Letovice – Za poznáním Jeseníků se v polovině června vydali účastníci zájezdu z řad Nového sdružení zdravotně postižených v Letovicích.
Měli jsme možnost poznat řadu krásných míst největších moravských hor i poznat jejich historii.
Naší první zastávkou bylo vlastivědné muzeum v Šumperku. Úvodní sály přírodovědné expozice jsou věnovány přírodě Šumperska a trochu také Jesenicka. Historické části muzejní expozice patří nejvýznamnějším regionálním archeologickým nálezům. Tragédii zdejšího kraje dokonaly především neblaze proslulé čarodějnické procesy, kterým je věnována část expozice. Nejtypičtějším regionálním řemeslům, jako je sklářství, hutnictví, železářství nebo keramická výroba, se věnuje další část výstavy.
Jiný náhled do historie jsme měli na zámku ve Velkých Losinách, kde jsme si prohlédli expozici tzv. nízkého zámku. Představuje rokokové pokoje vybavené původním historickým nábytkem. Součástí prohlídky jsou také dvě koupelny z konce 19. století a počátku 20. století, které sloužily Liechtensteinům. V dalších šesti místnostech zámecké galerie jsou instalovány cenné obrazy, sochařské i uměleckořemeslné práce ze sbírek velkolosinského zámku.
HISTORIE SKLÁŘSTVÍ
Ve Vrbně pod Pradědem jsme opět nahlédli do historie, ale tentokrát do sklářské. Zde jsme navštívili sklářskou huť Tomi, kde vyrábějí repliky historického skla.
Sklárna Jakub zase realizuje výrobu skla podle způsobů zpracování ve středověku.
Dále již naše cesta vedla do přírody na území Hrubého Jeseníku, kde byla kvůli přírodnímu bohatství a jeho zachování vyhlášena chráněná krajinná oblast Jeseníky. Karlova Studánka byla prvním místem našeho putování horskou krajinou. Leží na místě původně železářské osady na východní straně Pradědu, nejvyšší hory Moravy a Jeseníků. Jedná se víceméně o velký lázeňský areál s mnoha původně lázeňskými domy. Dnes se zde léčí zejména nemoci dýchacích cest.
Poslední naší zastávkou byly Lázně Jeseník. Jsou zasazeny do malebné krajiny nad stejnojmenným městem. Využívají příznivé klimatické podmínky a léčebnou sílu zdejších pramenů objevenou legendárním,,vodním doktorem“ Vincenzem Priessnitzem. I my jsme využili nový přírodní balneopark v areálu lázní. Jednotlivé procedury vodní terapie využívají prvky tradiční Priessnitzovy metody léčby studenou vodou.
A to byl závěr našeho vydařeného zájezdu za zdravím.
K celkové spokojenosti i dobré náladě přispělo krásné prosluněné počasí.
Bořivoj Rašovský
Blanenský deník
http://blanensky.denik.cz/
Přidejte odpověď