Mám invalidní důchod III. stupně. Kolik si mohu vydělat?

photo on stock.xchng

Pobírám invalidní důchod třetího stupně. Chtěl bych se zeptat, jestli je nějak omezena částka, kterou si mohu vydělat a zda mohu pracovat osm hodin denně jako každý zdravý člověk? Poradna invAreny.

photo on stock.xchng

Ať už jste příjemcem jakéhokoli stupně invalidního důchodu, vaše příjmy mohou být zpravidla neomezené. Neplatí to však vždy.

„Jediné omezení výdělku je dáno zdravotním stavem člověka, který invalidní důchod pobírá,“ uvedla tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.

Omezení příjmů a pracovní doby může být tedy způsobeno zdravotním stavem. V takovém případě vás o tom informuje přímo posudkový lékař ve svém rozhodnutí.

Příklad:

Člověk smyslově postižený (např. nevidomý, či neslyšící), kterému byl přiznán invalidní důchod třetího stupně, si zpravidla může neomezeně vydělávat a nikdo mu nemůže určovat, kolik hodin za den odpracuje. V jeho případě invalidní důchod slouží především jako kompenzace snížených možností na uplatnění na pracovním trhu.

Pokud však je přiznán invalidní důchod tělesně handicapovanému člověku trpícímu například bolestmi zad, omezení už se v takovém rozhodnutí objeví. Je pochopitelné, že pokud někdo má chronické bolesti zad, tak by neměl být schopen sedět v práci osm hodin u počítače. Obvykle takoví lidé nemohou ani vykonávat nejrůznější fyzicky náročná zaměstnání.

Lékař v takovém případě stanoví limity fyzické zátěže, ať už omezením pracovní doby nebo charakteristikou úkonů, jež  by pacient neměl vykonávat např. zvedání předmětů těžších než stanovený limit.

Pobírat invalidní důchod mohou i psychicky nemocní lidé. V jejich případě se ale omezení budou týkat zaměstnání, kde jsou na pracovníky kladeny velké psychické nároky, stres, napětí v různých zátěžových situacích a podobně.

Jiří Marek
invArena

19 Komentáře:

 1. Dasa napsal:

  Dobry den, Precetla jsem si Vas clanek a musim k nemu napsat muj komentar. Jsem po operaci krcni patere, bolestmi jsem trpěla skoro 3 roky, velke bolesti mi zustaly a do toho mam uz druhy rok velke bolesti bederni patere, ktere mi jdou do nohy a jsou dny, ze se nemuzu ani hnout. Musí mne obouvat, zvedat z postele atd. Dostala jsem na rok plny invalidni duchod. Chodim a prosim lekare, aby mi pomohli. Ma neurolozka mi pri poslední navsteve jen rekla, nereste to mate duchod, ja ji rekla na to, ano ale na rok a co potom! Jsem psychycky znicena, protože bolesti jsou denodenni, je mi 45 let a zestarla jsem za tu dobu o deset let. Nakonec jsem byla odeslana do centra pro léčbu, pritoze jsou to uz bolesti chronicke. Proto nechapu, jak muze někdo při takových bolestech, na který ma plny invalidni duchod chodit do práce. Vim, ze castka duchodu není velka, ale ja za sebe muzu rict, ze momentalne práce schopna nejsem.

 2. roman krákora napsal:

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám 3 stupeň IP můžu pracovat 8 hodin, jsem práce schopen, jelikož jsem slyšel, že
  to nejde, co je na tom pravdy. Děkuji za pochopení. Roman

  • petra napsal:

   Můžete určitě zkusit pracovat, když se na to cítíte, a připadá vám, že jste té práce schopen, pokud budete však práci vykonávat dlouhodobě např rok, na plný úvazek, bez potíží a nedojde ke zhoršení vašeho zdravotního stavu, je riziko, že vám mohou snížit stupeň invalidity, případně o důchod časem přijdete, jestli jste zdravý. Přece je lepší si peníze vydělat vlastní prací, než být trvale závislý na důchodové žebračence a nic nedělat.

 3. milan napsal:

  Dobrý den. Měl jsem pracovní úraz a dostal jsem invalidní důchod 3 stupně. Musí mi zaměstnavatel doplácet důchod do výše mého platu před úrazem a nebo nemusí.Děkuji za odpověd.

 4. petra napsal:

  nemusí, a dost pochybuji, že by tomu někde tak bylo, přestože bych vám to přála

 5. Petra napsal:

  Dobrý den,

  lečím se s crohnem a jsem tři měsíce po operaci, měla jsem invalidní důchod 1 a dnes jsem byla u posudkové žádala jsem o zvýšení ale dali mi třetí stupeň. Cítím se po operaci opravdu lépe a chtěla jsem chodit do práce na zkrácený úvazek. Trápí mě jenom průjmy, které jsem měla i předtím. Bohužel mám od posudkáře napsáno snížená pracovní schopnost o 70% a nemůže vykonávat trvale soustavnou činnost za mimořádných podmínek a mám jej na dva roky. To nemohu tedy vůbec pracovat?

 6. jozef ružička napsal:

  takovy stres? nemužu psat co je stres ale deprese jsou vzpominky na věci špatne

 7. jozef ružička napsal:

  invalida nemužu nosit hajcmany ale hlidat objekty ne stat na nohah tak jak se člověk citi hledam praci hlidače doma mam dluhy a chi a nechci do insolvence ručitele fikivni nechci abivia a spol

 8. helena berankova napsal:

  ma m invaliditu 3,stupne mohu si privydelat a pracovat na 4h denne zustane me cela ta financni castka 3.stupne invalidity nebo me ji mohou snizit coz bych nerada sla bych do prace na zkraceny uvazek jen tehdy kdyz me zustane 3.stupen invalidniho duchodu prosim odpovezte me na email dekuji

 9. Petra napsal:

  Dobrý den,chci se zeptat jestli člověk který má přiznanou invaliditu III stupně,může pronajímat byt.Děkuji.

 10. Veronika napsal:

  Dobrý den,
  moje maminka (51 let) je po prodělání rakoviny,dle lékařů vyhrála,ale nechali jí 3.stupeň invalidního důchodu a ráda by pracovala.Naskytla se jí práce na 2-3 dny v týdnu a to vždy jen na pár hodin.Je to fyzicky nenáročná práce,je to spíše konzultace.Maminka se cítí fit.Může jít pracovat a musí to na sociální úřad hlásit?
  Děkuji za odpověď

 11. Marie napsal:

  Dobrý den,
  mám prosím dotaz. V roce 2013 mi byl přiznán III.stupeň ID. Mám chronické bolesti hlavy a k tomu psych.problémy. Bolesti jsou denodenní. U posudkové komise mi sdělili, že to mám na 3 roky. Mám necelé dva roky do starobního důchodu. Pozvou si mě i v takovém to případě opět před komisi? Bolesti se naopak i věkem zvyšují.V písemném vyjádření není určena doba trvání III.stupně.Děkuji Vám za odpověď, kterou prosím zašlete na email.adresu.

 12. Dárinka napsal:

  mám duchod 3 stupně a chtěla bych pracovat 1 den v týdnu můžu a nemusím mít strach že pracuju 3hod denně děkuji za odpověď

 13. debora napsal:

  mám ID III, stupeň- pobírám příspěvek na péči II. stupně- na rehabilitaci mi radí zažádat o zvýšení- nemohu vůbec chodit- mám postižené i ruce a tak chůze o FR. holích je pro mne takřka nemožná – jaké jsou podmínky pro přiznání III. stupně PNP. děkuji

 14. jiři jansky napsal:

  K čemu presne slouži přispěvek na mobylitu 400

 15. Frantisek napsal:

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestly mohu pracovat kdyz mam invalidní duchod III. stupně jsem neslyšící ale nosím naslouchátko, tak právě nevím jestly mi nezamitnou muj invalidni duchod

 16. Martina napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám invalidní důchod 3. stupně. jsem trvale na umělém vývodě, a každodenně napojena na pararentální výživě,( katetr) můžu pracovat na dohodu 40hodin v měsíci z domova?mám obavy aby mi nesnížily důchod z 3 stupně na druhý?? musí se tento přivýdělek hlásit na soc. dávkách?v děkuji prosím odpověd zaslat na email.

 17. vassek napsal:

  Dobry den mam invaliditu 3. stupne s diagnozou emocni labilitou anorganickym psychosyndromem. Kohu byt nekde zamestnan a na kolik hodin denne? Pouze z duchodu se neda vyzit.Dekuji za odpoved.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.