Vozíčkáři mají už podstatně více možností cestovat

V době, kdy se většina měst v ČR snaží vyjít vozíčkářům co nejvíce vstříc a buduje bezbariérové přechody, stanice MHD, úřady apod., mnohé lidi možná ani nenapadne, že vyrazit si na dovolenou někam za přírodou bylo donedávna pro vozíčkáře takřka nemožné. Situace se však i tady mění.

Těší se na to každý. Řeč je o dovolené v nějakém turisticky vyhledávaném místě. Zatímco zdraví lidé prostě vezmou kufry, dojedou do místa svého pobytu a ve vysněném penzionu se ubytují v některé z romanticky vypadajících podkrovních místností, pro vozíčkáře se najde problém v každém kroku, který jiným připadne jako samozřejmost.

Aby i tělesně postižení mohli vyrazit na dovolenou a nemuseli se stresovat řešením problémů, pomáhá handicapovaným agentura Bezbatour, jež založil Michal Prager, sám tělesně postižený.

Při svých cestách po republice ho napadlo, že by nasbírané informace o bezbariérových penzionech mohl využít ve vlastním podnikání a zároveň by mohl pomoci stejně handicapovaným lidem. Tak se zrodila myšlenka založit Bezbatour.

Za největší problém, se kterým se setkává považuje, že některé penziony uvádí údaj o bezbariérovosti, přestože skutečnost je však zcela jiná. „Překvapilo mě jedno ubytování v Jánských Lázních. Penzion měl na svých stránkách, že je bezbariérový. Na místě jsem zjistil, že se tam vlastně ani nemůžu ubytovat,“ řekl pro Český rozhlas Michal Prager.

Agentura v současné době nabízí na padesát zájezdů po celé republice. Garantují ozkoušené bezbariérové ubytování a hlavně řeší i jeden z největších problémů, který vozíčkáře při dovolené limituje, tedy dopravu do místa. Bezbatour nabízí bezbariérové dopravní prostředky, kterými pohodlně odveze handicapované až k penzionu.

Podle Pragera je v ČR největší zájem o penziony a hotely na Lipně. Tamní ubytovatelé se snaží, aby jejich ubytovací zařízení byla perfektně bezbariérová.

Cílem agentury pro letošní léto je zvětšení nabídky zahraničních zájezdů, hlavně k moři. „Máme už v nabídce Španělsko, Itálii, Sicílii, maďarské lázně,“ vypočítává Prager a jako nejpohodlnější destinaci doporučuje Španělsko.

Vozíčkáři často sní o cestě k moři. Běžné cestovní kanceláře jim však většinou nejsou schopny nabídnout zájezd, který by splňoval tu nejdůležitější podmínku, tedy bezbariérovost. Doufejme, že se situace bude lepšit, protože Bezbatour je příkladem, že nabídnout bezbariérový zájezd není až zas tak velký problém.

Jiří Marek
invArena

Komentáře:

  1. HelpnuTi napsal:

    Pokud si vyberete pobyt například ve Španělsku, je předpoklad že nejpohodlnější dopravou bude ta letecká. Jak se ale pohodlně a s kufry dostat na letiště? Odpověď poskytne 1.bezbariérové taxi v Brně s názvem HelpnuTi, které Vás odveze na kterékoli letiště i v okolních státech. Po cestě máte k dispozici wifi, klimatizaci, nápoj, nabíječku telefonů, zásuvku 220 V…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.