Po útoku lichváře žije z synova invalidního důchodu

Takhle nějak mele život lidi podle reportáže Na vlastní oči TV Nova. Dostali se totiž do rukou člověka, který se tvářil, že se jim snaží pomoct. Vyklubal se z něj lichvář a připravil je o všechno./ilustrační snímek/

Božena Tvrdíková žije se svým invalidním synem Pavlem v Kolíně. Před třemi lety po synově vážném úrazu byla ve složité životní situaci a z několika tisícovkami důchodu téměř bez peněz. Potřebovala upravit byt a zajistit další věci. A tak sáhla po inzerátu a vzala si půjčku. Díky jednomu podpisu se dostala do obrovských problémů. A je přesvědčena o tom, že všechno bylo dopředu vymyšleno tak, aby přišla o byt. Dnes ji hrozí, že se spolu se synem stanou bezdomovci.

„Syn měl po úraze, tak jsem si myslela, že si vezmu půjčku, abych mu udělala tady pokoj, abych mu zrichtovala koupelnu, pokoj, aby se mohl tady pohybovat,“ vypráví Tvrdíková.

Paní Tvrdíková si půjčila u Ladislava Zourka, který jako soukromý investor nabízel nebankovní půjčky. Smlouvu s paní Tvrdíkovou vyřizovala asistentka a jeho pravá ruka Eva Salfická.

V pražské kanceláři podepsala Božena Tvrdíková smlouvu o půjčce na 340 tisíc korun na 15 let, na kterou ručila svým bytem. Jeho cena byla v té době asi okolo milionu 200 tisíc korun.

„Kdyby mi řekla: ještě dojedeme k exekutorskej, tak to nepodepíšu, tak bych odešla. Tak bych okamžitě končila. Ale ona řekla. Uděláme ještě jeden podpis a pojedeme domů,“ uvedla Tvrdíková.

V dobré víře se ale pravděpodobně chytila do pasti. Podepsala totiž nechvalně proslulý exekutorský zápis s naprosto šibeničními podmínkami. Tvrdí, že jí nikdo nevysvětlil, o co ve skutečnosti vlastně jde.

„To máte honem honem, támhle to, papíry si nepřečtete pořádně. Ne, domů vám to nikdo nedá. A tam nemáte šanci. A jsou věci, kterým nerozumíte,“ poznamenala Tvrdíková.

„Ona ještě neměla peníze na účtě od pana Zourka. Ona měla pouze podepsanou smlouvu o půjčce. A už podepisovala, že je právo exekuovat,“ uvedla Hana Kadlecová, zmocněnkyně B. Tvrdíkové:

Eva Salfická, která s paní Tvrdíkovou půjčku dojednávala, ale namítá, že klientům standardně vše pečlivě vysvětlují.

„Každá smlouva, která byla u nás … nebo i stále je, tak krok od kroku, tak, jak je napsána, je s klientem řešena,“ prohlásila asistentka L. Zourka Eva Salfická. Podle ní je zápis sepisován u exekutora nebo u notáře. Pak je přečten nahlas příslušným pracovníkem.

„Tak, jak jsou formulovány ty věty. Pořád se tam opakuje ke dni, kdy, co a jak, tak se v tom běžně člověk velmi rychle ztratí,“ míní Daniel Hůle, analytik Člověk v tísni.

„Tak na to pan Zourek hřeší, že prostě ti lidi to neznají, takže podepíšou. A to jsem udělala já,“ poznamenala Tvrdíková.

Zápis, kterým v podstatě dala souhlas k případné exekuci, podepsala paní Tvrdíková na milion 400 tisíc včetně úroků. Přestože si půjčila pouze 340 tisíc korun.

Paní Tvrdíková v druhém článku smlouvy podepsala, že když nezaplatí řádně, když jeden den bude prodlení, jednu jedinou korunu, že si pan Zourek byt může vzít.

Další scénář byl následovný. Paní Tvrdíková chtěla po třech měsících přechodně snížit splátku a obrátila se na paní Salfickou. Ta jí údajně po konzultaci s panem Zourkem snížení splátek povolila.

„Protože jsem měla syna v nemocnici v Praze na Homolce, pak byl tady v Kolíně, nebral žádnej důchod. A já ze svýho platu jsem mu musela zaplatit nemocniční pobyty, musela jsem mu zaplatit léky. Volala jsem jí, ona mi řekla: ano, já se ho zeptám. Řekla, že teda jako pan Zourek svolil,“ řekla Tvrdíková.

A tak paní Tvrdíková jeden den po splátkovém termínu zaplatila na účet pana Zourka poloviční částku. Za další dva dny, tedy 18. listopadu už však pan Zourek v tichosti navrhl exekuci a o měsíc později exekuci potvrdil soud. I když paní Tvrdíková posílala panu Zourkovi dál peníze na účet.

„To byla taková levárna z jejich strany. Prostě se na ten byt zkrátka třásli,“ řekl syn Pavel Tvrdík.

Třeba chtěl pan Zourek skutečně jen dlouhodobě půjčit peníze a vydělat na úrocích. Ale proč pak okamžitě využil první příležitosti k tomu, aby poslal paní Tvrdíkovou do exekuce?

„Tak, jak to vypadá podle toho, jak to nakonec dopadlo, nebo jak se to vyvíjelo, tak celkový záměr byl ne půjčit na 15 let a mít 20 procentní úrok z té půjčené částky, ale vytvořit tak velkou pohledávku už dnem podpisu té, toho exekutorského zápisu, aby bylo možné co nejrychleji se dostat k relativně velkému majetku toho dlužníka,“ míní analytik  Hůle.

Podnikatel Ladislav Zourek se o případu s paní redaktorkou bavit nechtěl. „Protože já bych byl rád, že co je psáno, to je dáno,“ řekl.

Příběh Květy Kytkové je v mnoha okolnostech dost podobný příběhu paní Tvrdíkové. Paní Kytková měla na vesnici obchůdek, pro který žila. Protože nemohla konkurovat supermarketům, přišla o řadu zákazníků a dostala se do finančních problémů. Svůj podnik ale chtěla zachránit stůj co stůj. A tak si vzala od pana Zourka 250 tisícovou půjčku, kterou měla dlouhodobě splácet a ručila právě obchodem.

Paní Kytková obdobně jako paní Tvrdíková podepsala exekutorský zápis i s úroky na 780 tisíc korun. Je sice pravda, že zaplatila splátku o několik dní později, než měla. Pan Zourek ale exekuci nastartoval hned druhý den, kdy neměl peníze na účtu. Vypadá to, že mu stejně jako v prvním případě nešlo o úroky z úvěru, ale ve skutečnosti měl zálusk na majetek, kterým paní Kytková ručila.

„To bylo strašně zarážející. Ale já jsem nedokázala se ani odvolat, prostě nic. Prostě já jsem byla úplně z toho zoufalá. Já jsem neuměla bojovat,“ vypráví Květa Kytková.

Nakonec o majetek za více než 800 tisíc korun přišla. A kvůli půjčce za 250 tisíc vlastně o celé své živobytí. Ani to však nestačilo. I když přišla o všechno, dodnes prý ještě část dluhu panu Zourkovi splácí z důchodu.

„Připravil mě o ty pozemky všechny. Připravil mě o celý obchod, připravil mě o přístavbu, kterou jsme napojili na ten obchod. Prostě do toho jsem investovala taky nemalou částku peněz. Připravil mě o 35 let mý práce celoživotní,“ vypráví Kytková.

Stejně jako v mnoha dalších případech figuroval tentýž exekutor Daniel Vlček, který dlouhodobě spolupracuje s podnikatelem Zourkem.

Pan Zourek se k případům nevyjádřil ani písemně, ačkoli to slíbil. Poslal do redakce jen kuriózní email, ve kterém píše, že mu někdo z domu ukradl počítače. A aby neztěžoval pátrání, nebude se k případu až do jeho uzavření vyjadřovat.

Začátkem letošního roku byl exekuční zápis novelou exekučního řádu naštěstí zrušen. „Já si myslím, že je správně, že už je zakázaný. A teď je otázka, protože velmi podobný institut využívají notáři jako notářský zápis, jestli se nějakým způsobem ti lichváři nezačnou napojovat a využívat třeba institut notářského zápisu,“ myslí si analytik Hůle.

Dohromady paní Tvrdíková z půjčených peněz panu Zourkovi zaplatila necelých sto tisíc. Patálie s půjčkami však neskončily. Aby mohla panu Zourkovi posílat peníze, vzala si další půjčky. A roztočila kolotoč své zadluženosti. Dneska na zaplacení těchto dluhů padne celý její důchod. A tak žijí z toho synova. Když zaplatí za nájem, na jídlo, léky a další potřebné věci jim zbývá zhruba stokoruna na den.

Božena Tvrdíková se nakonec odhodlala obrátit na policii a podala trestní oznámení.

„Bohužel jsme museli konstatovat, že jednání podezřelého se pohybovalo v rámci smluvních podmínek, byť je hodnotíme jako neetické za hranou slušného chování. Ale bylo to v rámci, v rámci těch smluvních podmínek i zákona,“ uvedl zástupce vedoucího Policie ČR Kolín Marek Jirouš.

O byt paní Tvrdíková na rozdíl od paní Kytkové zatím nepřišla. A snaží se o něj bojovat, už dvakrát se odvolala a odložila tak nedobrovolnou dražbu na neurčito.

podle reportáže TV NOVA zaznamenala invArena

 

5 Komentáře:

 1. Karla napsal:

  Taky jsem naletěla a uzavřela s panem Žourkem smlouvu o půjčce- v roce 2011.
  Zajímalo by mě, jestli na základě výše uvedeného pořadu byly proti němu podniknuty nějaké sankce.

 2. Nucki napsal:

  Ten podnikatel jak jsem pochopil postupoval přesně podle zákona a přesně podle uzavřené smlouvy.
  Ten kdo porušil smlouvu byli dlužníci.
  Pochybuji, že ten podnikatel chce majetek od dlužníků. Podle mně chce hotové peníze a je mu jedno jestli je dlužník zaplatí tím, že prodá svůj majetek nebo, že si vezme půjčku jinde.
  Celý problém je v tom, že v obou dvou případech dlužníci nedodrželi smlouvu a tedy jednali protiprávně a z to teď platí.
  Otázkou je jestli smlouva nebyla nastavena příliš tvrdě. Možná ano možná ne, já ji neviděl takže nevím, ale řeknu Vám, že stejně tvrdý je i stát ke svým občanům. Zkuste o jeden den pozdě zaplatit daně a nebo přihlašte svou pohledávku do insolvence o 1 den později a uvidíte jaké následky to bude mít. Copak se asi stane, když o 1 den zmeškáte lhůtu při odvolání. Tím chci říct, že smlouvy se musí plnit a to přesně jak je psáno a dáno jinak jsou smlouvy k ničemu, když si pak každý dělá co chce.

  Pro všechny z toho plyne poučení, když uzavíráte smlouvu tak si ji pozorně přečtěte a potom se jejím obsahem přesně řiďte.

  • boemy napsal:

   To ano, smlouvy se mají pozorně přečíst a pak dodržovat – o tom žádná. Jiná věc ale je, když se smlouva uzavírá pod určitým nátlakem. Např. dva hoši se vetřou starýmu důchodci do bytu, že zkontrolují vodu a nainstalují mu přitom čističku vody, dají mu podepsat papír s tím, že to je pracovní výkaz, že tam byli a udělali práci. Ve skutečnosti to je ale smlouva o prodeji čističky za 25 tisíc kč. 80-letý pán už špatně vidí a slyší a podepíše, jak se domnívá, potvrzení, že tam byli a vykonali práci. A nezapomínejme, že duševní schopnosti jsou v tom věku taky jinde než u mladého člověka, i mozek stárne. To byl skutečný případ, který se stal.
   Nebo si firma stanoví ve smlouvě splátky převodem na účet. Jenže pak pošle, že účet zrušila a že pošle informaci o novém účtě. Jenže termín zaplacení je tady a dopis od firmy s informací o účtě nikde. Člověk dostane strach a tak do firmy mailuje, volá, ale nic se nedozví. A je to tady, porušil smlouvu, nezaplatil včas v termínu, nemovitost, kterou ručil za splácenou půjčku, propadá do majetku firmy. I to je skutečný případ.
   Takže ono to není tak jednoduché a černobílé, a v případě takových nekalých praktik věřitelů by měl soud rychle zasáhnout a postavit se na stranu ošálených dlužníků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.