Teplické lázně rozjíždějí léčbu dětí po mozkové obrně

Miminka s mozkovou obrnou se chystají léčit v teplických lázních. Za zajímavou metodou, kdy budou děti navlečeny do speciálního obleku z Ruska, stojí primář Jan Novotný.

Teplické lázně budou jako jedny z prvních v Čechách léčit už tříměsíční děti s rizikovou anamnézou a neurologickými poruchami. Malým pacientům bude při léčbě pomáhat i speciální oblek Regent, který byl vyvinut ve středisku pro kosmickou medicínu v Moskvě. Novou koncepci ve způsobu léčby má na svědomí ortoped a primář teplických Nových lázní Jan Novotný se svým týmem.

„Mám to obrovské štěstí, že práce je pro mne koníčkem, každý den se do ní těším, i když moje pracovní doba rozhodně nekončí v 15.30. Na rozhovor bych měl čas v 6.40 cestou do lázní v automobilu. To mám nejvíc klidu,“ řekl mi při prvním kontaktu a mně nezbylo než si druhý den přivstat.

– Jste specialistou na léčbu dětské mozkové obrny. Co je to vlastně za onemocnění, jak k němu dochází a lze mu nějak předejít?

Dětská mozková obrna (DMO) vzniká na základě poškození mozku. Je to nenakažlivé, nedědičné a nezhoršující se onemocnění. K poškození mozku může dojít během těhotenství, po porodu, ale nejčastěji při komplikovaném nebo předčasném porodu, kdy může být mozek dítěte poškozen nedostatkem kyslíku. Předejít DMO lze těžko, porodní komplikace matka ovlivnit nemůže.

– Jak časté je toto onemocnění?

Udává se, že se vyskytuje u 1 až 2 dětí z tisíce narozených. Toto číslo ale může výrazně kolísat, je závislé na kvalitě a úrovni zdravotnictví v té které zemi. Důležitá je zejména úroveň prenatální péče, ale i péče během porodu a po něm. Myslím, že v tomto ohledu jsme na jednom z předních míst ve světě.

– Všechny komplikace ale předpovědět nelze, kdy rodiče zjistí, že je s jejich dítětem něco špatně?

Jakmile je porodní anamnéza riziková, například dítě se narodilo předčasně, mělo nízkou porodní váhu, došlo ke komplikacím během porodu, je vždy třeba zvýšené opatrnosti. Tyto rizikové děti bývají ale vždy již od raného věku sledované neurologem. Nicméně jasné vyslovení diagnózy DMO přichází až kolem jednoho roku.

Fyziologický novorozenec se narodí s určitou zralostí mozku, který postupně dozrává. Zároveň s tím dochází i k postupnému motorickému a psychickému vývoji dítěte. Pokud se ale tento vývoj začne opožďovat a zároveň je zcela zřejmá riziková anamnéza, je nutné dítě začít o to pečlivěji neurologicky sledovat. Zároveň již v raném věku přistoupit k léčbě a rehabilitačním cvičením.

– Je toto onemocnění pouze motorické, nebo s ním souvisí i další komplikace? Říkal jste, že dál už se nezhoršuje. Dá se úplně vyléčit?

Nejčastěji je postižení motorické, ale může být spojeno s poruchami psychického a mentálního vývoje. Často bývá přítomna i sekundární neboli druhotná epilepsie. Léčba je celoživotní a na prvním místě je rehabilitace, fyzioterapie, které pomáhají zlepšení pohybu, a tato léčba může výrazně pozitivně stav ovlivnit.

Lékařem, který by měl celou tuto terapii řídit a vést, je neurolog – jedná se o neurologické onemocnění. Ortoped vstupuje do hry při nutnosti korekce různých deformit, hlavně na končetinách. Úplně vyléčit DMO bohužel nelze, to bychom museli umět,,opravit“ poškozený mozek, což bohužel nikdo na světě zatím neumí.

– V teplických lázních se dosud léčily děti od 3 let, výjimečně od jednoho roku. Vy přinášíte revoluční koncepci, chcete se dětem věnovat již od 3 měsíců. Kdy chcete začít a proč?

V raném věku je rehabilitační a lázeňská péče velmi důležitá. Stoprocentně se diagnóza DMO určuje sice až později, většinou kolem roku, ale my už známe rizikovou anamnézu a aktuální neurologický nález. Čím dřív se začne s dítětem cvičit, tím bývají výsledky lepší. Chceme našim dětem a samozřejmě i jejich rodičům tu šanci dát, protože v jiných léčebnách tu možnost nemají.

Výjimečně se dětem do jednoho roku věnují v Janských Lázních. Od 3 měsíců jsme jedni z prvních, kteří to zavádí, a už se na to těšíme, protože si od tohoto posunu slibujeme ještě lepší terapeutické výsledky a i pro fyzioterapeuty je tato věková kategorie velmi přitažlivá a zajímavá.

– Kdy počítáte, že by první tříměsíční děti mohly přijet?

Nová koncepce má daleko více bodů léčby – toto je pouze jeden z nich. Je velice složité vše sladit s provozem. Ještě nemáme všechny detaily dopilované, ale rozhodně vše chceme spustit letos.

Další novinkou v léčbě bude i „kosmický“ oblek Regent. Co to vlastně je a jak dětem pomáhá?

Byl vyvinut v centru kosmické medicíny v Rusku pro kosmonauty, kteří se po dlouhém pobytu ve vesmíru vrátili na Zem. Výrazně jim za tu dobu atrofovaly svaly a měli potíže s pohybem. Ten obleček, to je vlastně systém návleků na tělo, objímek na končetiny, které jsou navzájem složitým systémem tahů propojeny. Samotné obleknutí,,kosmického“ oblečku je složitou záležitostí. Ale nahrazuje, co nefunguje.

Je to nová metoda léčby, která umožňuje zlepšení a urychlení vertikalizace neboli postavení se na nohy dětského pacienta. Jsou případy, kdy dítě do 6 let nechodilo, v oblečku se ho podaří postavit a udělá své první kroky. Výrazný je i vliv na zcela jinou zátěž kloubů, nové vnímání polohy těla. Ne nepodstatný je i vliv na psychiku jak dítěte, tak rodičů.

– Když podpůrný obleček dítěti sundáte, chodí dál, nebo to tak rychle nejde?

Samozřejmě že ne, ale jde o to, že vyváženým zatížením svalů, které do té doby vůbec nefungovaly, pomalu mohou začít pracovat. V Česku používají poněkud odlišný systém například v lázních Klimkovice a zájem je opravdu velký. Bohužel tato terapie není zatím hrazena zdravotními pojišťovnami. Finanční prostředky na tuto léčbu jsou často získávány i z různých nadací, sbírek či od sponzorů. My už jsme tyto oblečky koupili a nyní se naše fyzioterapeutky pojedou školit do Ruska a začneme tuto metodu léčby nabízet. Chtěli bychom už letos.

– Máte kosmické oblečky, budete léčit tříměsíční miminka, a to jste primářem sedm měsíců. Chystáte ještě něco dalšího ?

Nová koncepce je revoluční a vznikla na základě nejnovějších poznatků a výzkumů. Myslím, že rodiče budou příjemně překvapeni. Vše ještě neprozradím. Mohu ale to, že budeme v Nových lázních otevírat prodejnu, kde rodiče a pacienti zakoupí vše, co potřebují a pracně shánějí po všech protetikách nebo zdravotnických potřebách. Budou tam například hračky speciálně vyvinuté pro ergoterapii, kočárky, chodítka, koupací pleny a mnoho dalších důležitých pomůcek pro postižené děti.

– Dá se říci, že nová koncepce léčby je „vaše dítě“. Co vás na tom nejvíce láká?

Medicína pro mne není práce, ale celoživotní koníček. Moje práce mne nesmírně baví a naplňuje, protože za sebou v chirurgické ortopedii a léčbě mých malých pacientů vidím hmatatelné výsledky. Jsou to až patetická slova, ale já to tak cítím a myslím, že to je na mé práci vidět.

Jako ortoped vyšetřuji kyčle u desetidenních miminek, děti mám v péči od narození. Je to krásný pocit, když u svého pacienta zaznamenám posun k lepšímu, na kterém jsem se mohl podílet. Už pro tohle stojí za to tu práci dělat.

– Na druhou stranu, doma vás rodina kvůli vašemu vytížení moc nevidí, ne?

Už si možná trochu zvykli, každopádně doma se vyskytuji pozdě k večeru a za to, že to všechno zvládnu, patří dík mé ženě a rodině. Kdybych doma neměl zázemí, nikdy bych se své práci nemohl věnovat s takovým nasazením. Mám za sebou i oporu ve vedení lázní a celý tým lázní, bez jejichž nadšení by vše nebylo možné realizovat.

Andrea Angermannová
Mladá fronta DNES      http://www.idnes.cz

ilustrační foto – kosmický oblek

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.