedie,neurologie apod.Návrh na přidělení vozíku musí schválit revizní lékař zdravotní pojišŤOVNY.

 31. Jiří napsal:

  dobrý den,mám nárok na příspěvek na auto,jsem zcela ochrnutý na pravou část těla,prodělal jsem předloni tři mozkové mrtvice a dva epileptické záchvaty,jsem zcela odkázán na péči své dcery,řidičák jsem musel odevzdat,mnohem hůře chápu,skoro vůbec nemluvím,předem děkuji za odpověď na email

 32. JARKA napsal:

  mam dotaz,znamy ma inval.duchod 3st.po mozkove mrtvici v r.2000,ma mobilitu 400kc a prukaz ZTP,ma tezkou vadu pohyb.ustroji,nedojde temer nikde,nic neunese v prave ruce,je ochrnuty na pravou cast tela,ma narok na prispevek na auto, POTREBUJE JEJ NA NAKUPY A K LEKARI,DEKUJI.PROSIM O ODPOVED NA MUJ EMAIL.

 33. Kovandova napsal:

  Dobry den,chtela bych se zeptat pecujeme o nesvepravnou osobu ma invalidni duchod 3 stupne mentalni retardace v roce 2007 jsme dostali prispevek na automobil nyni jsme si opet zazadali ,pobirame 800 na peci a 400 na benzin ,bude nam schvalen opet prispevek? Zadali jsme za catkem ledna dekuji za odpoved

  • jana napsal:

   Dobrý den,manžel má altrozu v kyčlii ,kolenu a v kotníkách,chodí o berlích,bez auta se nikam nedostane,na operaci ho nechtí vzít,má 2x čištěné cévky u srdce a špatné hodnoty v krvi,má příspěvek na péči 880kč,na benzín 400kč,průkaz ztp,má nárok na příspěvek na nákup auta?Kdy se prosím žádá,před nákupem nebo po zakoupení auta,děkuji za odpověd Bělková

 34. josef napsal:

  dostal jsem prispevek na automobyl ktery byl psan na postizeneho a on skonal musym automobil vratirt

 35. Helena Duchková napsal:

  Dobrý den.
  Mám roztroušenou sklerozu a invaliditu třetího stupně.Mám nárok na přízpěvek na auto?

  • Mám roztroušenou sklerosu,nikam nedojdu ani neuvařím .
   Mám třetí stupen bezmocnosti.Mohu dostat přízpěvek na auto?
   Okres mě to zamítl,tak jsem se odvolala.

 36. Milada napsal:

  hezký den mám nárok na příspěvek na auto pro tatínka má úplnou bezmocnost potřebuje k lékaři je mu 92 a po operaci krčku odkázán na inv.vozík a v cizím prostředí se neorientuje děkuji Milada

 37. Josef Venclíček napsal:

  Dobrý den mám prukaz ztp invalidní duchod 3 stupně mám příspěvek na peči 800 a na mobilitu 400 chtěl bych se zeptat jestli mám nárok na příspěvek na auto děkuji Venclíček

 38. pepa napsal:

  kolik mam narok na auto a kolik mam kartu ztp/p kolik davaji na auto penez a jaka toje caska

  • Mojmír napsal:

   Dobrý den,
   obraťte se na příslušný Úřad práce,odbor dávek pro osoby se zdravotním postižením dle místa Vašeho bydliště.Tam Vám určitě podají kvalifikovanou odpověď ve smyslu zákona č. 329/2011 Sb. v platném znění.

 39. Huvarova Lenka napsal:

  Dobrý den,jsem invalidní třetího stupně ,mám průkaz Ztp ,chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na příspěvek na auto ikdyz nemám řidičský průkaz .Mám DMO .Děkuji za odpověď 🙂

 40. Kristýna Kucharová napsal:

  Máme postížéného kluka ZTP/P kterému je 14 let a máme od státu auto,které je staří 21 let.Dostaneme taky tú pomoc od státu na jiné auto?Známí říkal že od roku 2016 budou tito auta evidována a budou rušena auta staří deseti let.

 41. jozef ružička napsal:

  a potřebuji pravidelnou stravu muj duchod neodpovida mim vydajum a platu ktery jsem braval chci aby žena zustala se mnou doma a pomahali mi rozvijet mou genialni kapacitu mozku ztratil jsem pamět na dobro nevim ani kdo jsem a kde se to ve mě bere? tak ZTP/P manželka 200000kč měsičně a mate ode mě klid neumim počitat nula kdyby tam bylo meně tak přidejte

 42. jozef ružička napsal:

  za 200000kč koupim mercedes na 10let ale to čekani 3roky až 5let se nemusim dožit že? miluji vas tolik že radši končim vaš miluji jozef ružička ten cikan z vyškova

 43. Erika Balková napsal:

  Dobrý den,mám dotaz.Můj strýc je 3 roky po mozkové mrtvici stupen 3.Ochrnutej na pulku tela.Ma narok na prispevek na auto?dekuji za odpověd.Balková Erika

 44. Zdeněk Vojkůvka napsal:

  Ko jsnsks kamenem

 45. Zdeněk Vojkůvka napsal:

  Dobrý den.Tchýně bude mít průkaz ZTP.Máme nárok na příspěvek ,na koupi auta,když budeme zajišťovat její dopravu.

 46. JANA napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat, zda bych měla nárok na finanční příspěvek na koupi mladšího auta nebo na opravy. Nyní máme auto staré 12 let a jsou tam samé opravy. Mám plicní arteriální hypertenzi již 3 roky ve třetím stupni. Mám také tři děti a není to všechno jednoduché. Manžel je také nemocný a má invalidní důchod též třetího stupně. Beru mnoho léků a také odvodńovací. Dali mně invalidní důchod třetího stupně. Také jsem dostala ZTP průkaz druhého stupně a parkovací průkaz pro zdravotně postižené. Bez auta si to vůbec nedokážu představit. Jezdím k lékaři na internu, též do Prahy a ještě po dalších lékařích. Také do školy mám povolené příjezdy, kvůli svým dětem. Chůze mně hodně vyčerpává a jsem hodně unavená. Moc děkuji.

 47. Natalia napsal:

  Veľmi sa mi páči že štát dáva takéto príspevky,ktovie či aj na slovensku niečo také funguje.

 48. Hosalova napsal:

  Dobrý den,
  Obracím se na Vás a prosím o radu protože úřednice na Městském úřadě mi nejsou schopné poradit.
  Manžel měl vydaný Městským úřadem Parkovací průkaz označující vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou, který měl platnost do 31.8.2014 po uplynutí platnosti si chtěl průkaz prodloužit protože jeho zdravotní stav je beze změny čili podmínky pro opětovné vydaní parkovacího průkazu jsou stejné, ale i přesto mu nebyl znovu vydán i když je po mozkové příhodě a má pohyblivost na celé pravé straně 25% (pohybuje se pouze s berlami)
  Prosím o radu, kde se máme odvolat protože je to nepochopitelné, že jednou úřednice vydají Parkovací průkaz a rok na to průkaz odmítají vydat i když má průkaz ZTP.
  Děkuji.

 49. Jana Kotoučová napsal:

  Dobrý den prosím vás o radu.Tchýni schválili příspěvek na auto.Já mám malé tudíž se nevejde vozík do kufru tak bych chtela větši a doplatit cenu.Budu majitelkou vozu stále nebo se mění?A jak je to ,když zemře budu muset vracet příspěvek?Dekuji předem s pozdravem JanaK

 50. Vladimir Moulis napsal:

  Dobry den chci se zeptat zda mam narok na prisppevek na auto.Jem po rakovine mocoveho mechyre ktery me byl z tohoto duvodu odebran.Nasledne me byly ozarovanim spaleny streva ktere me byly castecne odebrany a z tohoto duvodu mam udelany druhy vyvod na stolici a ke vsemu me odesla prava ledvina a tudis budu zit s jednou ledvinou a z leve mam tez vyvod.Takze mam tri vyvody anedovedete si nikdo predstavit jake prozivam peklo kdyz musim k lekari na postu nebo do obchodu s temito vyvody a jeste ke fsemu nosim pliny protoze me odchazi s konecniku gel od zavedeni vyvodu na stolici.Nedovedete si predstavit co by pro me znamenala jizda v hromadne doprave kdyz vyvod na moc a stolici povoli a musim si okamzite vymenit pomucky a pleny ktere nosim sebou a jak bych si je v autobuse nebo tramvaji vymenoval proto se ptam proc bych nemel mit narok na prispevek na automobil kdyz je to jediny dopravni prostredek kterym se prepravuji.Na socialni sprave v Moste me dotycna pracovnice sdelila co bych jeste nechtel ze jsem zdravy a mam nohy a muzu chodit.Posudte sami a poradte jsem ze vseho psychycky na dne a nevim na koho bych se uz mel obratit chci jenom dustojne dozit a nebyt teto spolecnosti naobtiz ale bohuzel jsem takto dopadl ne svou vinou a urednici na socialni ssprave se mnou takto jednaji takze uz me zbyva jenom jedina vec uriznout si nohy dekuji za odpoved pripadne kdo me muze pomoci dekuji s pozdravem Vladimir Moulis

 51. Zdeněk napsal:

  Dobrý den chci se zeptat zda mám nárok na auto jsem v plném invalidním důchodu a jsem po amputaci pravé nohy nad kolenem.

 52. Podrany napsal:

  Dobry den chci se zeptat mam li narok na prispevek na automobil mam ZTP invalidni duchod 3stupen ,moje manzelka se ome stara tudiz jako pecovatelka pobiram 4000kc pecovatelsky ,ale nepriznali my 400 kc na benzin nevim zjakeho duvodu jsem druhy rok po o peraci po zdravotni strance se necitim vubec dobre mam narok na prispevek na automobil a 400 kc na mobilitu ? dekuji Podrany

  • Dobrý den. Mám silnou res a chodím o chodítku,ale nemohu uvařit a ani nakoupit a padám i s vozíkem a v minulém roce jsem s ním tak padala,že jsem měla četné zlomeniny i páteře.Proto jsem žádala o přízpěvek na auto,ale zamítli mě to Tak jsem se proto odvolala.Jsem v takovém stavu,že mě už zamítají i lázně. Nevím kdo mě může pomoci. S pozdravem Helena Duchková Přeštice.

 53. Marie Gregorová napsal:

  DOBRÝ DEN.
  Má nárok na příspěvek na auto syn 30 let se středně těžkou retardací a je zbaven právní způsobilosti.
  Děkuji Gregorová

  • Romana Suchomelova napsal:

   Dobrý den, syn má autismus 3.stupen. Dojíždí do školy. Má nárok na auto?

 54. magda napsal:

  DOBRY DEN JSEM VOZICKARKA MAM PRUKAZ ZTP\P A 3 STUPEN INVALIDITY BERU TEZ BEZMOCNOST MAM TEZ POLOHOVACI POSTEL VYDRZIM TAK 5-10 MINUT SEDET BEZ OPERY ALE POTOM PADAM SAMA NEMUZU CHODIT ROZTRESU SE A PADAM NEUDRZIM SE NA NOHOUCH TEZ SE SPATNE PODEPISUJI PRODELALA JSEM V ROCE1996 TEZKOU AUTONEHODU NE MOJI VINOU MAM OPEROVANOU PATER A SESROUBOVANOU TEZ MAM PLENY MORFIOVOU PUMPU TU CHODIME PLNIT KAZDY 35 DEN MORFIEM DO PLZNE NESMIM SE PREDKLANET PROTOZE MAM Z TE PUMPI VEDENE HADICKY DO MICHY TEZ JSEM PRODELALA 5 MOZKOVYCH PRIHOD UCILA JSEM SE PSAT CHODIT POCITAT NO JAKO MIMINKO MAM PROBLEMI S PAMETI NEPOZNAVAM LIDI NEMOHU NIC VYRIZOVAT JAKO DRIVE ZADALA JSEM VLONI A BYLO ME TO ZAMITNUTO ODVOLALA JSEM SE A OPET ZAMITNUTO REKLI ME ZE MAM SIKOVNEHO MANZELA TAK AUTO NEPOTREBUJI ALE ONI NEVIM JAKE MAM PROBLEMI ZA KTERE SE STALE STYDIM I KDYZ ZA TO NEMOHU HODNE DOMA BRECIM A NEMOHU NIKAM JEZDIT MUSIM STALE BYT DOMA CHTELA JSEM SE ZEPTAT KAM BYCH SE MELA OBRATIT JSEM OPRAVDU V ZOUFALE SITUACI PORADTE DEKUJI

 55. ilona napsal:

  dobrý den,sice se řiká,že postiženy muže dostat na zakoupeni motoroveho vozidla 200 tis.ale ne všichni,týká se to prý jen nezaoptřených dětí a nebo těch co pobírají příspěvek v hmotné nouzy,ikdyž mate těžce postiženou osobu,ale ma přez 18 let častka je pry od 150t-do 180t.což se však nikde neuvadi

  • hana napsal:

   Nepleťte se. Pro normální rodinu, ve které pracuje jen otec, matka pečuje o postiženého syna, činí výše příspěvku i pod 100 000kč. Je to ostuda našeho státu. Vím z vlastní zkušenosti. Hana

 56. Pavel Bunatický napsal:

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptát jestli má moje Maminka nárok na auto?protože jí ze sociálky řekli,že musí chodit každý den k lékaří což je nelogické,pokud si některý z lekářů nevýžadají vyšetření,tak na co by tam chodila jinak nemá nárok na auto,tak dáva to logiku?Jinak je víc než dvatcetlet navozíku,tak že nestačí ,že ji v Hornícké Nemocnici v Karviné poškodily míchu,a to nedostala ani odškodné a ted nemá nárok ani na auto?A je to rokapůl co žádali jsme o státní příspěvek na auto,když ne na nové,tak aspon by mohli přispět na staré auto na opravu,tak poradte na koho se mám obrátit s pozdravem p.Mockovčiaková tel.Karviná ráj.Hezký den.

 57. Evca Šebestová napsal:

  Dobrý den ráda bych se s vámi podělila o svou zkušenost. Jsem plně invalidní – po 10 operacích kyčelního kloubu – dnes již ve starobním důchodu. O příspěvek na auto jsem žádala již 4x, vždy bezvýsledně! Současná vyhláška je nastavená velmi špatně a její výklad je bezohledný – i když ne v každém kraji zřejmě stejně. Moje postižení je velmi vážné – nemám kyčelní kloub, zkratek nohy je 15 cm a navíc je noha od kolene dolů ochrnutá. Tudíž noha není nosná, nelze ji nahradit protézou! Při stálém používání franc.berlí mám velmi bolavou krční páteř a ramena, značně omezený pohyb rukou. Přesto jsem opakovaně posuzována jako osoba, u které se nejedná o “ osobu s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí anebo těžkou nebo hlubokou mentální retardaci“! Také byl umne zjištěn psychický blok – proto nohu nepoužívám k normální chůzi.
  Jsem velmi smutná z té nesmyslné mašinérie, která dovede takto jednat s lidmi, kteří si musí své místečko na zemi tvrdě obhajovat. Eva

 58. Martina napsal:

  Dobrý den mám retardovaného syna máme 3 stupenˇ k tomu průkaz ztp\p dopravujeme se každý měsíc po lékařích odvážet ho musíme do školy denně zažívací potíže máme nárok na auto lékaře nemáme v blízkosti bydliště a dále dojíždíme daleko na všelijaká vyšetření

 59. PRŮŠA ZDENĚK napsal:

  Mám postiženého tchána vozím ho všude kam potřebuje ,ale auto už by neprošlo TK musím koupit jiné. Je postižen na pravou stranu těla už 10 let.DOSTANU PŘÍSPĚVEK

 60. andrej demeter napsal:

  dobry den chtela jsem se zeptat zdali mam narok na prispevek na automobil po 5letech, kdyz jsem prvni schvalenou zadost mela v roce 2000.Dekuji za odpoved.

  • Josef Holý napsal:

   Dobrý den!
   Mám podobný dotaz jako předchozí tazatel z 11. 8 t.r. v 18.10 hod.:
   Poslední příspěvek na koupi os. automobilu jsem dostal v r. 2005 – tedy, zda – dle nového zák. z r. 2011 – si mám právo požádat o nový příspěvek až v r. 2015?

  • Mojmír napsal:

   Dobrý den,

   o příspěvek můžete požádat.Tento jste obdržel naposledy v r.2005 podle tehdy platné vyhl. 182/1991 Sb.,která platila do konce r.2011.

 61. Markéta Makovicová napsal:

  Dobrý den,
  pečuji o mého nevidomého bratra (má průkaz ZTP), který žije s námi ve společné domácnosti a já jsem jeho pečující osoba (pobírám příspěvek na péči).
  Chtěla bych se zeptat, zdali mohu požádat o příspěvek na koupi vozidla pro svého bratra, za účelem dopravy k lékaři apod. ?

  Děkuji
  MM

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.