Slezská univerzita zpřístupňuje výuku také handicapovaným

ilustrační foto: Flickr.com

Videozáznamy přednášek, tiskárna na Braillovo slepecké písmo, digitalizace knihovny, workshopy. Slezská univerzita chce zpřístupnit studium i postiženým. Projekt má za sebou první třetinu. Těší se nečekanému zájmu.

„Projekt potrvá do roku 2015. Už v prvním roce jej ze strany handicapovaných studentů využila polovina z plánovaného počtu zhruba dvou stovek zájemců. Projektové aktivity ale směřují i k jejich pedagogům. Těch se už zapojilo téměř 90 procent z předem plánovaného počtu,“ informoval Martin Kůs z oddělení pro vnější vztahy univerzity.

Studentům pomohou stovky videozáznamů z výuky

Hotovy jsou například bezmála čtyři stovky videozáznamů z výuky. Za poslední půlrok se podařilo takto zpracovat patnáct předmětů sedmi oborů.

„Jednotlivé přednášky dokumentujeme jak obrazově včetně prezentace, tak zvukově. Při zpracovávání přidáváme ještě titulky, aby byl materiál srozumitelný i pro neslyšící,“ popisuje hlavní řešitel projektu Petr Korviny.

Právě teď se univerzita chystá koupit speciální tiskárnu na slepecké písmo. Do provozu se připravují i výkonné počítačové sady určené pro knihovny. Ty umožňují instalaci speciálních programů pro posluchače se specifickými vadami. Chystá se také digitalizace knihovny.

„Zpracovali jsme seznam knih, časopisů a odborných materiálů, které jsou připravené k digitalizaci. Jde asi o dvě stě titulů,“ dodává Korviny. Pokud se tato praxe osvědčí, počet digitalizovaných knih se dále rozšíří.

Pracuje se také na bezbariérovosti jednotlivých budov Slezské univerzity. Vzniká virtuální vzdělávací knihovna, nakupují se i didaktické pomůcky pro handicapované studenty.

Mladá fronta DNES

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.