Nový zákon komplikuje nemocným rehabilitaci

Nový zákon komplikuje přidělování rehabilitačních pobytů invalidním. Tvrdí to pacienti. Dříve stačilo jedno razítko od lékaře. Dnes vše musí schválit ještě lékař revizní a sehnat potřebná doporučení stojí pacienty nejen spoustu času, ale i dost peněz.

Podle pojišťoven jde o kontrolu komu a proč lázně proplácejí. Jenže sehnat potřebná doporučení stojí pacienty nejen spoustu času, ale i dost peněz. Dokládá to i případ ženy z následující reportáže TV Nova.

Sedmapadesátiletá paní Liptáková je už 19 let po těžké autonehodě. Zlomila si tři obratle, přišla o část pánevní kosti a jedno žebro. Je zázrak, že chodí. Kvůli bolestem jezdila každý rok do specializovaného rehabilitačního zařízení. Letos se tam ale nejspíš nedostane.

„Spousta z nás, kteří jsme do tohoto léčebného zařízení jezdili, dostali zamítavou odpověď, že ten jejich zdravotní stav to nevyléčí,“ řekla v reportáží TV Nova Milena Liptáková.

Dříve stačilo doporučení od jednoho lékaře. Dnes je to běh na dlouhou trať. V případě paní Liptákové může obvodní lékař poslat doporučení reviznímu lékaři až poté, co mu pacientka donese čtyři lékařské zprávy od specialistů. Kvůli jednomu razítku přitom musí například až do dvě stě kilometrů vzdáleného Liberce. Revizní lékařka přitom žádost o rehabilitační pobyt vrátila k doplnění.

„Mě osobně nenaroste ani nový obratel, ani kus pánevní kosti, ani celý jedno žebro, takže abych si uvědomila to, že člověk to nesimuluje. Podle pojišťoven má jít o zjednodušení. Jenže praxe je podle invalidů úplně jiná,“ řekla Milena Liptáková.

Podle Viktorie Plívové, mluvčí ministerstva zdravotnictví, zdravotní pojišťovna tak jako plátce péče dostala možnost kontroly, zda v daném případě je péče potřebná.

„To, co popisuje paní Liptáková ve své stížnosti, je tak netypické, že se mi tomu skoro ani nechce věřit,“ uvedl k případu mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Vyhlídky na zlepšení a zjednodušení přidělování rehabilitačních pobytů jsou přitom nulové. Podle ministerstva zdravotnictví se totiž žádná změna v zákoně v nejbližších letech nechystá.

podle reportáže televize Nova zpracovala invArena

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.