Sehnat brigádu je pro handicapované studenty téměř nemožné

ilustrační foto: Flickr.com

Tělesně postižení studenti mají problémy se sháněním letních brigád. Přitom pro ně nejde jen o přivýdělek, ale také o praxi, kterou potřebují k tomu, aby si později vůbec mohli najít nějakou práci. Stát se jim snaží pomáhat. Podle nich ale málo.

TV Nova v reportáži představila studenty Patrika a Jirku, oba jsou neslyšící, studují na střední škole a přestože se už delší dobu snaží najít brigádu, nikde ještě neuspěli.

„Je to těžké, v podstatě nemožné. Komunikace je problém, musím komunikovat jedině přes papír. Většinou cítím, že se to nepovede,“ oba říkají.

Důvodem je prý paradoxně zákon.

Ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením Hana Potměšilová vysvětluje, že lidem se zdravotním postižením nemůže být přidělena jakákoli práce. „Chrání je zákony. Brigády ne vždy nastavují takové pracovní možnosti, aby zdravotní stav mohl být zachován,“ říká.

Pro zaměstnavatele tak znamená handicapovaný brigádník víc starostí. Musí se postarat nejen o jeho bezpečnost, ale třeba i o speciální techniku. Přesto se takový zaměstnavatel najde. Například pan Macháček dohlíží v restauraci na práci několika neslyšících.

„Zaměstnavatelé mají strach zaměstnávat tyhle lidi, protože můžou se lehce zranit a další věci jsou bezpečnostní opatření, jejich pracovní podmínky. Tohle se zaměstnavatelům nechce kvůli finančním výdajům,“ poznamenal  pracovník restaurace Macháček.

Takže teenageři na výběr moc nemají. Pokud chtějí brigádu, můžou se obrátit na neziskové organizace, anebo na stát.

„Ministerstvo práce a sociálních věcí má dotační programy, které podpoří zaměstnavatele, aby získali peníze a zároveň člověk s postižením získá praxi,“ připomněla Potměšilová z Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

I to je prý ale nejspíše málo. Nicméně dobrou zprávou pro postižené je, že se pro ně aktuálně nabídka práce zvýšila například na internetových portálech zhruba o 10 procent.

podle reportáže televize Nova zaznamenala invArena

(Visited 12 times, 1 visits today)

2 Komentáře

  1. A co kdyby třeba zkusili psát články. Pro takového neslyšícího je to ideální práce. Já se osobně znám s jednou neslyšící, která dělá copywriting a dělá ho tak dobře, že to má jako hlavní příjem. Taky začínala od píky. Našla jsem tady článek přímo o tom, jak takové články psát – https://topranker.cz/pr-clanky/. Tak třeba to pomůže. 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.