Indie zahájila kampaň, která má zbavit zemi odpadků

 Indický premiér Naréndra Módí se dnes chopil koštěte a připojil se k milionům školáků, úředníků a dalších řadových občanů, kteří vyšli uklízet špinavé ulice, parky i veřejné budovy.Kvůli špatné hygieně umírají děti.

Předseda vlády tímto zahájil celostátní kampaň, jejímž cílem je napravit pověst Indie jako jedné z nejšpinavějších zemí světa, napsala agentura AP.

Pětiletá mise za čistotu Indie byla zahájena v den, kdy si asijská velmoc připomíná výročí narození někdejšího vůdce Mahátmy Gándhího. Jejím cílem je kromě vyčištění veřejných prostranství také informovat o důležitosti hygieny pro veřejné zdraví.

Módí se dnes v roli metaře vydal do jedné z chudinských čtvrtí metropole. Stejně jako v Dillí také v dalších městech politici, šéfové firem i tovární dělníci vybavení košťaty, lopatkami a popelnicemi uklízeli z ulic odpadky, s hráběmi upravovali parky a čistili stoky. Indická televize i tisk zveřejnily výzvy k občanům, aby se více věnovali úklidu svých domovů a kanceláří.

Podle Módího je čistota Indie nejlepším způsobem, jak vzdát Gándhímu poctu v roce 2019, kdy země oslaví 150 let od narození vůdce, který svůj život zasvětil boji za indickou nezávislost. „Vyzývám každého, aby snaze o čistotu věnoval nejméně 100 hodin ročně, tedy dvě hodiny týdně,“ prohlásil Módí.

Indická města zažívají rychlý rozvoj, jsou ale přeplněna odpadky. Na vině je nárůst počtu obyvatel, špatné územní plánování i nedostatečné odpadní systémy. Indii trápí také znečištění řek a jezer odpadními vodami.

V zemi každoročně zemře 186.000 dětí mladších pěti let na průjmová onemocnění, kterými se nakazí právě kvůli nedostatečné hygieně a pitím závadné vody, vyplývá z údajů charitativní organizace WaterAid.

Podle květnové zprávy OSN nemá polovina z 1,2 miliardy obyvatel Indie přístup k toaletě. Tito lidé jsou pak ohroženi cholerou, průjmem, úplavicí, žloutenkou nebo břišním tyfem. Onemocnění a úmrtí spojená s nedostatkem hygienických zařízení se promítají i do indické ekonomiky, která kvůli nim ročně ztrácí 6,4 procenta hrubého domácího produktu.

Módího vláda, která je u moci od května, již dříve prohlásila, že je jejím cílem zajistit, aby měla každá domácnost do roku 2019 toaletu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.