Jsem osobou zdravotně znevýhodněnou. Na jaké výhody mám nárok?

ilustrační foto: PhotoRack

Dotaz: Dnes jsem dostala dopis, že mi schválili, že jsem osoba zdravotně znevýhodněná. Mám nárok na nějaké úlevy a finanční pomoc? Díky jedenácti měsícům v pracovní neschopnosti jsem se dostala do vážné finanční tísně. Nyní jsem si našla zaměstnání, které mohu vykonávat, ale za minimální plat.
ilustrační foto: PhotoRack

Odpověď:
Status osoby zdravotně znevýhodněné není spojen s žádnými finančními příspěvky přímo pro Vás. Slouží pouze pro zvýšení možnosti na uplatnění na pracovním trhu pro lehce postižené lidi, kteří jsou OZZ.
Méně postižení lidé mají nižší šanci na získání zaměstnání. Z toho důvodu si zaměstnavatel který zaměstnává OZZ může zažádat o příspěvek na zaměstnávání OZZ od Úřadu práce. Ten může být až ve výši 5 000 korun a po roce, kdy OZZ zaměstnává si může ještě zažádat o dalších 1 000 korun na režijní náklady.

Díky uvedeným příspěvkům jsou OZZ pro zaměstnavatele alespoň trochu zajímaví a může pro ně být výhodné jejich zaměstnávání.

Jiří Marek
invArena

38 komentářů

 1. Já mám plicní fibrózu,jedna plíce už nefunguje,beru kortikoidy 11 let, mám epilepsii,pravidelně záchvaty a vyhřezlé dvě plotýnky.Dělám v obchodě na půl úvazku a jsem ráda, že to zvládnu.Žádala jsem si o důchod v Ústí n.L. před měsícem,byla jsem tam dvě minuty, bylo mi jasné,že je rozhodnuto předem, doktorka hned řekla ,že na fibrozu je 20% a procenta z dalších nemoci se k tomu nepřičítají. Měla jsem dojem, že se mi posmívá, že jsem si vůbec dovolila žádat o ID. Připadala jsem si jako pako a odtáhla jsem jako spráskaný pes.Píšu to sem proto, aby jste viděli, že v tom nejste sami a že život v Čechách je děs.

  • Přesně s vámi souhlasím já mám nezhoubný nádor v pravém lýtku vy operovat nejde neustále se zvětšuje 3 ortopedi my napsaly posudek kde doporučují invalidní důchod již 3 krátce jsem žádala a nic. Jediné řešení na uzdravení by byla amputace pravé nohy pod kolenem ale na to se necítím je my teprve 45 let a mám 7 letého syna. Také nechápu proč musíte mít posudky od lékařů když si to pak rozhodnou sami.

 2. Dobrý den pane Tomáši,a co kardiaci, žádný odkaz tady nevidím, tak se zeptám já, mám kardiostimulátor už několik let a žádné znevýhodnění nemám a už jsem 3-krát žádal o inv.důchod, ale i posudkoví mě tvrdí že mě nic není a že práce pro mě je dost. když jsem byl kdysi na ůřadu práce a sháněl jsem práci, to máte vidět jak na vás zaměstnavatel čumí když mu řeknete že máte strojek a nedej bože že potřebujete jenom ranní směny . Práci mě dal můj dobrý kamarád ale ted fabrika končí a mě čeká v 55ti letech odchod na pracak a doslova na chdnik-protože už o práci nezavadím. ps. Takže milí marodi, průkaz OZZ je vám k ničemu a když si budete hledat práci nikdy se nepředstavujte tím že jste napůl mrtvoly.hodně štěstí a zdaru váš optimista-kardiak…

  • Zdravím vás. Pane Ludvíku-víte co by mne velice zajímalo? Z jakého důvodu existují na OSSZ -POSUDKOVÍ LÉKAŘI !!!!!! Zbytečně placené místo!! Osoba která je opravdu nemocná,neb navštěvuje odborné lékaře, mezi ně patří-různí specialisté ať jsou to primáři,zástupci primářů, specialisté na různá onemocnění, kteří uznají pacienta za neschopného a pak dojde pacient neboli nemocný člověk k posudkovému lékaři, doloží tunu různých potvrzení, papírů a výsledku o svém zdraví a posudkový lékař vše smete ze stolu-jako by to spálil v ohni a vyřkne ortel-SCHOPEN VE VŠECH SMĚRECH!! Tak proč tedy existují ti specialisté-doktoři?? Stačí jen zajít za posudkovým lékařem a nechodit za doktory-specialisty. Víte, někteří ti posudkoví lékaři by měli zkusit aspoň na měsíc jít pracovat tam kde dotyčný pracoval. To znamená-těžký průmysl, hornictví, kde v některých dělnických profesích musel snášet – horko, zimu, dýchal různé škodlivé látky-benzol, čpavek, dehet, atd.atd. Věřím že by tam asi zdechli. Co na to vše říct??

   • Uplne s vama souhlasim,a to s vama jeste jednaji jako s povlem.Ano jsou tam naprosto zbytecny a to se slusne vyjadruji

   • Posudkový lékař neslouží ke stanovení diagnózy, tu dělá lékař specialista.

    Posudkový lékař by měl posoudit Vaši práceschopnost při uvedené diagnoze … jsou některé činnosti, které lze zvládat
    ( různé mačkání čudlíků, lehké práce a pod. )

    Úřad práce by Vám měl pomoc s případnou rekvalifikací na tuto činnost, kterou lze vykonávat se zdravotním omezením.

    Tolik asi teorie. Praxe je už asi různá, ale asi si nikdo nepřeje zůstávat někde doma jak ve vězení, bez sociálních kontaktů, zábavy, peněz a dále progresivně chřadnout a tím si krátit svůj život.

    Není to žádné vítězství, mít invalidní důchod, určitě bych bral všemi deseti být zdravý a vydělával bych daleko víc.

    Měl jsem jak ID3, pak ID2, teď ID3 a za chvilku mě asi zase dají do ID2, protože jak již dříve řekli, už nejste v té nemocnici.

    Někdy je velmi těžké hledat něco pozitivního na tom životě, ale někdy to jde.

  • Nejsou to sice výhody, ale člověku, který nemúže pracovat na plný úvazek a neví, jak dlouho si ho tam mužou dovolit nechat po finanční stránce, tak je každá koruna dobrá. Příspěvky jsou takové, aby se daná osoba dokázala sama uživit a nemusela být na pracovním úřadu a škemrat o další nesmysné dávky, které by jí vzhledem k jeímu zdravotímu stavu ani nemuseli pomoct.

 3. Dobrý den, chtěla sem se zeptat mám OZZ pracovala sem minulý rok v jedné organizaci neziskové.byl realizovaná projekt na půl roku potom sem na pět měsíci byla v evidenci o uchazeče o práci.Pak sem mu zdělila že mám OZZ zdravotně znevýhodněná na trvalo jestli by vzal spět on mi ještě psal příslib na úřad že mě zaměstná pokud to půjde hned.Tak zažádal o dotaci na mne a vyšlo úřad žádal že ve smlouvě budu mít na neurčito.Ale dotaci má jenom na půl roku může si žádat o prodloužení aby vzniklo chráněné místo z okolností má ještě na dohodu invalidu déle než 3 roky.A ještě během zaměstnání sem se dostala na kurz který trvá rok jak to máme řešit.Děkují

 4. Jsem epilepticka beru pětistovku rano a večer teď my přidali další a ještě mám štítnou žlázu mužů dělat uklízečku páč mě tvrdili že musím jen sedět a nesmím dělat u stroje co můžu dělat za práci děkuji za odpověď

  • Jsem ozz a pracují jako uklízečka uklízím paneláky. Kolik paneláku mohu uklidit denně? Na plný uvazek?Nebo kolik metru čtverečných. Děkují za odpověd

 5. Dobrý den,jsem osoba zdravotně znevýhodněna,můj zamestnavatel na mě nebere žádné ohledy,musím zvládnout vše co zdravý člověk,pracuji jako uklízečka s bederním pásem ,s velkými bolestmi v zádech,kde už nepomůže ani injekce,natož rehabilitace.Má m dotaz,když bych si nasla lepší práci mám nárok na rozvazani pracovního poměru dohodou.
  Děkuji

  • Žádná dohoda….

   Pokud Vám to nedělá dobře, běžte k obvodnímu lékaři, sdělte mu své potíže … eventuelně zda se dají léčit. U přijetí do každé práce by Vám měl lékař dát potvrzení že Váš zdravotní stav umožňuje vykonávat uvedenou práci. Tato kontrola by se měly opakovat.
   Jste-li nemocná lékař Vám napíše neschopenku.
   Nemůžete-li vykonávat uvedenou práci v takovém rozsahu jaký po Vás požaduje zaměstavatel a je v rozporu s tím co Vám předepsal lékař podejte výpověd.

   Rozvázání pracovního poměru pro zdravotní nezpůsobilost a nárok na dvanáctiměsíční odstupné.

 6. S OZZ Vám nabídnou akorát tak vrátného strážného a úklid nic víc. Na nic jiného extra není možnost. Teda jedině mít známost. Anebo zkusit o nějaký program z up což taky ty dotace jsou super nápomocny pro firmu, znám svoje. Můžete zkoušet hledat ale marně. Z OZZ nic nemají

 7. Jsem osobou zdravotně znevýhodněnou, mám to na trvalo chtěla jsem se zeptat jaké mám výhody všeobecně děkuji za odpověd.

  • Vy osobně žádné. Jediná výhoda je pro možného zaměstnavatele, že si na Vás může požádat o finanční příspěvek při zaměstnávání. V reálu snad jedině dělat v nějaké chráněné dílně – nějaké demontáže součástek, navlékání korálků, kompletace nějakých součástek – někteří na to zakládají firmy a mají to jako cílený záměr zaměstnávat tyto lidi. počítejte s platem někde na úrovni minimální mzdy ….. Jinak na to firmy kašlou a nestojí jim za to riskovat, že dostanou pár peněz na váš plat z úřadu práce, ale z druhé strany se bojí rizika, že záhy půjdete na marodku, budete chybět a celkový přínos bude pro ně záporný …..

 8. Mám epilepsii ,tak se chci zeptaz jestli mám nárok na uznání osobou zdravotně znevýhodněnou

 9. Dobrý den,jsem epileptička a OSSZ mi neuznala statut OZZ jen proto,že nemám záchvaty,ale musím brát léky,jinak bych je měla a jsem značně omezená ve výběru zaměstnání ,mám nárok na uznání osobou zdravotně znevýhodnněnou? Děkuji za odpověď

  • OZZ musí přiznat příslušná lékařská posudková služba při správě sociálního zabezpečení. Automatický nárok tady nemáte nikde na nic. Pokud vám to nepřiznají, je tam odvolání a nevím zda následná možná instance žaloba k soudu,když neuspějete s odvoláním Tedy pokud nejste preferované a chráněné etnikum, ti mají prakticky na co si vzpomenou a vyřvou. Jestli je ale možnost žaloby i u nepřiznání OZZ (stejně jako u nepřiznání OZP), to 100% nevím.

 10. Dobry den,chci se zeptat pracuji jako osvc kosmeticka jako osoba zdravotne znevyhodnema mohla nych mit narok na proplaceni rekvalificniho kurzu od uradu prace k vetsimu uplatneni na trhu?dekuji za odpoved Zaneta

  • Rekvalifikace není nijak podmíněna držením statusu OZZ. na tu můžete jít i bez OZZ, jako nezaměstnaná bez zdravotního potvrzeného a uznaného omezení. Já bych se bál spíš opaku -že vás do rekvalifikace nebudou chtít umístit, protože se mohou bát zdravotního stavu, že to nedokončíte – je to pod dotacemi, milion zdůvodňování ….. To je taková jedna z výhod zdejšího bordelu (s prominutím): V jedněch dveřích vám stát nepřizná OZP a když budete mít štěstí, tak leda OZZ. Tedy vás „uzdraví“ Hovoříme o dveřích s nápisem Posudková lékařská služba při SSZ. A v jiných dveřích tentýž stát (dveře jménem ÚP) , co vás „uzdravil“ škrtem pera – tak vám řekne, že se obává, že rekvalifikaci nedokončíte ze zdravotních důvodů a bojí se Vašeho zdraví ….. zažil jsem to, takže netahám z paty. úřednici na ÚP jsem musel uprosit, že rekvalifikaci dochodím. jste aktivní, chcete – a sám ÚP dělá kůže …. Že je to na hlavu ? A co v tomto státě není ? Pokud nejste opálená, zažijete mnoho neuvěřitelných příběhů při hledání uplatnění se zdravotním omezením ….. Jo opálení kešují těžké prachy i jako zdraví …. Říkáme tomu „demokracie“

 11. Dobrý den,je mi 30 let,dvakrát jsem žádala o důchod, poprvé jsem dostala 15 procent ,po odvolání 30.Trpim skoliozou ,úzkost panika ,agrofobie,a tiezuv syndrom, nabídli mi žádat o OZZ ,můžete mi poradit v čem mi to pomůže ?Také mám nezvladnu chodit bez doprovodu ,Děkuji

 12. Dobrý den , jsem OZZ mám dotaz, může mě zaměstnavatel propustit i když práci na svém oddělení kam jsem zařazena zvládám ?

 13. Jsem osoba zdravotně znevyhodnená podnikám jsem OSVČ, mám nějaké výhody? Děkuji za odpověď.
  Marcrla L

 14. Jsem od roku 2010 2017 nemocen skyclemi,pateri.
  V rekomandanci mam ze nemohu dlouho stat,nic tezkeho zvedat,dlouho nic nosit.
  Nemam nic o osobu znevyhodnenou,
  Duchod jsem nikdy nemel.
  Rekomandance pry.trva po dobu jednoho roku.
  Penize od uradu prace zadne.
  Beru 3410,-kc zivobyti.
  A od 2850 -3100,-na bydleni.
  Doplatek mam 93,-a nekdy 420,-take nekolik mesicu nemam nic.
  Jsem samozivytel,vse si musim udelat sam.
  Urad prace pome chce ze zamestnavatelzm musim volat,na kredyt me nezbiva a jiz jsem ho zrusil.
  Problemi s kycli ,pateri me poslou kydat hnuj ovcim,kozam,bykum,koni.
  Tahani tezkych breden nemohu.
  Posilali me na likvydaci papiru,igelitu.Mel jsem stat nad jamou,v pruvanu,ve smradu,
  Dalsi jsem mel jit pracovat s masem,jeto dlouhe stani,uvedani tezkeho masa,dojizdeni za mesic 1100,-na ktere nemam.
  Urad prace kutna hora nema respekt pred uchazeci,a neuznavaji nemoc uchazecu i kdyz chodi o holich.
  Co mohu delat,pomozte!!!!!

  • Dobrý večer, Romane,

   velmi Vám rozumím, musíte být na tom opravdu špatně, měl by jsem pro Vás radu, jako pro paní Hanku (viz výše).

   Je to nesmírně těžké, sám mám také problémy a v podstatě jsem nikde od roku 2011 nenašel zaměstnání.

   Také já osobně jsem si stěžoval na činnost Úřadu práce na MPSV, ale zcela zbytečně.

   Závěrem chci říci, že pro invalidy se toho dělá strašně málo.

   A ty tři stupně invalidity vymysleli stejně, aby stát ušetřil (1. a 2. stupeň) za Vás nikdo neplatí sociální pojištění, pokud tedy nepracujete. Což je je pro některé diagnózy zcela nemožné, aby Vás někde zaměstnali. A to nemluvím o tom, že když máte třeba více nemocí, tak se Vám počítá jenom ta hlavní a na ostatní diagnózy se nebere takřka zřetel.

   Přesto Vám moc přeji, že nakonec nějaký důchod dostanete, s pozdravem Tomáš.

 15. Prosím o radu.Jsem zdravotně znevýhodněna ale je mě to kničemu.Skoušela jsem si zažádat o invaludní důchod alespoň částečný.Mám skoliózu páteře a revma v kolenách s atrózou.Páteř při úklidu a nejen při úklidu mě bolí i při chůzi.Chodím na elektroléčbu,na cvičení krčni páteře,dávají mě obstřiky,ale nic mě nepomáha.Na bolesti beru prášky a dostávám injekce.Horší je to s krční páteři.Důchod mě neuznali prý můžu pracovat jako uklízečka.Výsměch.Na posudkové komisy jsem byla 1.2.2017.Nikde mě nezaměstnají když jim povím proč jsem zdravotně znevýhodněná.Prosím kam se mám obrátit s pomocí.Děkuji.Věk,52let.

  • Dobrý večer, Hanko,

   naprosto Vás chápu. Status osoby znevýhodněné nic v podstatě neřeší. Je to myslím jenom taková úlitba, jako, že se pro zdravotně postižené něco dělá. Je to jenom kategorie pro úředníky na MPSV, nic víc.
   Pokud tento můj komentář budete číst a já pevně věřím, že ano, zkuste Úřad práce požádat, ať Vás pošle na ergodiagnostiku. Dostanete z vyšetření posudek a ÚP také, s tím pak můžete operovat na posudkové komisi.
   Vyšetření se nebojte (fyzioterapeut, psycholog, a ještě asi tři vyšetření).
   Mějte se krásně. Jo a náklady na vyšetření hradí příslušný Úřad práce, s jízdným bohužel nevím.
   Držím Vám palce a mějte se hezky, ať se Vám daří, když dáte vědět, budu rád.
   Tomáš T.

  • Jsem taktéž OZZ,mám Bechtěrevovovu chorobu,skoliózu bederní páteře a podezření na revma a já nevím co ještě.Jsem klientka na biologické klinice a furt je toho málo,na důchod nemám nárok.Bohužel prý vypadám moc dobře na první pohled.Můžu já za to,že jsem pohledná ženská a proč za to musím trpět?

   • To si děláte srandu? Pohledná ženská, co za to trpí?
    Tak si najděte nějakýho starýho bohatýho sponzora.

    • No to si srandu nedělá! Každý si totiž myslí, že když dobře vypadáte nic vás nemůže bolet Když chodíte do práce upravená že na tom jste nějak moc dobře a můžou vás odbít malým platem.

  • Dobrý den. Mohu si požádat o Ergodiagnostické vyšetření prostřednictvím svého obvodního lékaře aniž bych byla vedena na pracovním úřadě.Invalidní důchod mi nebyl přiznána,přestože mám vyvředlé plotýnky o 5 mm a degenerativní změny na obratlích L1 až L5. Mám velké bolesti a nepomáhají mi žádné prášky ani infúze.

   • Zkuste navštívit nějaké odborné pracoviště zabývající se léčbou bolesti. Většinou se jim podaří namíchat skladbu analgetik či opiátů, že pak člověk má i pozitivní přístup k životu.

 16. Jsem OZZ,výhody nejsou nikde žádné.I v práci,na pozici strážného mi bylo řečeno,že jsem zdravý a smlouvu nedostanu.Dělám jen na základě DOHODY.Rady a pomoci se nikde nedohledám.

 17. Jsem osobou zdravotně znevýhodněnou,ctěla jsem se zeptat jaké mám výhody všeobecně děkuji za odpověd.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.