Můj syn nevidí na jedno oko. Mohl by si udělat řidičák?

Dotaz: Ráda bych se zeptala na možnost získání řidičského průkazu. Můj syn má vrozenou oční vadu microftalmus orbity, na jedno oko od narození nevidí. Může v tomto případě být držitelem řidičského oprávnění? Pokud dobře chápu zákon, tak by si řidičský průkaz udělat mohl, vzhledem k tomu, že se jedná o oční vadu vrozenou a ne získanou v průběhu života.

Odpověď:
Potvrzení o zdravotní způsobilosti nutné pro získání řidičského průkazu vydává praktický lékař. Vyšetření zraku může provést i oční lékař, avšak musí být následně potvrzeno praktickým lékařem.
Zrak je pro řízení motorového vozidla samozřejmě zásadní. Pro držitele řidičského průkazu. Pro posouzení je důležitá hlavně tzv. zraková ostrost (vizus) a dále síla potřebných brýlí (tzv. korekce).
Člověk, který vidí pouze na jedno oko řidičský průkaz získat může, avšak pouze ve skupinách A, B, C, E, T. Ve skupině D není jednookost připuštěna.

K získání oprávnění (žadatelé) ve skupinách A, B, C, E, T je potřeba splnit jednu z následujících podmínek:
1.
vízus 5/7,5 nebo lepší bez brýlí, či s brýlemi každým okem zvlášť
2.
vízus 5/10 bez brýlí, či s brýlemi každým okem zvlášť za předpokladu, že při vyšetření obou očí najednou (binokulární vízus) je zraková ostrost 5/7,5 nebo lepší
3.
u jednookých a při nižším vízu jednoho oka musí mít druhé oko vízus 5/7,5 při nezúženém zorném poli
Srozumitelným jazykem řečeno: přečtete-li alespoň jedním okem nebo oběma očima najednou (ať už s brýlemi nebo bez brýlí) o jeden stupeň větší řádek vyšetřovacích optotypů než je řádek určující normální vidění splňujete zrakové požadavky k získání řidičského průkazu.

Jiří Marek
invArena

3 komentáře

  1. Mam 38 let,na obe oci mam 17stky,skla..Ocni mne nepodepise schopnost delat Rp,,mam sanci nebo ne,,jinak mam sanci na duchod,,??

  2. Mám jedno oko nefunkční byl jsem na povinné prohlídce bez problémů ale prakticky lékař mě posílá ještě k očnímu lékaři nevím proč jezdím jenom osobním autem 40let bez nehody.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.