Některé levnější, neoriginální typy Rubikových kostek obsahují toxické zpomalovače hoření. Zjistila to ekologická organizace Arnika, která provedla průzkum výrobků a hraček pro děti.
Škodliviny se do nich podle ekologů dostávají z plastových částí elektroodpadu, z něhož se produkty vyrábějí. Většina nevhodných výrobků byla čínské výroby, řekla dnes na tiskové konferenci Jitka Straková z Arniky. Rodičům doporučuje nakupovat originální produkty od ověřených výrobců hraček.
„Měli by kupovat hračky v zavedených prodejnách, a ne na bezejmenných tržištích, dívat se na obal výrobku, zda je na něm uvedeno jméno výrobce a země původu,“ řekla. Významná část evropského elektroopdadu je vyvážena do rozvojových zemí Afriky a Asie, odkud se podle Strakové do EU zpátky vrací v podobě recyklovaných výrobků.
Nejvíce koncentrací toxického zpomalovače hoření obsahoval takzvaný prstový skateboard (Finger Skate Board) a Rubikova kostka I Love You Magic Cube s motivy srdíček, oba výrobky pocházejí z Číny. Kromě Rubikových kostek dopadl v testech špatně cestovní termohrnek Banquet Akcent Bike Travel, který obsahoval také zpomalovače hoření. Látky testovala laboratoř Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
Ekologové výrobky nakupovali v hračkářstvích a tržnicích řady evropských států, jako je Švédsko, Německo, Polsko, Slovensko, Rakousko, Maďarsko a také v České republice. Ty z českých obchodů však podle Arniky obsahovaly škodlivých látek nejvíce, podobně na tom bylo Polsko.
„Nejde o to, abychom pranýřovali maloobchodníky prodávající vzorkované hračky. Jde o to, abychom znemožnili recyklaci toxických zpomalovačů hoření do nových výrobků, o což se Arnika tento týden zasadí účastí při vyjednávání Stockholmské úmluvy o persistentních organických polutantech,“ dodala Straková.
Arnika nechala na VŠCHT otestovat téměř padesát výrobků z českých obchodů, ve 12 z nich našla přítomnost okta- nebo dekabromo difenyletheru (PBDE). Tyto látky nepříznivě ovlivňující nervový a reprodukční systém. Jejich koncentrace, aby akutně ovlivnily zdraví dítěte, jsou sice ve sledovaných výrobcích nízké, hromadí se ale v těle a dlouhodobě mohou způsobit řadu zdravotních problémů.
Do výrobků se zpomalovače hoření dostaly kvůli nesystémové výjimce z mezinárodní, takzvané Stockholmské úmluvy a nedostatkům evropské legislativy známé pod zkratkou REACH. To, že se do recyklace dává toxický materiál, celý recyklační proces podle Strakové znevažuje. Za chybu považuje i to, že elektroodpad často třídí asijské a africké děti.
Přidejte odpověď