Neregistrované sociální služby i přes kontroly přibývají

ilustrační foto: Photoxpress

Nelegální domovy pro seniory v Česku stále přibývají. Zatímco v roce 2014 věděli úředníci zhruba o 50, loni se jejich počet zdvojnásobil. Majitelé zařízení, na která před rokem upozornila média, ale svůj byznys se starými lidmi ukončili. A platí to i o ubytovně v Přerově. 3 desítky zdravotně postižených tam žily v katastrofálních podmínkách.

ilustrační foto: Photoxpress

ČT 1

František Böhm loni v únoru v přerovské ubytovně v Dluhoňské ulici a stejný muž o rok později v Charitním domě svatého Václava v Ostravě.

Ani po roce ale na útrapy ve svém dočasném přerovském domově nezapomněl.

František BÖHM, klient:
To je sto a jedna. Ten Přerov, to byl prakticky, tam všude ty chodily berunky a to a to a blechy tam byly a oběd, dala nám kus štángle salámu a dva krajíčky chleba.

redaktorka:
Ubytovna v Dluhoňské ulici funguje dál. Domov ale poskytuje převážně rodinám s dětmi. Majitel po telefonu přiznal, že podnikání založené na starých a nemocných lidech bylo chybou.

Zbyněk VOČKA, odd. sociální pomoci, úřad Olomouckého kraje:
Provozovateli ubytovny v Přerově bylo postupně uloženo celkem 580 tisíc korun pokuty nebo pokut s tím, že vzhledem k tomu, že sice nepodal ani proti jednomu rozhodnutí odvolání, tak na druhé straně ani nezaplatil provozovatel žádnou z těch pokut.

redaktorka:
Přerovská ubytovna ale nebyla jediná, kde se podnikatelé o staré a nemocné lidi nestarali. V nelidských podmínkách žilo také 13 seniorů v tomto domku v Karlovicích na Bruntálsku.

Monika DUDOVÁ, ředitelka, Charita Krnov /29. 5. 2015/:
Myslím si, že dle toho, co jsme viděli, mají i nedostatečnou stravu. Klienti pečují sami o sebe. Chybí mi tam osoba, která by o ně celodenně pečovala, která by jim zajistila hygienické potřeby.

redaktorka:
Krajský úřad majitelku zařízení několikrát pokutoval. Za nevyhovující podmínky a nelegální provoz dostala pokutu přes 200 tisíc korun. Ke zrušení ubytovny ji ale přinutit nemohl. Před pár měsíci majitelka ubytovna zavřela a podle místních budovu i s pozemkem koupil nový majitel. Lidem z okolí se teď výrazně ulevilo.

Jiří FRANC, obyvatel Karlovic:
Nevyváželi žumpu, protože to nestačilo, no, takže to teklo tady všude. Takže takové trošku nepříjemné, smrdělo to tady všude.

Jiří ONDRÁŠEK, mluvčí Bruntálu:
Jsme ve spolupráci s obcemi, odkud jednotliví klienti byli. A také s jejich opatrovníky pomáhali těmto klientům nalézt cestu z tohoto zařízení v Karlovicích tak, aby žili v důstojnějších prostorách.

redaktorka:
Nelegální podnikání bývalé majitelky už řeší i policie.

Gabriela HOLČÁKOVÁ, mluvčí PČR MSK:
Vedeme prověřování pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a jiné povinné platby.

redaktorka:
Lůžka pro nemocné seniory stále chybí. Jen v Moravskoslezském kraji se na volné místo čeká průměrně rok. Kraj slibuje, že letos zřídí 100 nových postelí. Za poslední rok vznikla v Moravskoslezském kraji jen 2 zařízení pro seniory, kteří potřebují zvláštní péči. Obě jsou soukromá, jedno v Karviné a druhé v Havířově.

Věra BRELOVÁ, GrandPark Havířov:
Jednou z nejobtížnějších podmínek je splnit to, že zaměstnanci, kteří poskytují sociální péči, musí prokázat odbornou způsobilost. A najít vhodného zaměstnance v dnešní době vůbec není lehké.

redaktorka:
Výraznější postihy pro nelegální domovy pro seniory začnou platit od příštího roku. Krajští úředníci budou mít pravomoc zařízení kdykoliv osobně zkontrolovat a případně okamžitě udělit pokutu. Ta je teď nově až milion korun. Pravomoc takové zařízení zavřít ale stále mít nebudou. Iva Piskalová a Lucie Poništová, Česká televize.

Tomáš VZOREK, moderátor /Studio ČT24, 5. 2. 2016/:
Po telefonu teď zdravím Davida Pospíšila, ředitele odboru sociálních služeb ministerstva práce a sociálních věcí. Dobré odpoledne.

Aktuálně o jak velký problém se jedná, kolik evidujete v tuto chvíli neregistrovaných zařízení na poskytování sociálních služeb?

David POSPÍŠIL, ředitel odboru sociálních služeb MPSV /Studio ČT24, 5. 2. 2016/:
V této chvíli intenzivně komunikujeme s jednotlivými krajskými úřady a dostáváme čtvrtletní hlášení o počtech nebo podezřeních na poskytování těchto nelegálních služeb. A k datu 30. 9. roku 2015 máme celkově evidováno 129 těchto zařízení. Budeme čekat ještě na údaje ke konci roku, které by nám měly přijít v několika následujících dnech.

moderátor:
Ano, jak velký problém to tedy je? Ten trend je spíše vzrůstající nebo těch ubytoven bez registrace ubývá?

David POSPÍŠIL,
Bohužel neubývá, naopak se ten počet neustále zvyšuje. Vlastně mezi těmi jednotlivými čtvrtletími došlo k navýšení zhruba o necelých 100 procent. Takže problém je to doopravdy veliký. A já bych v této chvíli vlastně chtěl i poděkovat Moravskoslezskému kraji za to, že tak intenzivně vyhledává tyto nelegální poskytovatele sociálních služeb a ukládá vysoké pokuty.

Podnikáte i vy nějaké kroky, aby těch ubytoven ubylo nebo apelujete více na kraje, aby ony samy více kontrolovaly a udělovaly pokuty?

David POSPÍŠIL,
Děláme obojí. Jedna věc je právě podpora těch krajských úřadů k tomu, aby mohly lépe odhalovat tyto nelegální služby, takže jsme vydali metodický pokyn. A současně i jsme připravili novelu zákona o sociálních službách, která je nyní v legislativním procesu, kdy ta správní pokuta by se měla zvýšit z jednoho milionu na 2 miliony korun. A současně dáváme krajským úřadům novou pravomoc, a to znamená, že by mohly vstupovat do zařízení, kde mají podezření na poskytování těchto nelegálních služeb.

Kolik v Moravskoslezském kraji v tuto chvíli registrujete těch nebo vedete těch neregistrovaných, ano, zařízení a s kolika z nich vedete správní řízení?

David RYCHLÍK, vedoucí odboru soc. věcí, KÚ MS kraje /Studio ČT24, 5. 2. 2016/:
My v tuto chvíli vedeme správní řízení s 9 subjekty a na další 4 subjekty prověřujeme v takzvaném předběžném řízení podněty.

Slyšeli jsme Davida Pospíšila z ministerstva práce a sociálních věcí, že těchto zařízení přibývá v rámci celé republiky. Moravskoslezský kraj je na tom jak?

David RYCHLÍK,
My naštěstí tedy můžeme konstatovat, že jsme dostali další nové podněty. Zároveň v důsledku /nesrozumitelné/ důsledného správního trestání se podařilo, že ve čtyřech případech to zařízení buď přimět k tomu, aby tu svoji činnost legalizovala a splnila všechny zákonné, žádané předpoklady, anebo aby tu činnost ukončila.

moderátor
Celý ten případ v Přerově upozornil na problém s lůžky pro lidi bez domova. Podařilo se kraji alespoň částečně tento problém vyřešit za ten rok?

Zbyněk VOČKA, vedoucí oddělení soc. pomoci, KÚ OL kraje /Studio ČT24, 5. 2. 2016/:
Já musím nejdříve říct, že kraj tu potřebnost zařízení pro lidi bez domova, kteří už potřebují pomoc jiné osoby, jaksi neřešil až po vzniku té přerovské kauzy. Už předtím bylo definováno ve střednědobém plánu rozvoje sociálních služeb Olomouckého kraje, že musí vzniknout služba pro tuto cílovou skupinu. Takže…

Nicméně já se ptám, co se za ten rok změnilo?

Zbyněk VOČKA,
V tom průběhu loňského roku se podařilo dojednat se samosprávou města Šumperk a s Armádou spásy, že vznikne taková služba právě v Šumperku. V tuto chvíli jsou vyřešeny vlastnické vztahy. Byla zpracována dokumentace k tomu, aby mohla být podána žádost o dotaci na vznik tohoto zařízení, na investici do tohoto objektu. A teď už jenom věříme, že ministerstvo práce a sociálních věcí, kam ta žádost směřovala, vyhoví a bude moci proběhnout úprava toho objektu tak, aby od roku 2017 ta služba těmto osobám, této cílové skupině mohla být poskytována.

Předpokládám, že poptávka v Olomouckém kraji je stále. Je třeba poptávka i ze strany podnikatelů, kteří by měli zájem provozovat podobná zařízení?

Zbyněk VOČKA, :
Nám na odbor se stává, že se dostaví podnikatel, který zakoupí nemovitost nebo nějakým jiným způsobem získá nemovitost, se kterou má zájem nebo v níž má zájem realizovat nějakou podobnou službu. Takže objevují se. Poskytujeme konzultace, co je k tomu potřeba, tak jak už o tom mluvil kolega Rychlík z moravskoslezského krajského úřadu. A následně se rozhodují ti podnikatelé, jestli do takového podnikání půjdou, či nikoliv.

Ještě se zeptám na pokuty, také tak jak jsme to řešili tady v Moravskoslezském kraji, zavedli jste třeba po tom případu, který byl v Přerově přísnější kontroly nebo častější kontroly?

Zbyněk VOČKA,
Ten režim probíhá neustále stejně, protože i před touto kauzou jsme monitorovali poskytovatele služeb, které by mohly vykazovat znaky toho, že se jedná o sociální službu. Koneckonců už v roce 2013 my jsme s panem Mirgou jednali a tu první pokutu provozovatel tohoto zařízení dostal v roce 2013. Takže i nyní monitorujeme celou řadu zdrojů informací, ať už je to internet, jsou to nejrůznější podněty jiných poskytovatelů nebo sociálních pracovníků v terénu. A zabýváme se šetřením toho, zda se tam mohou poskytovat sociální služby neregistrované, či nikoliv.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.