Barva a tvar tablet jsou pro pacienty důležité

Barva tablety, její tvar a vzhled krabičky jsou důležité. Zjištění agentury Foxo, že pro třetinu lidí má význam, pokud má lék jinou barvu než bílou, potvrzují zkušenosti lékárníků. Dostanou-li např. někteří pacienti lék jiné barvy, tvrdí, že neúčinkuje.

Mluvčí lékárnické komory Aleš Krebs uvedl, že dostanou-li někteří pacienti lék jiné barvy, tvrdí, že neúčinkuje.

„Je to individuální, ale je fakt, že někteří pacienti jsou fixováni na barvu nebo tvar tablety, a třeba i na to, jak vypadá krabička,“ uvedl mluvčí lékárnické komory Aleš Krebs.

Krebs se setkal s touto reakcí třeba u Rohypnolu, dřív zneužívaného po rozpuštění v nápoji k uspávání obětí trestných činů. Pro varování obětí se začal lék barvit. Pacienti si na to ale nezvykli a tvrdili, že jim barevný lék nezabírá. Naopak u tablet s účinnou látkou ibuprofen se lidé často dožadují růžových tablet a bílé považují za méně účinné.

Podle Lenky Netušilové ze společnosti iElement se barvení užívá při výrobě většiny léků. „Je omyl se domnívat, že bílé pilulky jsou zdravější, protože prý neobsahují barviva. Mohou obsahovat titanovou bělobu, která se dává například do žvýkaček a krmiv pro zvířata,“ řekla ČTK.

Barviva jsou prostředkem pro zlepšení vzhledu léků a umocnění psychologického účinku. Na trhu, kde dominuje u tablet bílá, tak například růžová je důležitým prvkem pro snadnější zapamatování i podporu správného dávkování.

„Osobně preferuji barevně i tvarově výrazné pilulky, protože snižují pravděpodobnost, že pacienti omylem spolknou jinou pilulku, než mají,“ řekla ČTK lékařka Eva Pluhařová.

Krebs doplnil, že reakci pacientů lze přičíst mimo jiné i placebo efektu. Na část pacientů působí i neúčinná látka, protože si myslí, že dostali látku účinnou. „Uvádí se ve statistikách i přes 30 procent placebo aktivních pacientů. Tam skutečně, kdybychom změnili barvu tablety nebo krabičku, ztratí k léku důvěru a nebudou ho užívat,“ řekl Krebs.

Právě tato reakce pacientů je podle něj jedním z důvodů, proč se plošně nedají nahradit drahé originální léky levnějšími kopiemi, tzv. generiky. Když si pacient zvykne na originál určité barvy a tvaru, je obtížné ho převést na lék se stejnou účinnou látkou, ale jiného vzhledu.

Barvy ovlivňují vnímaný účinek léku, existuje vztah mezi barevností léků, která ovlivňuje centrální nervový systém, a indikacemi, pro které se užívají. Modrá a zelená barva jsou spojovány s uklidňujícími účinky a jsou využívány převážně u uklidňujících léků – sedativ a hypnotik, zatímco například červená a žlutá navozují povzbuzení a jsou to spíše barvy stimulujících léků a antidepresiv.

Barvy a lidská psychika
modrá    barva intelektu    vyrovnanost, klid, důvěra
zelená    barva rovnováhy    osvěžení, odpočinek
červená    barva fyzična    zvyšuje tepovou frekvenci, dodává sílu a energii
žlutá    citový stimul    tvořivost, zvedá náladu a sebeúctu
fialová    barva duchovna    podporuje hluboké zamyšlení
růžová        fyzický klid a utišení, bývá spojována s láskou
oranžová        fyzické pohodlí, potrava, bezpečí, zábava
šedá    psychologicky neutrální
černá    složená ze všech barev    vytváří ochranné bariéry, pohlcuje veškerou přicházející energii
bílá    hygiena    jednoduchost, jasnost, čistota
hnědá    zemitost    spolehlivost, podpora

Zdroj: iElement

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.