Müllerová: ÚP dostanou významnou posilu – dalších 144 zaměstnanců

Kvalitnější servis pro občany a lepší fungování úřadů práce. Tomu by mělo pomoci nových 144 zaměstnanců. Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová vyjednala tuto významnou a mimořádnou posilu pro organizaci s ministrem financí.

Noví pracovníci by se měli především věnovat novince v resortu – pěstounské péči. Z vládní rozpočtové rezervy získají úřady práce od června asi 50 milionů korun na platy a další výdaje, které souvisí s jejich novými zaměstnanci.

„Úřady práce se nově věnují také zavádění pěstounské péče a práci s pěstouny v terénu. Vím, že stav jejich zaměstnanců je dlouhodobě poddimenzovaný. Věřím, že tato posila pomůže zlepšit práci úřadů a také službu veřejnosti,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09).

Komplikovanou situaci na Úřadu práce ČR pociťovali občané zejména v oblasti zaměstnanosti a nepojistných sociálních dávek. Proto ministerstvo na úřady práce už dříve mimořádně převedlo trvale 250 pracovních míst, dalších 150 zaměstnanců pak dočasně. S nejnovějším personálním opatřením se tak v tomto roce celkově zvýší počet zaměstnanců Úřadu práce ČR o 544 lidí.

„Nových 144 lidí budou moci úřady práce začít přijímat od června po zajištění nezbytné administrativy,“ říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková a doplňuje: „Posílíme pracoviště v celé České republice, výběr zaměstnanců bude v gesci jednotlivých ředitelů.“

Úřady práce prošly před dvěma lety velkou změnou. Zatímco dříve existovaly v krajských a někdejších okresních městech organizačně samostatné úřady, které byly přímo podřízené MPSV, v roce 2011 vznikl centrálně řízený Úřad práce ČR.

Tvoří ho generální ředitelství a 14 krajských poboček, jejichž součástí jsou kontaktní pracoviště v bývalých okresních městech. Celkem se tak jedná o více než 500 pracovišť ÚP v celé České republice, v kterých pracuje 8 600 lidí.

Kromě změn v organizační struktuře přibyla Úřadu práce ČR nová náplň: od ledna 2012 převzal výplatu dávek z obecních úřadů a inspekci poskytování sociálních služeb z krajů. Od ledna 2013 se pak zásadně změnila také výplata pěstounských dávek.

Pracoviště ÚP jsou tak v současné době pro veřejnost kontaktním místem pro osm základních oblastí: zaměstnanost, ochrana zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele, státní sociální podpora, dávky pro osoby se zdravotním postižením, příspěvek na péči, inspekce poskytování sociálních služeb, dávky pěstounské péče a pomoc v hmotné nouzi. Jen v roce 2012 vyplatil Úřad práce ČR celkem 21 milionů dávek za 72 miliard korun.

Štěpánka Filipová
Tisková zpráva MPSV

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.