Mám invalidní důchod III. stupně. Kolik si mohu vydělat?

photo on stock.xchng

Pobírám invalidní důchod třetího stupně. Chtěl bych se zeptat, jestli je nějak omezena částka, kterou si mohu vydělat a zda mohu pracovat osm hodin denně jako každý zdravý člověk? Poradna invAreny.

photo on stock.xchng

Ať už jste příjemcem jakéhokoli stupně invalidního důchodu, vaše příjmy mohou být zpravidla neomezené. Neplatí to však vždy.

„Jediné omezení výdělku je dáno zdravotním stavem člověka, který invalidní důchod pobírá,“ uvedla tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.

Omezení příjmů a pracovní doby může být tedy způsobeno zdravotním stavem. V takovém případě vás o tom informuje přímo posudkový lékař ve svém rozhodnutí.

Příklad:

Člověk smyslově postižený (např. nevidomý, či neslyšící), kterému byl přiznán invalidní důchod třetího stupně, si zpravidla může neomezeně vydělávat a nikdo mu nemůže určovat, kolik hodin za den odpracuje. V jeho případě invalidní důchod slouží především jako kompenzace snížených možností na uplatnění na pracovním trhu.

Pokud však je přiznán invalidní důchod tělesně handicapovanému člověku trpícímu například bolestmi zad, omezení už se v takovém rozhodnutí objeví. Je pochopitelné, že pokud někdo má chronické bolesti zad, tak by neměl být schopen sedět v práci osm hodin u počítače. Obvykle takoví lidé nemohou ani vykonávat nejrůznější fyzicky náročná zaměstnání.

Lékař v takovém případě stanoví limity fyzické zátěže, ať už omezením pracovní doby nebo charakteristikou úkonů, jež  by pacient neměl vykonávat např. zvedání předmětů těžších než stanovený limit.

Pobírat invalidní důchod mohou i psychicky nemocní lidé. V jejich případě se ale omezení budou týkat zaměstnání, kde jsou na pracovníky kladeny velké psychické nároky, stres, napětí v různých zátěžových situacích a podobně.

Jiří Marek
invArena

97 komentářů

 1. Ahoj všem. Nestačím se divit, kolik lidí tady má tak omezené názory.A chtěla bych vidět, jak by mluvili, kdyby se dostali do stejné situace, jako někteří zde. Dnes mi byl přiznán inv.důchod 3. stupně na rok…ALE…jen proto, že mi skončila roční doba proplácení nemocenského.Musela jsem tam jít, nemohu žít bez prostředků.Za měsíc jdu na operaci bederní páteře (ploténky a sesedlé obratle), věřím, že to dopadne dobře a budu zase moci fungovat. A když ne, tak určitě nehodlám v důchodu zůstat, ale půjdu klidně pracovat i za třeba 15000 i s omezením.Ale chápu, že někdo má opravdu takové bolesti,že nemůže prostě nic.Ale to si ti, co tu píší takové závistivé komenty, ani neumí představit.Takže Vám všem závistivcům nepřeji nic zlého a doufejte, že Vás tohle nikdy nepotká:-)

 2. Chtěl bych se zeptat mám invalidů 3 stupeň čekám na transplantaci ledvin můžu si přivydělat nějakou kacku

 3. Dobrý den jmenujise pavel je mě 22 let a zajímalo bymě kolik si můžu vidělat aby mě nesebrali důchod mám duchod třetího stupně kůli hlavě nevím co přesně ale tělesně poistíženej nejsem

  • To jsem ještě já Pavel ale ještě jedna otázka jedná se mě hlavně jestli bych mohl jít pracovat na plný úvazek 3 až 4 hodiny deně 7 dní v týdnu

 4. dobry den,jsem v plnem ID jiz 16 let od svych 18let,mam snizenou funkco motorickeho tipu(motam se,ikdyz jen chodim,tak se mi motaji nohy),mohu si ke stavajicimu plnemu invalidnimu duchodu prividelat nejaky penize?Dekuji za odpoved

 5. Dobrý den. Stále čtu o lidech kteří jsou invalidé I a II stupně tak mě udivuje že ještě mohou pracovat. Já mám Steatozu jater, cystu ledviny, DM II stupen, Operaci L páteře a artritidu. Neujdu ani 60 metrů, každá sebemenší nžmaha mě ihned unaví a začínám kolabovat, přesto mě uznala LPK v CHomutově invalidní pouze I stupně. NEDOVEDU SI PŘEDSTAVIT JAK BYCH JEŠTĚ ZVLÁDALA NĚJAKÉ ZAMĚSTNÁNÍ KDYŽ UŽ SOTVA ZVLÁDÁM I DOMÁCÍ PRÁCE, STÁLE MUSÍM ODPOČÍVAT !!!

 6. Dobrý den,mám dotaz jsem invalidní důchodce mám přidělen 3 stupeň invalidity tedy 70% ( Mám po operaci aorty,vložená umělá cévní protéza)tento důchod jsem měl na rok, a po roce mi daly na 3 roky tedy do roku 2019 moc rád bych na brigádu,nakonec jsem našel práci na vrátnici,rád bych věděl jaké podmínky jsou,aby mi nebyl odebrán tento důchod? Děkuji Dostál Jaroslav

   • Eva: Za prvé jste evidentně neskutečně závistivá a hloupá, za druhé, dejte velký pozor, aby jste si takovými sprostými názory sama sobě do budoucna nepodřezala větev.

   • Vy jste příklad typické závistivé češky. Místo aby jste kladně ohodnotila snahu nemocného člověka ještě něčím přispět do této společnosti,tak jím jen opovrhujete. To má člověk zůstat doma a podle Vás pobírat zdarma veškeré výhody co mu stát poskytuje, i když jsou podstandartní a v klidu přežívat?
    Co potom říkáte na naše romské a nepřízpusobivé občany?
    A tuneláře?
    Zamyslete se nad sebou, v těchto případech jdou státem vyhozené peníze do miliard.
    Vážená paní, jsem zdravý pracující člověk, ale nevím co se do budoucna může stát,ale takovým lidem jako Vy bych invalidní důchod klidně způsobil.

   • Co když má někdo svou vlastní firmu. Vede ji z invalidního vozíčku. Bylo by správné že mu důchod nepřiznáte, protože pracuje a druhému který nepracuje ano a přitom budou mít stejné tělesné postižení ??? Navíc pokud invalidní člověk pracuje, vrací pořád částečně státu co mu dává. A když se pracovat nedá tak se nepracuje. Invalidní důchod je kompenzace snížení pracovní schopnosti a málokdo má sníženo 100% takže při 50% i 70% snížení můžete pracovat. Jen ne jako horník za 40000,- ale třeba za 10000,- na vrátnici. Přemýšlejte a pak mluvte pište EVO

   • Dobrý den.
    Reaguji na váš komentář.A co mi řekněte, když pobíram 4700kč invalidní důchod třetí stupeň?Doplatite mi Ví za nájem,elektrika,voda, jidlo,lázní,sigarety,benzin,pojištění atd.?Ne chovejte se tak debilne k lidem, který se snažeji si vydělat aby přežili.Mate opravdu mozek v prdele.Kvuli takový lid jako Ví strádáji obyčejní.

   • Máte pravdu, vím že 3.st. se nedává jen tak někomu….proto se divím tomuto dotazu, 1. stupeň bych ještě pochopila…

   • Uvědomte si prosím, že když má člověk třeba první nebo druhý stupeň invalidního důchodu, tak mu to na živobytí nestačí. Když má možnost pracovat, tak pracuje, protože musí z něčeho platit nájem, jídlo a pomůcky, které mu pomůžou vyrovnávat se s jeho nemocí. Jak už bylo řečeno, důchod je finanční kompenzace od státu, která se dává lidem se zdravotním znevýhodněním, protože si tak mohou zažádat o méně namáhavou práci, ale bohužel na úkor toho, že si nevydělají víc. Třeba budou pracovat v chráněné dílně a tam je většinou mzda kolem deseti tisíc. A tak bude pro ně každá koruna dobrá. Jen by bylo dobré, kdyby se částka invalidního důchodu ještě zvýšila.

   • jj

    buď jste schopen pracovat, nebo ne.

    podle toho se odvíjí i výše uvedené procento práce neschopnosti.

    Realita je ale taková, že někteří jedinci, kteří neodváděli dostatečné prostředky do průběžného sociálního systému pak dostanou vypočítané takové částky, že buď se o ně musí postarat rodina ( ?? ), nebo začnou obcházet další možné sociální dávky a nebo jsou donuceni jít si něco vydělat, pokud nechtějí krást a pak si sníženého důchodu užívat v nápravném zařízení.

    Není to jen o ID, ty to poznají o trošku více, ale i o starobních důchodech ostatních zdravých jedinců.

   • Karma je zdarma paní Evo, i když Vám nepřeji nic zlého. Ale příště, než něco vypustíte z úst, buďte tak laskava a srovnejte si to v hlavě:-)

 7. dobrý den moje dcera 41 let má důchod 3.stupeń psychická.duševní a konzumuje větší množství léku lehká práce by jí pomohla a může si s tímto stupněm invalidity něco přivydělat?

 8. Ty hovado, nauč se česky a pak někoho kritizuj. Takové zhovadilosti jsem už dlouho neviděla. Základní škola by zřejmě hodila.

   • Esmeralda má 3.stupeň blbosti.Ona za to nemůže ,vždyť má odchozené pouze 4 roky zvláštní školy.

  • dal bych těm co kritizují ty co se snaží přivydělat k 3 stupni invalidity každý měsíc můj důchod 7 360 Kč ať mě frajeři ukážou, jak z takové almužny celý měsíc přežijí i včetně placením nájemného a služeb. CHTĚL BYCH JE OPRAVDU VIDĚT!!!

 9. Dobry den mam sousedy ja im ne zavidim ale maji vsechno na co se vspomeno ale komu by meli pomoc ne pomuzou doopravdy proc to clovek ma tyrpetlidi na to koukaji s oken na silnicy

 10. Dobrý den,prosím mám invalidní důchod 3. stupně je mi 54let a pobírám pouze 3450kč nic víc,,nemám z čeho žít a mám problémy s nohama kyčle OBĚ NOHY 2. STUPEN a artroza OBOU KOLEN 4 a 3 STUPEN panickou poruchu z kterou už marodím 30let a je to do konce života štítnou žlazu, nemocnou páteř,varixy po 3 operacích,které mám opět,na jícnu kýlu a ještě nějaké drobnosti,artroza se mi stěhuje už i do rukou,lokty,prsty ramena a ještě k tomu mi celou částku bere insolvenční správce,nevím co dělat,pracovat nevydržím,nikde dlouho nemohu stát a dlouho chodit,jsem rozhodnutá vzít si život,protože jsem,jen na obtíž jsem zadlužená,děti mě už živit nebudou a v podnájmu,kde mě nechal bydlet,že mu mě bylo líto a neplatím,ani korunu už také bydlet zadarmo nemohu co mám dělat??JAK TO ŽE JINÍ OBČANÉ DOSTANOU 9000KČ A NEPRACOVALI,NIKDY A NEMUSELI NIC PRO TO UDĚLAT,DĚKUJI, ,JARMILA

  • paní Jarmilo obrate se o pomoc na občanskou poradnu a tam řešte svoje životní problémy . Nepropadejte zášti depresím.

  • Kromě Vaší nemoci, je Vaším nepřítelem Vaše vlastní osoba v osobním bankrotu … tj snížení dluhů až o 70% a zřejmě máte větší příjmy pokud Vám insolvenci schválili. Po uplynutí insolvence se Vás příjem pravděpodobně zvýší, v současné době jste na životním minimu tj jednotlivec v domácnosti 3.410,- Kč. Existenční minimum je momentálně 2200 Kč na osobu. https://www.mpsv.cz/cs/874

   Vyživovací povinnost dětí vůči rodičům nikdo nezrušil a je i právně vymahatelná.

  • Paní Jarko, sebevražda není dobré řešení, nedělejte to. Dnes existuje spousta poraden, kde jsou většinou hodní lidé a poradí Vám co a jak, abyste mohla slušně žít. Existují potravinové banky, kde dostanete jídlo zadarmo, je jen třeba pozjišťovat, co se kde nabízí. Hlavu vzhůru, určitě bude líp.

  • Lidsky to chápu, ale

   po celou dobu zdravého života jste tento stát přesvědčovala, že dokážete žít s minimem. Výše odvodů do průběžného sociálního systému se vypočítává dle procenta z příjmu.

   ČSSZ Vám z těchto odhadovaných příjmu vypočítala poměrnou část.

   Pokud je vše tedy pravdou, Vaše životní úroveň a zvyklosti by neměli moc poklesnout proti normálnímu zdravotnímu stavu.

   Jinou věcí je pak skutečnost, že životní úroveň se pak při jakémkoliv ID těžko zvedá.

 11. Dobry den mam plny ID3 Stupen podal jsem o prispevek a na auto bylo mi zamitnuto prispevek pirznali mi 800korun a na auto mi zamitli muzu se odvolat kam Nemoce ma kardio budzik pod kolenm mam pryc nohu hodim na veskere kontrole po doktorum urad mi zamitnul muzu vas poprosit o rade co muzu delat muzete mi poradit postup dekuji

  • Pokud budete pracovat cca 163 hodin měsíčně, asi těžko budete vysvětlovat že Vaše práceneschopnost je větší jak 70% tj max 48 hodin práce měsíčně.

   Další úvahou k zamyšlení může být pokud si za 10 hodin práce vyděláte to co ostatní za celý měsíc, pak by mohli vznikat zbytečné dotazy jakým způsobem jste o proti normálním občanům znevýhodněn.

   tj vydělávat prací můžete co chcete, ale přiměřeně

 12. Dobrý den,jsem po transplantaci srdce mám plný ID 3 stupně kolik si mohu vydělat ale aby mi nevzali důchod moc děkuji za opověd

 13. Dobrý den,
  jsem invalida III.stupně mohu si přivydělat?
  Jedná se o kancelářskou práci jeden den v týdnu.
  Odpověd prosím na můj email.Děkuji.

 14. Dobrý den,
  mám důchod 3.st. a příspěvek na péči. Neléčitelnou vadu zraku z né moc příznivými vyhlídkami do budoucna. Nedávno jsem se byl podívat do chráněné dílny. Rád bych se Vás zeptal kolik hodin mohu pracovat? a zda by to mělo vliv na důchod či příspěvek na péči?

  předem děkuji za odpověď (email)

 15. Jsem těžká astmatička mám invalidní dúchod 3 stupně mohu si přividělat pár hodin v týdnu aníž by mi byl dúchod odebrán někdy je mi lépe jindy mám problěm vstát z postele a udělat pár kroku

 16. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat,zda se nějak mění výše starobního důchodu,když do něj přechází držitel invalidního důchodu 3.stupně,který byl dlouhodobě zaměstnán a bylo za něj placeno soc.a zdravotní pojištění.
  Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, ano, to by mě taky moc zajímalo. Bude starobní důchod vyšší, když jsem zaměstnaná na částečný úvazek u firmy, která za mě odvádí sociální a zdravotní pojištění. Budete moc milí, jestli poradíte. Děkuji.

   • Ve zkratce to funguje tak, že po dovršení důchodového věku Vám bude vypočten starobní důchod. Pokud je po porovnání s Vaším inv. důchodem starobní důchod nižší, je Vám nadále ponechán vyšší, tedy invalidní důchod. Můžete pak zůstat ve svém stávajícím zaměstnání a přivydělat si neomezenou částku, jen s ohledem na svůj zdravotní stav. To jsou obecná pravidla, více Vám jistě rádi objasní na OSSZ. Petr Baláž.

 17. Pani Eliško.Je mi 38 let a mám 11dceru .Pobiram invalidní důchod 3stupně 5116korun .Taky chci do práce,aby moje dítě nemuselo doplácet na moji nemoc
  !!!!

 18. „potrefená husa“ se vždycky najde. Lidé berou i méně plat a žádné ZTP/P
  a jiné sociální výhody nemají. To na co se zde „nemocný“ ptají zůstává rozum stát, koho posudk.lékaři uznají práce neschopné a pak studují a hledají práci a nejlíp na černo……

 19. Když tady všichni berou 3.stupeň invalidního důchodu a chtějí pak pracovat, tak proč nepracují a důchodu se nevzdají?? Pak ti co jsou opravdu nemocný neberou žádný důchod. Plný stát bláznů ..

  • A víte vy vůbec kolik takový důchod činí??? Ono když člověk má jíst, občas koupit nějaké oblečení, třeba je sám a živí dítě – za nemoc nikdo nemůže ale z těch almužen se opravdu žít nedá…. Až mi někdo dá na plný invalidní důchod třeba 15000 – taky nebudu hledat práci a budu „vysmátý“. Tak než něco příště plácnete, tak si o tom něco zjistěte…..

   • Vy jste snad opravdu idiot! Nepřeji nikomu nic zlého – ale Vám přeji, aby Vás trvalá invalidita postihlo. Abyste poznal, co to znamená vyžít jen s mizerným důchodem! Pak by Vás takové řeči přešly.

   • Anonyme – S tvým přístupem bud opatrný, protože mám zlé tušení, že ty sám budeš co nevidět ID potřebovat. A něco mi říká, že půjde minimálně o špatně srostlé končetiny…

  • Protože důchody jsou tak nízké, že se z nich nedá vyžít.Proto se lidé snaží najít si práci, aby se o ně nemuseli starat třeba děti, nebo příbuzní, protože i ti mají malé platy a jsou rádi, že tak tak vyjdou.

  • Milá Eliško,
   buďte ráda, ža jste zdravá. Vážně nemocný člověk s invaliditou 3. stupně to má tak, že někdy je mu lépe a pracovat by mohl, nemá to však nikdy jisté a může přijít období, kdy je mu dlouhodoběji zle a do práce nemůže. Pak musí mít zajištění invalidním důchodem. Jestliže ho bere i při případné práci, tak si buďte jistá , že s částkou, kterou bere nijak nezbohatne, možná zaplní nějaké zoufalé díry ve financích, které ostatní zdraví lidé mikdy nepoznají.
   Děda také možná ujde pěkný kousek bez hole, ale budete mu ji kvůli tomu brát ?

  • Eliško, když jste tak nemocná, že pobíráte invalidní důchod 3. stupně, je to i bez práce hrozně zlé. To zdravý člověk prostě nemůže pochopit. Taky bych chtěla být zdravá, chodit do práce, sportovat, chodit na procházky a nemůžu. Denodenní obrovské bolesti vás totálně vyřídí. Denně si kladu otázku, jestli to ještě dneska vydržím nebo už ne. Kritizovat nemocné lidi je ta největší hloupost na světě. Zdraví si totiž nikde nekoupíte. Chtělo by to více tolerance. Zkuste žít měsíčně za deset tisíc, jsem zvědavá, jak dlouho vydržíte.

  • Eliško, je mi Vás líto. Tolik zášti! Zkuste si to, žít z inv. důchodu. Jistě neshani práci inv. člověk, který se nemůže hýbat. Ale jsou choroby, kde prostě nárok na inv. důchod je přiznán a na člověku to není vidět. LPK neobelstíte, tam je třeba doložit tolik věcí…a posud. lékař si nemůže přiznání důchodu vycucat z prstu. Vím to ze své vlastní zkušenosti. Než napíšete takové hlouposti, které píšete, přesvědčte se, jak řízení o přiznání ID probíhá a co lékaři LPK dovoluje zákon. Pak můžete kritizovat a závidět. Ono až tak není co!

 20. Dobrý den chtěla bych se zeptat pobiram invalidní důchod 3stupne,mohu si přivydělat za měsíc 30hod? Vím že mohu mít úlevu na dani 420kc Prosím když budu pracovat celý rok 300hod budu mít nárok na zvýšení starobního důchodu nebo invalidního? děkuji za odpověď

 21. Dobrý den, uděluje průkaz ZTP na psych.diagnozu? depresivní, afektivní, anxiozní porucha.Kde bych měla hledat odpovídající přivýdělek,abych nepřišla o ID 3.st? zatím jsem se setkala s odmítáním. děkuji za odpověď mailem.

 22. Dobrý den, mám ID 3.stupeň, kolik si mohu přivydělat a jakou formou a kolik hodin? Mohu pracovat naHPP? ID mám na psychiatrickou diagnozu.Mám nárok na nějaké soc.dávky?ID mám velmi nízky. děkuji za odpověď mailem.

 23. Dobrý den, prosím Vás o odpověď na otázku, zda je přiznání 1.st.inval.důchodu nutné hlásit zaměstnavateli nebo když soc.úřad toto přiznání pošle zaměstnavateli, komu to posílá ? Stala se mi nepříjemná věc-účetní to oznámila všem vedoucím v zaměstnání. Na soc.úřadu mě ujišťovali, že tuto informaci bude znát pouze účetní.Můj vedoucí mi řekl, že bych mohla dostat výpověď. A ještě by mě zajímalo, jestli se o přiznání důchodu dozví v práci diagnozu proč mi byl důchod přiznán? Měla účetní právo někomu sdělit o přiznání důchodu ? Jak se mohu bránit osočování a možné výpovědi?
  Moc Vám děkuji za odpověď.
  Přeji Vám hezký den.
  Dana

 24. Dobry den ma pritelkyne ma invalidni duchod tretiho stupne na paranoidni schyzofrenii.zijem v zahranici. a chci se zeptat zda muze pracovat a na kolik procent.

 25. Dobrý den.Pobírám invalidní důchod 3.Stupně mám v posudku napsané že jsem na 70% neschopen práce je možné si při něm vydělat nějakou korunu navíc i když sedím v kanceláři 12 hodin ? mám možnost dělat na vrátnici a nevím jak to je abych nepřišel o důchod po pravdě nevyžiji s důchodem ,ale nechci o něj přijít.jsem onkologický pacient v 11 měsících jsem prodělal rakovinu močového měchýře mám trvalé následky před několika lety jsem přišel o ledvinu.Je mi 23 let a nejsem v tom zběhlí zaměstnavatel mi nabízel že mne může vzít na Dohodu ,ale nevím kolik hodin mohu oddělat abych o důchod nepřišel .

 26. mámparkinsonovu chorobu,beru ropinirol mylan,mám nárokna jnvalidní důchod 1 stupně?

 27. Vim o cloveku, ktery pobira plny invalidni duchod „na hlavu“ a po hospodach se vychlouba jak to na doktory zahral. Chlasta, kouri a celkove je naprosto v poradku. Kde muzu takoveho parazita nahlasit? Proc na tyto individua nechodi pravidelne kontroly, kdyz kdekomu opravdu postizenemu seberou duchod????

  • Starej se o sebe, závistivý magore, parazit jsi jedině ty a doufám, že ti brzy někdo dá do rypáku, šmejde estábácký!!!

   • Souhlasím s Vámi, lidská blbost a závist je nekonečná. Ale nebojte, ono na každého jednou dojde…))

  • Také znám pár lidí kteří jsou na tom lépe než já, mají ZTP a já pouze TP, ale nenapadlo by mně je udávat. Toto jsou pouze chyby posudkových komisí !!!!

 28. Dobrý den,mám invaliditu 3.stupně.Jsem po operaci páteře,špatně chodím protože mě bolest vystřeluje z páteře do nohy a pravděpodobně mě čeká příští rok další operace.Mohu si najít nějakou lehčí práci na pár hodin týdně(třeba brigádu),aniž bych riskoval že o tento důchod přijdu a nebo mě ho sníží?Je mi 60let a to nevím,cobych potom dělal.Velmi děkuji za odpověd na můj email.

 29. Dobry den, pobiram ID 3 st. Na pohybove ustroji. Chtela bych se zeptat, zda mohu vykonavat placenou funkci (16000kc/rok) predsedy SVJ (sdruzeni vlastniku jednotek) u nas v dome. Jedna se jen o ekonomickou praci asi hodinu tydne.Dekuji za odpoved na email.

 30. ma m invaliditu 3,stupne mohu si privydelat a pracovat na 4h denne zustane me cela ta financni castka 3.stupne invalidity nebo me ji mohou snizit coz bych nerada sla bych do prace na zkraceny uvazek jen tehdy kdyz me zustane 3.stupen invalidniho duchodu prosim odpovezte me na email dekuji

  • Můžete si vydělat kolik chcete, není to nijak omezené. Co je důležité, že byste měl pracovat max. 3 hodiny denně, aby vám potom důchod nesnížili. Ty tři hoďky denně je takové rozumné řešení, všeobecně doporučované. Váš zaměstnavatel navíc může žádat o příspěvek na vaši mzdu, takže ho nepřijdete nijak draho.

 31. Dobry den mam invaliditu 3. stupne s diagnozou emocni labilitou anorganickym psychosyndromem. Kohu byt nekde zamestnan a na kolik hodin denne? Pouze z duchodu se neda vyzit.Dekuji za odpoved.

 32. Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám invalidní důchod 3. stupně. jsem trvale na umělém vývodě, a každodenně napojena na pararentální výživě,( katetr) můžu pracovat na dohodu 40hodin v měsíci z domova?mám obavy aby mi nesnížily důchod z 3 stupně na druhý?? musí se tento přivýdělek hlásit na soc. dávkách?v děkuji prosím odpověd zaslat na email.

 33. Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestly mohu pracovat kdyz mam invalidní duchod III. stupně jsem neslyšící ale nosím naslouchátko, tak právě nevím jestly mi nezamitnou muj invalidni duchod

 34. mám ID III, stupeň- pobírám příspěvek na péči II. stupně- na rehabilitaci mi radí zažádat o zvýšení- nemohu vůbec chodit- mám postižené i ruce a tak chůze o FR. holích je pro mne takřka nemožná – jaké jsou podmínky pro přiznání III. stupně PNP. děkuji

 35. mám duchod 3 stupně a chtěla bych pracovat 1 den v týdnu můžu a nemusím mít strach že pracuju 3hod denně děkuji za odpověď

 36. Dobrý den,
  mám prosím dotaz. V roce 2013 mi byl přiznán III.stupeň ID. Mám chronické bolesti hlavy a k tomu psych.problémy. Bolesti jsou denodenní. U posudkové komise mi sdělili, že to mám na 3 roky. Mám necelé dva roky do starobního důchodu. Pozvou si mě i v takovém to případě opět před komisi? Bolesti se naopak i věkem zvyšují.V písemném vyjádření není určena doba trvání III.stupně.Děkuji Vám za odpověď, kterou prosím zašlete na email.adresu.

 37. Dobrý den,
  moje maminka (51 let) je po prodělání rakoviny,dle lékařů vyhrála,ale nechali jí 3.stupeň invalidního důchodu a ráda by pracovala.Naskytla se jí práce na 2-3 dny v týdnu a to vždy jen na pár hodin.Je to fyzicky nenáročná práce,je to spíše konzultace.Maminka se cítí fit.Může jít pracovat a musí to na sociální úřad hlásit?
  Děkuji za odpověď

 38. Dobrý den,chci se zeptat jestli člověk který má přiznanou invaliditu III stupně,může pronajímat byt.Děkuji.

  • Samadřejmě že může. Jen nezapomenout podat na jaře danové přiznání. Pronájem je takzv. pasivní příjem, to znemená že není pracovní se říká. Prostě příjem z majetku.

 39. ma m invaliditu 3,stupne mohu si privydelat a pracovat na 4h denne zustane me cela ta financni castka 3.stupne invalidity nebo me ji mohou snizit coz bych nerada sla bych do prace na zkraceny uvazek jen tehdy kdyz me zustane 3.stupen invalidniho duchodu prosim odpovezte me na email dekuji

 40. invalida nemužu nosit hajcmany ale hlidat objekty ne stat na nohah tak jak se člověk citi hledam praci hlidače doma mam dluhy a chi a nechci do insolvence ručitele fikivni nechci abivia a spol

 41. Dobrý den,

  lečím se s crohnem a jsem tři měsíce po operaci, měla jsem invalidní důchod 1 a dnes jsem byla u posudkové žádala jsem o zvýšení ale dali mi třetí stupeň. Cítím se po operaci opravdu lépe a chtěla jsem chodit do práce na zkrácený úvazek. Trápí mě jenom průjmy, které jsem měla i předtím. Bohužel mám od posudkáře napsáno snížená pracovní schopnost o 70% a nemůže vykonávat trvale soustavnou činnost za mimořádných podmínek a mám jej na dva roky. To nemohu tedy vůbec pracovat?

 42. Dobrý den. Měl jsem pracovní úraz a dostal jsem invalidní důchod 3 stupně. Musí mi zaměstnavatel doplácet důchod do výše mého platu před úrazem a nebo nemusí.Děkuji za odpověd.

  • Ŕekla bych, že při pracovním úraze MUSÍ doplacet do výše prumerného platu PŘED URAZEM.. Je to na dobrého právníka!! bUDE TO DOST NÁROČNÉ A ZAMĚSTNAVATEL BUDE POŘÁD HLEDAt CHYBY JAKÉ JStE UDĚLAL A předpisy které jste porušíl! Přeju hodně síly!
   Koukákm že už je stav kdy zaměstnanatel odškodnil zamestnance ješte před doléčením historie. A je to jen pár let když se tak chovali běžně:-(

 43. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám 3 stupeň IP můžu pracovat 8 hodin, jsem práce schopen, jelikož jsem slyšel, že
  to nejde, co je na tom pravdy. Děkuji za pochopení. Roman

  • Můžete určitě zkusit pracovat, když se na to cítíte, a připadá vám, že jste té práce schopen, pokud budete však práci vykonávat dlouhodobě např rok, na plný úvazek, bez potíží a nedojde ke zhoršení vašeho zdravotního stavu, je riziko, že vám mohou snížit stupeň invalidity, případně o důchod časem přijdete, jestli jste zdravý. Přece je lepší si peníze vydělat vlastní prací, než být trvale závislý na důchodové žebračence a nic nedělat.

  • Dobrý den.Jsem již 8 let v plném invalidním duchodě.3 st.Ráda bych pracovala bych si přivydělala aspon na 4 h nebo pracovala na 8 h.hrozí mi pak odebrání celého duchodu?děkuji za odpověd.

   • Dobrý den,

    mám ČID I.stupně a pracoval jsem 3 roky jako ochranka na hlavní pracovní poměr. Chtěl bych se zeptat zda mám nárok na zvýšení ČID, když jsem při něm ještě pracoval?
    Děkuji za odpověď

    Ivan

 44. Dobry den, Precetla jsem si Vas clanek a musim k nemu napsat muj komentar. Jsem po operaci krcni patere, bolestmi jsem trpěla skoro 3 roky, velke bolesti mi zustaly a do toho mam uz druhy rok velke bolesti bederni patere, ktere mi jdou do nohy a jsou dny, ze se nemuzu ani hnout. Musí mne obouvat, zvedat z postele atd. Dostala jsem na rok plny invalidni duchod. Chodim a prosim lekare, aby mi pomohli. Ma neurolozka mi pri poslední navsteve jen rekla, nereste to mate duchod, ja ji rekla na to, ano ale na rok a co potom! Jsem psychycky znicena, protože bolesti jsou denodenni, je mi 45 let a zestarla jsem za tu dobu o deset let. Nakonec jsem byla odeslana do centra pro léčbu, pritoze jsou to uz bolesti chronicke. Proto nechapu, jak muze někdo při takových bolestech, na který ma plny invalidni duchod chodit do práce. Vim, ze castka duchodu není velka, ale ja za sebe muzu rict, ze momentalne práce schopna nejsem.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.