Posezení v kočičí kavárně, kde váženými členy personálu jsou také kočky, prospívá lidem i kočkám. Zvířata obvykle pocházejí z útulků a v kavárně najdou nový domov.
foto: Studio Cl Art / Photl.com
Lidé, kteří nemohou mít vlastní zvíře, si při popíjení kávy mohou naplnit potřebu kontaktu s živým tvorem. A zatímco v běžné kavárně si obvykle povídají jen lidé u jednoho stolu, v kočičí kavárně vzniká zvláštní atmosféra, kdy spolu při pozorování koček komunikují i cizí lidé.
„V kavárně vzniká taková krásná energie, že lidé navzájem naprosto neznámí si spolu povídají. Přišli za kočkami a tady jsou najednou schopni povídat si s jinými lidmi, což v Čechách není moc zvykem,“ řekla ČTK vedoucí pražské Kavárny kočičí Dana Víchová. Se zabavením hostů jí pomáhají Vaneska, Matylda, Aida a Skořice a dva půlroční kocourci Tulipánek a Oldík.
Zvířata pocházejí z jednoho útulku, jsou na sebe zvyklá, a tak přechod do nového prostředí snadno zvládla. „Vybírali jsme číči kontaktní k lidem, takže ony se na zákazníky těší, nechávají se rády hladit, lidé si s nimi mohou hrát,“ řekla Víchová. Kočky mají k zabavení hračky, šplhadla a škrábadla, a také průlez do své místnosti, kde si v pelíšcích odpočinou.
Podle Víchové jsou kočky spokojené s tím, kde teď „bydlí“. Kavárna má suterén a patro, když jsou ráno vypuštěny, běží nahoru do patra a sledují, co se pro zákazníky chystá. „Jakmile přijdou zákazníci, kočky letí za nimi dolů, protože se těší, že je budou hladit a hrát si s nimi,“ řekla.
Psycholog Karel Humhal potvrdil, že z kontaktu se zvířetem může mít člověk velký užitek. Mají podle něj obrovský emoční náboj, „léčivého“ vlivu koček na lidskou psychiku, ale třeba i na snížení vysokého tlaku, využívá felinoterapie. „Zvířata dovedou lidem dát to, co jim schází v současném tvrdém životě, kde se na city moc nehraje,“ řekl ČTK psycholog.
Pro kočičího psychologa Alexandra Skácela je nejdůležitější, aby zvíře netrpělo. Co se týče pobytu v kavárně, záleží podle něj i na tom, zda je tam hluk a jak je průchozí. Pokud jsou tam prolézačky, tunel, misky s vodou, jídlo, pelíšky a kočičí dvířka, aby kočky mohly odejít do vlastní místnosti, jsou pro něj kočičí kavárny přijatelné. Zvláště pro ty, které jsou zvědavé a rády se setkávají s novými lidmi.
„Zásadní jsou zdravotní hlediska, u koček nejpodstatnější je toxoplazmóza, do sedmi, osmi měsíců věku vylučuje nakažené zvíře infekční oocysty. Těhotným ženám a dětem bych proto doporučil obezřetnost, zvířata nehladit, nebo si pak hned umýt ruce,“ řekl Skácel ČTK. Kvůli zdraví kočičích svěřenců považuje za nezbytné, aby byli očkováni proti rýmě, moru, zánětu pobřišnice a leukóze.
Kamila Hanesová ze spolku Pozor kočka! potvrdila, že všechna zvířata, která poskytují do kočičích kaváren, jsou očkovaná, a to i proti vzteklině, jsou odčervená a dospělá zvířata kastrovaná.
Nápad na kočičí kavárny pochází z Tchaj-wanu, odkud se rozšířila tato zařízení do Japonska a v posledních dvou letech i do Evropy. Kočičí kavárny mají Vídeň, Berlín, Paříž, Londýn a v Česku Praha či Karlovy Vary.
Přidejte odpověď