Kde najdu seznam volně prodejných léků?

Kde najdu soupis léků s označením, zda jsou volně nebo na předpis, a případně i ceny? Připravuje něco takového na svůj web VZP?

 

 ODPOVĚĎ:

 Kompletní databáze léčivých přípravků, s parametrickým vyhledáváním, je k dispozici na specializovaných webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) www.olecich.cz.

Tento ústav totiž rozhoduje o registraci léčivých přípravků, přiznání a výši jejich úhrad z veřejného zdravotního pojištění.

Přípravky, které mají stanovenu úhradu ze zdravotního pojištění, jsou v databázi označeny příslušným symbolem. V rámci registrace léčivého přípravku se rozhoduje i o tom, zda je léčivý přípravek možno vydávat pouze na recept, nebo i volně prodávat v lékárnách.

Jen ty léčivé přípravky, které nenaplňují kritéria pro výdej pouze na lékařský předpis, případně pro výdej sice bez lékařského předpisu, ale „s omezením“, lze vydávat bez lékařského předpisu. S tím souvisí i možnost, resp. nemožnost dané přípravky hradit ze zdravotního pojištění.

Ze zdravotního pojištění se nehradí léčivé přípravky, pokud u nich SÚKL svým rozhodnutím úhradu nepřiznal, a podle zákona o veřejném zdravotním pojištění úhradu ze zdravotního pojištění SÚKL nepřizná, jde-li o léčivé přípravky, které mohou být vydávány i bez lékařského předpisu.

Ty všechny (až na výjimky, s nimiž souhlasily na základě veřejného zájmu všechny zdravotní pojišťovny) plně hradí pacient.

„I když bychom rádi vyšli vstříc našim klientům, není v možnostech VZP sledovat portfolio přípravků, které z pojištění hrazeny nejsou; jejich počet přesahuje 45 000,“ uvedl Mgr. Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP.

VZP má na svém webu v části určené pro poskytovatele zdravotní péče tzv. číselník léků a potravin pro zvláštní lékařské účely, který je zpracováván a aktualizován na základě Seznamu cen a úhrad léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely SÚKLu.

Do ordinací smluvních lékařů je navíc elektronicky distribuován přehled hrazených léčivých přípravků, který má funkci inteligentního vyhledávání levnějších variant.

 

 

 

 

(Visited 14 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.