Nosit železné boty vážící dohromady na 400 kilogramů doporučuje jistý tovární dělník v Číně. Extrémně těžká obuv ho prý podle jeho vlastních zkušeností zbavila bolesti zad. Píše o tom list South China Morning Post.
„Chodím v železných botách už sedm let,“ prohlásil Čang Fu-sing, který prý začínal s nižší hmotností železné obuvi a postupně její váhu zvyšoval. „Když jsem se dostal na celkových 400 kilogramů, pocítil jsem obrovskou hrdost. Příští jaro plánuji přidat dalších 50 kilogramů,“ dodal.
Dvaapadesátiletý Čang před kamerou předvedl deset kroků, které mu zabraly více než minutu. Před každým krokem se zhluboka nadechl a po každém dopadu zápolil s rovnováhou. Dělník nicméně tvrdí, že v těchto botách, které bez obav ze zlodějů prý nechává před prahem svého bytu, denně ujde 15 metrů.
Umění chodit v takto těžké obuvi připisuje čínskému tradičnímu cvičení čchi-kung, při němž jde o ovládání tělesné energie. „Schopnost takto chodit není dána silnými svaly, síla v tomto případě vychází z vnitřních orgánů. Když budete do chůze zapojovat své srdce, bude to fungovat,“ řekl Čang.
Čang je přesvědčen, že jeho boty jsou nejtěžší v Číně, ale jistotu prý nemá, protože výstředních lidí jako on pokoušejících se ovládnout těžké železné kvádry na nohou je víc.
Dva Číňané se kupříkladu dostali v roce 2010 do Guinnessovy knihy rekordů, když pozadu ušli deset metrů v železných botách za 34 vteřin. Jiný Číňan Laj Jing-jing z východní provincie Fu-ťien se zase ve státní televizi CCTV předvedl v botách o celkové hmotnosti 300 kilogramů, napsala agentura AFP.
Čang, který má dílnu na výrobu strojních součástek, údajně inspiraci získal právě v televizi. „Viděl jsem někoho v železných botách v televizi. Říkali, že je to dobré na srdce a na kosti,“ uvedl. Čang prý tehdy trpěl „tak příšernými bolestmi zad, že se nemohl ani předklonit, aby si umyl obličej“. Pouhých pár měsíců po obutí prvních železných bot se ale tyto problémy podle všeho zcela vytratily.
Proto také chce údajné blahodárné účinky železných bot sdílet s dalšími lidmi. V současné době ve své malé továrně v severočínském městě Tchang-šan vyrábí celou škálu různě těžkých železných kostek, které si lidé přivazují k běžným botám, a prodává je na internetu. Pár červených železných bot o hmotnosti deset kilogramů vyjde na 550 jüanů (1800 Kč), ty nejtěžší, šedesátikilové na 1450 jüanů (takřka 4800 Kč). Prý už prodal stovky párů.
Přidejte odpověď