Lupénka patří mezi nejčastější kožní onemocnění. Udává se, že jí trpí až tři sta tisíc lidí v republice.
Přestože není nebezpečná, pro dotyčného může být velmi nepříjemná. Zejména pokud jsou její projevy viditelné. Na toto téma hovoříme s Lenkou Slezákovou, lékařkou kožní ambulance Podhorské nemocnice v Třinci.
– Co to vůbec lupénka je?
Lupénka (Psoriasis vulgaris) je neinfekční zánět kůže. V etiopatogenezi se uplatňují genetické faktory a imunitní změny, které jsou provokovány různými vnitřními či vnějšími faktory. K rozvoji nebo zhoršení projevů psoriázy mohou vést infekční nemoci, fyzická i stresová zátěž, také alkohol a kouření i některé léky.
– Jak se projevuje?
Tvoří se ostře ohraničená zarudlá ložiska s nánosy bělavých šupin. Postiženy bývají zejména takzvané predilekční lokalizace, tedy kůže nad lokty, koleny, v bederní oblasti a také kštici. Projevy ovšem mohou postihovat i jiné oblasti kůže, dlaně a plosky, kožní záhyby a genitál, mohou být generalizované. Na nehtech se lupénka projevuje dolíčkováním, ztluštěním a žlutě hnědými skvrnami (takzvané olejové skvrny). U některých pacientů se přidává postižení kloubů.
– Kdo je k onemocnění náchylnější?
Existují dvě formy lupénky. Ta první začíná do čtyřiceti let věku života a výskyt v rodině bývá častější. Ve druhém případě se první projevy objevují až po čtyřicátém roce a postižení ostatních členů rodiny je řídké. U některých typů lupénky jsou častěji postiženy ženy. V případě postižení jednoho rodiče psoriázou je pravděpodobnost vzniku lupénky u dítěte osm až třicet procent. Pokud se onemocnění vyskytuje u obou rodičů, pak jednačtyřicet až sedmdesát pět procent.
– Jak se lupénka léčí?
Léčba lupénky v první řadě zahrnuje lokální prostředky, mezi něž patří emoliencia – promazávání kůže, olejové koupele, hormonální (kortikosteroidní) masti, preparáty vitaminu D, dehty. Nutné je odstranění provokujících faktorů. V případě neefektivnosti zevní terapie a úpornosti projevů psoriázy přichází na řadu celková léčba. Zde přichází v úvahu klasické léky, jako cyklosporin A, metotrexát či retinoidy (deriváty vitaminu A). Poslední možnost je pak biologická léčba, která probíhá v daných centrech. K biologické terapii se přistupuje v případě selhání předchozí léčby – a pokud nelze použít jiné možnosti. Součástí léčby bývá také fototerapie, lázeňská léčba a psychoterapie. Jako doplněk je možné využít přírodních preparátů, pobytu u moře. Ty mají pozitivní vliv na zdravotní i psychický stav pacienta.
– Dá se zcela vyléčit?
Psoriáza je chronické onemocnění, průběh je nepředvídatelný. Léčba tlumí projevy choroby. Četné provokující faktory vedou ale ke vzniku nových projevů. Zřídka se může lupénka objevit jednou za život, u některých pacientů mohou být projevy trvalé. V rámci prevence je důležitá udržovací terapie, která zahrnuje pravidelné promazávání kůže a také předcházení vzniku provokujících faktorů. Základem je zdravý životní styl.
IVA MUŠÁLKOVÁ
Bruntálský a Krnovský deník
http://www.bruntalsky.denik.cz/
Přidejte odpověď