Vydávání sKaret je ve skluzu, nedostala ji ještě ani třetina lidí

Už na konci loňského roku mělo podle původního záměru dostat sKartu více než milión lidí. Dosud však úřady vydaly teprve 260 tisíc základních sKaret a 18 tisíc sKaret, které slouží i jako průkaz zdravotně postiženého. Aktuální situaci kolem sKaret vysvětloval v Interview ČT 24 generální ředitel Úřadu práce Jiří Kubeša.

„Je třeba říct, že od toho původního záměru, kdy jsme chtěli v letošním, nebo respektive už v loňském roce vydat převážnou část karet, došlo k prolomení tohoto termínu z několika důvodů. V prvé řadě jsme dospěli k závěru, že je potřeba více komunikovat. Že je třeba přistupovat více individuálně k vydávání těchto karet a že je zkrátka třeba spíš vysvětlit těm lidem i výhody, proč vlastně by si tu kartu měli převzít. Takže termín pro vydání karet se prodloužil do konce letošního roku a také v současné době přednostně vydáváme karty těm, kteří pobírají hmotnou nouzi,“ vysvětloval Jiří Kubeša a dodal, že základní sKartu si odmítlo převzít 600 lidí a tu s identifikačními prvky 200 lidí, což je podle něj velice malé procento.

Lidé zatím nemusí na vyzvání od Úřadu práce reagovat

Z vyjádření Jiřího Kubeši také vyplývá, že kdo sKartu převzít nechce, vůbec nemusí na dopis, ve kterém ho Úřad práce vyzývá k převzetí sKarty, reagovat. Úřad ho jen bude znovu obesílat.

„Musíme se podívat na způsob vydávání sKaret. Ten způsob je takový, že u vytipovaných uchazečů úřad požádá o vytištění této karty. Současně s tím vyzve toho, komu je karta určená, aby se dostavil k jejímu převzetí a současně také ze strany České spořitelny je mu zasílán kód, který slouží pro výběr z bankomatu. Pokud se někdo rozhodne, že kartu nechce, neznamená to v žádném případě pro něj to, že by byl nějakým způsobem vyloučen či nebyly mu vyplaceny dávky a podobně. To, že by se nedostavil, znamená jenom to, že ho znovu vyzveme, protože nevíme, jaká je jeho reakce, zda si sKartu nechce převzít a nebo mu naše výzva nebyla doručena.“

Zároveň Kubeša ujišťuje, že úřad zatím vyjde vstříc každému, kdo bude chtít zachovat současný stav při vyplácení dávek.
Jiří Kubeša také v Interview ČT 24 vyjádřil svůj názor na budoucnost a nepovinnost sKarty. Podle něj se nejedná o mrtvý projekt.

„Nepovinná bude karta z hlediska její platební funkce. Tam bude naprosto nepovinná. Podle mého názoru, a teď bych chtěl říct jenom jedno, v současné době probíhá řada jednání na úrovni ministerstva České spořitelny a pošty o způsobu výplaty a o tom, jak dál v této věci. Nicméně pokud chcete znát můj názor, tak podle mého názoru karta zůstane jako přístupový kód do systému a její platební funkce bude samozřejmě nepovinná. Záleží opravdu jenom na klientovi, jestli zvolí tu situaci, že chce čerpat výhody karty, ať už ve formě okamžitého výběru z bankomatu, anebo prostřednictvím platby u obchodníků. Pokud se týká osob se zdravotním postižením, tam jsme do konce letošního roku prodloužili platnost těch provizorních průkazů. Já věřím, že se dohodneme i tam, protože z toho množství 18 tisíc karet, které jsme vydali zdravotně postiženým, to procento odmítnutí není příliš vysoké. Já rozumím tomu, že ne všichni mají přístup k bankomatu. Bohužel ty nové bankomaty jsou tak vysoké, že z vozíčku na něj těžko dosáhnete. Rozumím těžkostem, které jsou. A na druhou stranu musím říct, že spousta těchto lidí čerpá finanční prostředky na svoji soukromou kartu a pak ten předmět nebo ten postup by měl být stejný. Ano, rozumím také tomu, že není příjemné, když u každého obchodníka je tam nějaký znak toho postižení. Ano, chceme to řešit a řešit to budeme.“

Jiří Marek

InvArena

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.