Bouchá nás, plakaly malé děti. Soud „tetu Báru“ potrestal

Okresní soud ve Zlíně potrestal čtyřiačtyřicetiletou zdravotní sestru (foto), která pracovala v Dětském centru v Burešově. Za týrání dětí dostala dvouapůlletý podmíněný trest a pětiletý zákaz práce s dětmi.

Když Barboře Poláškové končila loni v létě dovolená, netušila, že na jejím pracovišti se zrovna odehrává drama.

Děti, o které v Dětském centru ve čtvrti Burešov jako zdravotní sestra pečovala, plakaly. Bály se.

„Kristýnka se rozplakala, že tetu Báru nechce. Říkala, že bije děti,“ popsala jedna z kolegyň Poláškové ve svědecké výpovědi.

Ta se včera četla u zlínského soudu, před kterým Polášková stála kvůli týrání svěřené osoby. K tomu, že děti ve věku od tří do sedmi let skutečně bila, se čtyřiačtyřicetiletá Polášková přiznala.

„Velice toho lituji. Ani neumím vyjádřit, jak moc je mi to líto,“ říkala tichým hlasem.

Během líčení to zopakovala několikrát a odešla s podmínečně odloženým dvouapůlletým trestem. Podstatnější částí trestu je zákaz činnosti. Následujících pět let tak nesmí pracovat s dětmi, seniory a lidmi se zdravotním postižením.

„Prostě těmi, kteří se nemohou bránit. To je důležité,“ vysvětlil soudce Ivo Krinke.

Toho, že se děti Poláškové bojí, si personál domova začal všímat loni v létě.

Při střídání směn se malé děti stále častěji ptaly, která teta přijde. Občas se svěřily, že „teta Bára bouchá a tahá“.

Víc ale neřekly, ty malé to nesvedou a ty větší už se bály. Ozvala se i maminka dvou kluků ze skupiny Poláškové.

„Sedmiletý Míša mi řekl, že bije děti. I on od ní dostal a měl na těle modřiny,“ popsala matka. „Když jsem kluky vracela z vycházky, řekla jsem to sociální pracovnici. Nevěřila mi, ale slíbila, že se to prošetří,“ dodala.

Tloukla děti do břicha, házela je na pohovku i na zem

O několik měsíců později se vedení domova obrátilo na policii. Ta do místností, ve kterých Polášková s dětmi bývala, nainstalovala několik kamer.

To, co zachytily, šokovalo i zkušené kriminalisty.

„Děti tloukla do břicha, tahala za uši, za vlasy, házela s nimi o zem, o pohovku. Během necelého týdne jsme zadokumentovali více než 150 skutků,“ popsala policejní mluvčí Jana Macalíková.

Viděli třeba to, jak Polášková zpohlavkovala malého kluka, který stál u umyvadla. Po druhém pohlavku narazil hlavou do vodovodního kohoutku.

Držel se za hlavu a plakal. Nebo jiného, kterého chytila za ruku a vlasy a hodila s ním na pohovku. Pak ho zpohlavkovala.

Když tahala za vlasy, děti ztrácely rovnováhu. Ani natržené ucho jí nevadilo. Ostatní děti scény pozorovaly. Jakmile se případ začal vyšetřovat, Polášková z centra odešla.

Zařízení v Burešově funguje jako domov pro děti do tří let. Nabízí však i takzvanou okamžitou péči. Do té se dostávají maximálně desetileté děti, které musejí okamžitě opustit vlastní rodinu. A nezřídka bývá důvodem právě týrání.

„Děti přicházejí do takového zařízení proto, aby dostaly zázemí, jistotu a bezpečí. Pokud to selže, následky jsou ještě větší, než když se to děje v rodině,“ uvedl už dříve dětský psychiatr Vítězslav Kouřil.

Polášková své chování vysvětlovala špatnou atmosférou na pracovišti. „Byla terčem šikany, protože kritizovala vedení domova. To vedlo k psychickému selhání,“ uvedl Pavel Vyroubal, právní zástupce Poláškové.

Petra Procházková
Mladá fronta DNES

(Visited 22 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.