Je tomu právě 25 let, co ve Stochově byla založena první speciální škola pro postižené děti v našem regionu. Od té doby se k ní připojily další mateřské a základní školy; v Unhošti pak vznikla i střední praktická škola.
Od samého začátku je v čele tohoto projektu jako ředitelka PaedDr. Blanka Dvořáková.
„Když si vzpomínám na začátky v roce 1991, bylo to tristní. Setkávali jsme se tehdy s rodiči mentálně postižených dětí, kteří měli velký problém: V regionu neexistovala speciální škola pro žáky s handicapem a jejich děti tak měly velmi ztížený přístup ke vzdělání,“ říká na úvod našeho setkání paní Dvořáková. Rodiče to tehdy řešili různě: Někteří se snažili děti vzdělávat sami, jiní je posílali do škol, které však byly daleko od jejich bydliště. „Napadlo mě založit speciální školu, kde bychom se o postižené děti mohli komplexně postarat,“ vzpomíná Blanka Dvořáková. Jako vystudovaná speciální pedagožka měla k této problematice velmi blízko. Na začátku díky Výboru Dobré vůle získali budovu ve Stochově, která byla přestavěna na základní školu. Hodně přitom pomáhali samotní rodiče, na otevření přijela i paní Olga Havlová.
– Pokračování na straně 3
Slunce svítí všem
– Dokončení ze strany 1
Začínali tehdy s 26 dětmi. Postupně přibývaly mateřské a základní školy s pobočkami ve Stochově, Horním Bezděkově, Kyšicích a v Nouzově. „Dnes máme 125 dětí, většinou z Kladenska, Prahyzápad a z Berounska,“ uvádí paní ředitelka. Unikátnost těchto zařízení tkví v tom, že se zde nescházejí jen žáci s mentálními poruchami, ale i děti neslyšící, nevidomé či jinak tělesně postižené. Všichni si prý náramně rozumějí. „Je to dané samozřejmě tím, že dnes máme specializované pedagogy (těch je zhruba 30) a hlavně: Ve třídě je málo žáků (čtyři až devět), takže se jim můžeme individuálně věnovat,“ říká paní Dvořáková.
Mateřská škola sídlí v budovách v Kyšicích a v Horním Bezděkově, základní škola pak v budovách ve Stochově a v Unhošti, přípravný stupeň základní školy je v Kyšicích. Při zařazování žáků do tříd přihlíží škola především k psychickým a osobnostním zvláštnostem dětí a snaží se naplňovat jeden ze svých stěžejních cílů, integraci žáků s různým stupněm a druhem postižení. Žáci jsou klasifikováni širším slovním hodnocením. Škola je fakultní školou Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Střední škola sídlí v budově v Unhošti. Výuka je zaměřena na zvládnutí péče o domácnost a k vytvoření dovedností a návyků potřebných k vykonávání jednoduchých zaměstnání. „Díky takto širokému záběru jsme unikátní v republice v tom, že se staráme o postižené děti zhruba od jednoho roku až po střední školu,“ zdůrazňuje paní Dvořáková. A s pýchou připomíná, že řada jejich žáků později vystudovala gymnázium a někteří i vysokou školu. Kromě škol zmiňuje také centrum Slunce všem, které v Unhošti, Stochově a v Nouzově nabízí speciální služby pro seniory. V Unhošti na autobusovém nádraží pak najdeme i kavárnu s pekárnou, kde pracují zdravotně postižení lidé.
Nadační fond Slunce pro všechny
V roce 2002 byl založen Nadační fond Slunce pro všechny se sídlem v Kyšicích za účelem podpory dětí a dospělých se speciálními potřebami a podpory všech škol. Hlavním programem nadačního fondu je shánění finančních prostředků (například pořádáním benefičních koncertů v Praze a ve Stochově, aukcí výtvarných prací apod.). Nejbližší akce se bude konat 26. dubna ve Smetanově síni Obecního domu v Praze, výtěžek z připravovaného koncertu půjde na aktivity Nadačního fondu. Například z loňského koncertu se opravily střechy na školách v Unhošti a v Nouzově.
Řád slunce
Lidí, jako je Blanka Dvořáková, si velmi vážím. Jejich práce je mimořádně záslužná; vždyť bez nich by se řada postižených ocitla na úplném kraji společnosti. A – jak se ukázalo při nedávném hlasování čtenářů novin ve Středočeském kraji – nejsem v úctě k těmto klidem sám: Paní Dvořáková získala 10. března letošního roku mezi 219 osobnostmi kraje Řád slunce. Ostatně, když něco děláte srdcem, není se co divit!
Michal Korol
Náš region
Přidejte odpověď