Začal fungovat unikátní portál pro nevidomé

ilustrační foto: PhotoRack.net

Ve čtvrtek začal v České republice fungovat unikátní portál FriendlyVox, jehož hlavním cílem je zjednodušit práci s počítačem a internetem nevidomým.

ilustrační foto: PhotoRack.net

První komunikační portál určený speciálně pro nevidomé zahájil provoz. FriendlyVox nabídne e-mailového klienta a zprostředkování zpravodajství, to vše bez použití zraku. Používání portálu je zdarma a ke spuštění postačí počítač a připojení k internetu.

Portál nevyžaduje použití obrazovky ani myši. FriendlyVox uživatele přivítá černou plochou a pouze hlasovým výstupem. Pro potřeby nevidomých je možné ho nainstalovat jako rozšíření webové prohlížeče Chrome a po spuštění počítače se nastartuje sám, stejně jako se sám aktualizuje.

„To je jedna z největších výhod FriendlyVox oproti stávajícím odečítacím programům, u kterých si aktualizace musí zajišťovat uživatel sám, což mnoha nevidomým působí značné potíže,“ prohlásil nevidomý konzultant brněnského Tyflocentra Josef Konečný, který se zavádění výpočetní techniky pro nevidomé věnuje již od 90. let.

FriendlyVox však nedokáže ozvučovat libovolnou internetovou stránku, ale pouze vybrané weby, jež jsou zařazeny v jeho nabídce. Základní funkce portálu budou zdarma, pokročilé však budou v budoucnu zpoplatněny. Autoři počítají s tím, že paušální poplatek za využívání služby nepřesáhne průměrné měsíční poplatky za internetové připojení.

„Celý život s manželkou pomáháme našemu nevidomému synovi překonávat bariéry, aby mohl rozvíjet své nadání a schopnosti. Možnost pracovat s ozvučeným počítačem byla jedním z klíčových momentů, díky kterému se Honzovi otevřela cesta ke kvalitnímu vzdělání a následně k pracovnímu uplatnění,“ nastínil otec Honzy a šéf společnosti TurboConcult Vladimír Jareš důvody, které ho vedly k vytvoření portálu pro nevidomé.

Aby se nevidomý člověk dostal ke své poště, stačí mít pouze vlastní adresu u kteréhokoli poskytovatele a po přihlášení do FriendlyVoxu mu portál přečte doručené e-maily. Ve startovací verzi nabízí také možnost nechat si přečíst tři nejčtenější zpravodajské servery včetně iDNES.cz. V následujícím roce budou podle autorů přibývat funkce jako například práce s dokumenty a portál by měl nevidomým zpřístupnit i aplikace Skype, YouTube nebo Facebook.

„Jako jednu z největších výhod portálu vidím to, že není nutné si nic sám složitě instalovat a aktualizovat. To působí mnoho nevidomým potíže, protože čtecí zařízení neumí moc reagovat na chybová hlášení,“ říká nevidomý Josef Konečný, který se díky svým letitým zkušenostem s výpočetní technikou stal konzultantem a testerem FriendlyVoxu.

Na začátku byl příběh otce a nevidomého syna

Celý koncept FriendlyVoxu stojí na celoživotní snaze programátora Vladimíra Jareše umožnit svému od narození nevidomému synovi žít plnohodnotný život a hlavně studovat. Poté, co za svými kolegy ve firmě TurboConsult, která se zabývá vývojem bankovního softwaru, chodil pro rady s problémovou technikou pro nevidomé, rozhodli se, že se pokusí sami navrhnout jednodušší řešení.

Pokud chce nevidomý člověk v současnosti pracovat s počítačem, musí mít operační systém Windows, zakoupený kancelářský balík MS Office a k němu připojený odečítací program. To se programátoři FriendlyVoxu rozhodli změnit a nabídnout služby bez omezení všem a zdarma. Do budoucna pak počítají se zpoplatněním pokročilejších funkcí.

„Přitom jsem si ale opakovaně potvrzoval, jak složitá je pro nevidomé práce se speciálními programy, které dnes pro ozvučení počítače používají. A tak jsme s kolegy vymysleli řešení, které je provozně jednoduché a přátelské ke svým uživatelům. Moje motivace pro FriendlyVox není jen pomoci Honzovi, ale především těm, kdo nemají stejné možnosti a zázemí jako náš syn,“ podotkl Jareš.

„FriendlyVox nedělá nic nového, ale řeší každodenní problémy nevidomých zcela novým a jednodušším způsobem,“ říká o projektu Jareš. Jeho syn Honza, který je nyní dospělý, mohl právě jen díky výpočetní technice vystudovat pražskou konzervatoř.

„Portál otevírá cestu k počítačům lidem, pro které je jejich ovládání bez zraku jen velmi obtížně představitelné. Ať už jsou to uživatelé, kteří nejsou fanoušky výpočetní techniky nebo jsou pro ně odečítací programy příliš drahé,“ vysvětluje Radek Pavlíček, metodik projektu Blind Friendly Web.

MF DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.