Resort Müllerové dostal pokutu 2,5 milionu kvůli osobním datům

Úřad pro ochranu osobních údajů  uložil ministerstvu práce a sociálních věcí pokutu 2,5 milionu korun za to, že zpřístupnilo neoprávněně osobní data zhruba 336 tisíc lidí České spořitelně. Do 15 dnů může ministerstvo podat proti rozhodnutí rozklad.
Mluvčí MPSV Štěpánka Filipová řekla, že rozhodnutí dostali a zvažují další kroky.

V souvislosti s projektem sKaret je to pro MPSV v krátké době už druhá pokuta – ÚOOÚ mu v květnu uložil pokutu půl milionu za to, že nedostatečně zabezpečilo osobní údaje lidí ve svém informačním systému. Odvolání proti půlmilionové pokutě předseda úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec zamítl.

„K pokutě 2,5 milionu korun zvažuje ministerstvo další kroky s tím, že paní ministryně dvakrát předkládala na vládu změny zákona, které mohly tento problém vyřešit, chybu opravit a pokutě předejít,“ řekla Filipová. Vláda návrhy Ludmily Müllerové (TOP 09) ani jednou nepřijala.

Podle závěrů kontroly z konce ledna, ministerstvo neoprávněně předávalo spořitelně údaje příjemců dávek. Zákon o úřadu práce ho k tomu nezmocnil. Dělalo to jen podle smlouvy, kterou s bankou na provozování sKaret do roku 2024 uzavřelo. Smlouva podle ÚOOÚ nemůže chybějící zákonné zmocnění nahradit. Správou dat o výplatách dávek může ministerstvo podle zákona pověřit jen Českou správu sociálního zabezpečení, ne soukromou banku.

Ministerstvo se při předchozí pokutě hájilo tím, že se kontroloři nezabývali faktem, že resort údaje předává bankovní instituci. Ta prý musí chránit data klientů a dodržovat „bankovní tajemství“, úředníci mají povinnost mlčenlivosti. Navíc spořitelnu kontroluje národní banka. Resort uvedl, že banka nemá do jeho informačního systému přístup. To, že se spořitelna do systému nedostane či že data klientů chrání, je podle ÚOOÚ ale nepodstatné.

Drábkovy sKarty

V souvislosti s sKartami prošetřovala policie trestní oznámení na bývalého ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) a jeho náměstka Vladimíra Šišku. Po pětiměsíčním vyšetřování případ údajného neoprávněného nakládání s osobními údaji odložila, nejde prý o trestný čin, ale o správní delikt.

Návrh Müllerové na úpravu systému sKaret odmítla vláda naposledy počátkem května. Doporučila ministryni, aby připravila ukončení projektu a intenzivně o něm jednala s Českou spořitelnou. Müllerová potvrdila, že doporučení bude respektovat, očekává sérii jednání na ministerstvu, ale i s bankou. Kdy návrh na zrušení karty vládě přinese, odhadovat nechtěla.

Záměr na ukončení kritizovaného projektu podporuje ODS a LIDEM, TOP 09 je proti. Po zrušení sKaret volá i opozice. Müllerová chce náklady na zrušení či pokračování nejdřív propočítat. Podle poslankyně ODS Lenky Kohoutové jsou sKarty neživotaschopný projekt, který se prodražuje. Exministr Drábek přitom tvrdil, že systém ročně ušetří čtvrt miliardy.

Parlamentnilisty.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.