
Radiožurnál
20 % českých lyžařů vyráží na zahraniční sjezdovky bez cestovního pojištění. Třetina neřeší ani pojištění odpovědnosti za škodu, kterou mohou způsobit jinému lyžaři. Kolize lyžařů na svahu přitom tvoří zhruba desetinu všech zimních škod a bývají mnohonásobně dražší než škody z běžných úrazů či onemocnění. Například v Itálii je pojištění odpovědnosti ze zákona povinné. A lyžaři často už při nákupu skipasů musí doložit, že ho mají sjednané. My jsme zavolali záchranářce, která se mimo jiné věnuje i repatriaci zraněných Čechů, Táně Tatranské. Dobrý den.
Jak časté bývají případy, kdy se vydáme do zahraničí? Nejenom na lyže bez dostatečného pojištění? Co se pak děje v případě nemoci nebo úrazu?
Táňa Tatranská, záchranářka, repatriace zraněných Čechů z ciziny
——————–
No, nedokážu vám to říct, kolik je to v procentech, ale já samozřejmě pracuju pro firmu nebo pro organizaci, která vozí i tzv. nepojištěné pacienty, čili stávají se z nich samoplátci a vlastně veškeré náklady nesou na vlastní jako triko nebo na vlastní zodpovědnost. Je potřeba mít cestovní pojištění zvlášť ještě uzavřené nebo klidně celoroční to není podstatný, ale nesmí se spoléhat na kartičku pojištěnce české zdravotní pojišťovny.
moderátor
——————–
Nakolik může vyjít jenom pro představu, například transport vrtulníkem zraněného třeba v Rakousku?
Táňa Tatranská, záchranářka, repatriace zraněných Čechů z ciziny
——————–
Závisí to od více faktorů, ale bavíme se samozřejmě bavíme se o částkách, desetitisících až statisíců, případně jde to i do milionu. Závisí, jestli vlastně vezeme pacienta po zemi nebo letecky, jestli letí tzv. enbulent, já nevím, ze Salzburgu v Innsbrucku prostě odkudkoliv a samozřejmě sanitkou a i sanitkama nějaký dojezd jenom konkrétní a pak už se bavíme o leteckých repatriacích a pak taky závisí, jestli je to komerční let, čili klasická linka, anebo zase, jestli je to /nesrozumitelné/, která je řádově někde úplně jinde.
moderátor
——————–
Lidé často podceňují cestovní pojištění, když jedou jenom na krátkou, třeba jednodenní nebo víkendovou cestu. Co radíte?
Táňa Tatranská, záchranářka, repatriace zraněných Čechů z ciziny
——————–
No, určitě se pojistit, jakmile překročíte hranice, musíte mít nebo měli byste mít pojistku i na jeden jediný den, nevíte, co se vám může stát. A to, že jste 16 km za hranicema, už jste, samozřejmě furt jste v zahraničí. A česká kartička zdravotní pojišťovny vám hradí jenom akutní a neodložitelnou péči, to znamená, že kdyby byl nějaký stav, který snese odklad, tak oni řeknou, hele, nic seberte se, běžte do své země a tam se nechte operovat případně, to se týká, to je například problém o vysloveně například slepýho střeva, kdy z těch náběrů, ze sona a dalších parametrů se dá odhadnout, jako ještě to není úplně na to, abysme vás operovali zítra, ale nebo případně vydrží to do večera, prostě jedete domů. Což samozřejmě může být komplikace, protože musíte se sebrat vlastně do nejbližšího českýho špitálu, takže a tam to nějakým způsobem řešit jako akutní věc.
moderátor
——————–
Chtěl jsem se ptát, nakolik se spoléhat na evropský průkaz zdravotního pojištění, ale to je vlastně asi ekvivalent?
Táňa Tatranská, záchranářka, repatriace zraněných Čechů z ciziny
——————–
Jo, je to to samý vlastně vy tu kartičku, kterou ukazujete v českých nemocnicích, tak ta sama vám platí v rámci EU i v těch nemocnicích, ale říkám, nekryje vám nic, co je navíc a už vůbec vám nekryje ten převoz nebo to repatriaci, kdy se vyplatí vlastně…
moderátor
——————–
Kdy se vyplatí uzavírat roční pojistné?
Táňa Tatranská, záchranářka, repatriace zraněných Čechů z ciziny
——————–
Závisí to, jak moc cestujete, jak moc a kam, na jak a v podstatě, na jak dlouho je jedno, protože tam je to vlastně jedno, jestli se vám to stane první nebo patnáctý den, ale ti lidé, který cestujou často, tak určitě se jim to vyplatí.
moderátor
——————–
Podle čeho vybírat vhodnou pojišťovnu. Základním kritériem je výše limitu léčebných výloh?
Táňa Tatranská, záchranářka, repatriace zraněných Čechů z ciziny
——————–
Určitě, určitě to je výše limitu, pak samozřejmě nějaká reputace, určitě bych se koukla na nějaké recenze, i když nebudeme si znalhávat, samozřejmě nespokojenej vždycky napíše špatnou recenzi, ale už neřekne, proč ta pojišťovna s tím měla problém a vždycky je to stejný. Ty lidi, nemají vlastně uzavřenou nebo poruší vlastně podmínky pojištění naprosto typicky, že si nevšimnou, že alkohol, drogy, sebevražda je výjimka nebo například se ocitnou v nadmořské výšce, která jejich pojišťovna, pojistka už nekryje.
moderátor
——————–
Je prozíravé spolehnout se na balíčky cestovního pojištění, které nabízejí banky třeba ke kreditním kartám?
Táňa Tatranská, záchranářka, repatriace zraněných Čechů z ciziny
——————–
Upřímně nevím, jak vám na to mám odpovědět, jo, protože to si musí každý zvážit sám, jenom z logiky věci, když to mám jako přílepek k něčemu a platím za to 35 Kč měsíčně, tak asi nemůžu čekat, že budou stejné služby a stejný pohled na mě jako na pojištěnce jako u renomovaný pojišťovny, kde mě to sice stojí víc, ale vím, že nebudou řešit, že tohle je o 10 000 levnější nebo támhle o 10 000 levnější. Za mě osobně, já určitě za mě ne, ale je to samozřejmě každýho osobní věc. Já si vždycky mám nebo já mám celoroční pojistku u velký pojišťovny, kde vím, že se o mě postarají, a to je bez ohledu na to, že dělám pro firmu, která s nimi spolupracuje.
moderátor
——————–
A v jakých případech se připojistit na extrémní sporty?
Táňa Tatranská, záchranářka, repatriace zraněných Čechů z ciziny
——————–
Extrémní sporty jsou zvláštní kategorie samozřejmě. Musí si lidi dopředu zvážit, co tam chtějí dělat. Za extrémní sporty se samozřejmě každá pojišťovna má jiné pohled na to. A zase se dostáváme k tomu, že lidi si nečtou, než to vlastně zaplatí, odkliknou, tak si nečtou pojistné podmínky, kdy vysloveně napsáno, co se považuje za extrémní sporty, co mají takzvaně v základu, co je v nějakým nadstandardu a co jsou ty pojistky na vysloveně extrémní nebo vysokohorskou, nějakou turistiku nebo na nějaký lyžování v pěti tisících a podobně.
moderátor
——————–
Jsou nějaká právě taková exotická dobrodružství nepojistitelná?
Táňa Tatranská, záchranářka, repatriace zraněných Čechů z ciziny
——————–
Víte co, to je zase těžká otázka. Těžko jako zobecňovat jsou pojišťovny, které za extrémně už považuju nějaký potápění a jsou pojišťovny, které se na to koukají úplně jinak, to je hrozně individuální. Musí si každý, když už ví, že někam jede, tak samozřejmě předtím, než vůbec opustí republiku, tak si musí ohlídat, co konkrétně tam chce dělat a případně, pokud se rozhodne až tam v tom zahraničí. Hele, já bych chtěl tady tohleto zkusit nějaký adrenalin, tak ideálně samozřejmě zkontrolovat si, jestli vám to vlastně pojistka kryje, aby pak nebyly nemile překvapení.
moderátor
——————–
Kdybyste mohla popsat vzorový pozitivní pojistný příklad z poslední doby, kdy vše dobře dopadlo?
Táňa Tatranská, záchranářka, repatriace zraněných Čechů z ciziny
——————–
Teďko posledně, co jsem vezla paní seniorku. Člověk by řekl, že si jako v tom věku už na to bude kašlat a podobně. Ale byla naprosto skvělá, měla pojistku, kterou měla mít velmi vysokou, takže všechno proběhlo, jak mělo, vlastně neplatila vůbec nic, nestalo jí to ani korunu a jediný, co vlastně jí to stálo, samozřejmě to pojištění, který na těch asi osm dní vyšlo já nevím, jestli za to platila dvě stovky, ale ten benefit nebo to, co z toho získala, byl někde finančně úplně jinde, takže za mě je potřeba i postupovat tak, když se vám něco stane, tak postupovat tak, jak po vás pojišťovna chce, takže pokud nejste úplně polomrtvý nebo nejste bez signálu, tak okamžitě volat na pojišťovnu nebo na tu asistenční službu na číslo, který máte na tý kartičce, kterou k tomu dostanete do mailu nebo přímo na pobočce, a tam se s nima domluvit na dalším postupu, aby vám řekli, oni vám asistenční společnost vám najde lékaře, najde vám kontakt, odkáže vás tam a tam založit ten případ jako takovej a je vám vlastně supportem až do chvíle, kdy buďto pojedete sami domů, anebo vyžadujete transport a teď ať letecký nebo pozemní.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Tak to byly rady od záchranářky Táni Tatranské. Budeme je mít na paměti. Děkuju, na shledanou.
Je to asi dost velký problém, obvzlášť, když je, minimáně to pojištění odpovědnosti, povinné. Dostat pak pokutu, která je 2x dražší než samotné pojištění, je dost zbytečné..