Může být invalidní důchod exekuován?

Některé z našich čtenářů zajímalo, zda v případě finančních problémů může i jejich invalidní důchod propadnout exekuci. Zjistili jsme pro vás odpověď přímo u exekutorské komory ČR.

„Srážky sociálních dávek jsou jen jedním ze způsobů provedení exekuce, které definuje zákon. Jde o postup založený na přikázání části mzdy a jiného příjmu dlužníka, přičemž srážka je provedena za účelem úhrady dluhu.

K uvedenému může dojít, pakliže soud proti dlužníkovi na návrh věřitele zahájil exekuci. Srážky z příjmu dlužníka jsou jedním z primárních způsobů provedení exekuce – tzn., že mají přednost např. před soupisem movitých věcí,“ vysvětluje mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Báčová.

Z uvedeného vyplývá, že invalidní důchod může podlehnout exekuci. Avšak je zde podmínka, že člověku, na kterého je exekuce uvalena, musí zůstat tzv. základní částka nutná pro žití a případnou vyživovací schopnost na děti.

V současné době je tato základní částka stanovena na 6064,66 korun, přičemž za každou vyživovací povinnost na dítě se částka zvyšuje o 1516,16 korun, maximálně ale základní částka může činit 9097 korun. Vše, co je nad, bude exekuovanému odebráno.

Je nutné si ale připomenout, že existují i sociální dávky, které exekuci nepodléhají, nikdo vám z nich nemůže vzít ani korunu.

Jedná se o:

 dávky pomoci v hmotné nouzi

 jednorázové dávky sociální podpory

 příspěvek na bydlení

 dávky sociální péče

Pokud vám nemůže být exekuováno nic z vašich příjmů, dojde k sepsání a následnému zabavení majetku.

Je důležité, aby každý věděl, zda má exekutor právo zabavit i kompenzační pomůcky. „Z věcí, které jsou ve vlastnictví dlužníka, se exekuce nemůže týkat těch, které dlužník nezbytně potřebuje k uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny nebo k plnění svých pracovních úkolů, jakož i jiných věcí, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly.

Jde zejména o:

a) běžné oděvní součásti, obvyklé vybavení domácnosti,

b) snubní prsten a jiné předměty podobné povahy,

c) zdravotnické potřeby,

d) hotové peníze odpovídající dvojnásobku životního minima jednotlivce,

e) domácí mazlíčky.

Je-li dlužník podnikatelem, nemůže se výkon rozhodnutí týkat těch věcí z jeho vlastnictví, které nezbytně nutně potřebuje k výkonu své podnikatelské činnosti,“ říká Báčová.

Přejme každému, aby se do finančních problémů pokud možno vůbec nedostal, a když už ano, ať se exekutoři chovají dle zákona.

Setkali jste se někdy s nestandardním chováním exekutorů? Byl vám zabaven majetek, na který neměl exekutor právo? Napište své zkušenosti do diskuze.

Jiří Marek
invArena

(Visited 39 times, 1 visits today)

12 komentářů

 1. Dobrý den sem rozvedená a máme 2 děti bývalý manžel mi dluží alimenty 7000kc.Je v invalidní m důchodu můžou mu strhnout z invalidní důchod děkuji Morávková

 2. Dobry den chtela jsem se zeptat jestli me muzou vystehovat z bytu pro socialne slabé od správy domu najem platim poctive ale jdou na me exekuce dekuji

 3. Dobrý den, pokud by mi chodil na účet Invalidní důchod 4337 kca příspěvek na bydleni 5600 kc, může mi exekutor penize zabavit? Je to jediný můj příjem. Dekuji za odpoved

 4. Dobry den,obdrzel jem dopis ,kde mi napsali,ze me budou srazet penize.Nebyl ani podepsan,a ani nevim za co a kolik mam na splaceni.Dekuji za odpoved.

 5. Dobrý den. Chtěla bych poprosit o radu. Manžel má dluhy,pravidelne mu strhávají peníze z platu. V pondelí se u nás objevil neaký zamněstnanec exekutora označil mi televizi kterov splácím s invalidího důchodu a je smlouva na mé jméno. Může mi sáhnout i na invalidní důchod.3stupne , léčím se na rakovinu čekají mne operace. Mám 2 deti chodí do 1 a 2 třídy. A ješte auto které potřebuji k vození detí do školy a časté návštevy nemocnice. Tímto Vás prosím o písemnov pomoc.

 6. Dobrý den, jsem ivnalidní důchodce 3. stupně. Žiji v zahraniči mám tady přiletělkyni a dítě. Mám exekuci,která je mě přavidelně strhávaná. Na účet mě chodí jen minimální částka vyměření pro živobytí. Minulý měsíc mě exekutor zablokoval můj účet stím že mám novou exekuci. Nemám přístup vůbec k žádným penězům jsem bez příjmu.
  Má exekutor právo takto postupovat.
  Můžete poradit jak mám postupovat já aby mě byl účet odblokován a mohl používat moji minimální mzdu.
  Děkuji

  • Dobrý den taky mám exekuci 1920kcexekutori si berou z této částky 10200kc sáhly my na invalidní důchod je to jediný příjem co mám ale nejhorší na tom je že mám vše zaplaceny mám k tomu podklady jezdím po soudech z papirama píšu exekutorovi a úplně mně ignorujou a nic STIM nikdo nedělá co mám dělat

 7. Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu-podle jakého paragrafu či právního ustanovení platí minimální výše invalidního důchodu v exekuci 6064,-Kč?Soud mi vyměřil větší splátky uvěru,než si mohu z invalidního důchodu dovolit.
  Předem moc děkuji za odpověď.

 8. Dobry den ,nezlobte se ,že Vás obtěžuji. Dnes se u nas objevila exekuce , která přišla mému přítelovi zabavit majetek , ktery neni jeho . Muj přítel je invalidnim duchodu 3 stupně a z duchodu mu zbide 8000 kc, tak ze nema z čeho platit. Další věc byla ,že mu obsilku poslali do trvalého pobytu ,kde se davno nezdržuje a tak že nemohl nijak reagovat. Ale zajimave bylo že má tuto adresu kde ted se zdrzuje všude hlašenou . A co je natom uplný paradox že polepili i majetek který je majitelky a také psaný ve smlouvě ,timto Vás prosim o pisemnou pomoc . Moc děkuji .

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.