Mé ženě po kolapsu odmítli poslat sanitku, tvrdí důchodce

ilustrační foto: Flickr.com

Musel jsem svou manželku dovléct na zádech na autobus poté, co ji na ulici zradila nemocná páteř a ochrnuly jí nohy. Dispečerka karlovarské záchranky mi totiž odmítla poslat sanitku. Takto deníku MfD popsal případ důchodce Jiří Mika.

Verze záchranky je však jiná.

Podle ní byl manželský pár kvůli bolestem zad ženy u obvodní lékařky, která je poslala na další vyšetření do nemocnice, avšak odmítla jim podepsat příkaz k transportu. Když se pan Mika přesto dožadoval sanitky na dispečinku, rovnou na operátorku začal křičet a vyhrožovat. Když neuspěl, volal prý za půl hodiny znovu s historkou o náhlém ochrnutí.

„Dopoledne jsme čekali v centru Varů na příbuzné z Texasu. Protože ženu začala bolet nemocná páteř, vrátili jsme se k obvodní doktorce. Poslala nás do nemocnice. Cestou na autobus se manželka sesypala na zem, jelikož ji nenesly nohy. Prostě ochrnula. Hned jsem na čísle 155 prosil dispečerku, aby přijela sanitka. Třískli mi ale telefonem. Prý nikdo nikam nepojede, protože záchranná služba není taxislužba,“ popisuje Jiří Mika.

Podle ředitele karlovarské záchranky Romana Sýkory však archivované hovory ukazují něco jiného. „Ve 12.30 hodin pán rovnou řve na operátorku, nenechává si nic vysvětlit, křičí a vyhrožuje, že rozmázne na internetu, co je zač karlovarská záchranka. Ve 12.58 hodin pán tvrdí, že manželku odnesl na zádech na autobus, najednou před tím upadla, pak jí ochrnuly nohy. Ve 13.32 hodin operátor ověřuje u praktické lékařky situaci. Ta byla vyhodnocena jako doporučení k objednání se k dalšímu vyšetření. K příkazu k transportu nebyl důvod,“ shrnul ředitel Sýkora záznamy z dispečinku. Podle něho jde o obvyklou situaci, kdy si lidé nárokují příjezd sanitky neoprávněně.

Ředitel Sýkora ale zatím nijak nedokládá, že si Mika ochrnutí ženy po opuštění ordinace vymyslel. Obvodní lékařka nemohla vědět, co se dělo venku poté, co manžele poslala na další vyšetření.

Jiří Mika každopádně manželku do nemocnice autobusem dostal. Na zastávce, kde vystoupili, ji nechal sedět a spěchal si půjčit invalidní vozík, na němž ženu přivezl na ambulanci. Lékaři ženu ihned hospitalizovali na neurologii, kde nyní leží.

Vladimír Zedník
Mladá fronta DNES

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.