Pes jí zklidnil dceru a dnes léčí

Pro Arniku, Viky a Tima je charakteristické nadšené vrtění oháňkami, rozzářené oči při lidském dotyku a radost z povelů. Dvě psí dámy rasy border kolie a pes sheltie patří Jitce Flachsové z Děčína. Se svými psy provozuje canisterapii.

„Začalo to nenápadně. Naše dcera, dnes už dospělá, měla různé dysfunkce, byla takzvaně hyperaktivní, takže nebylo jednoduché ji udržet v klidu a soustředění při práci ve škole, ani doma. Pořídili jsme si proto prvního psa,“ vzpomíná na začátky léčby psem Jitka Flachsová.
Ihned si všimla, že přítomnost psa její dceru velmi uklidňuje, dokonce tak, že byla schopná napsat školní úlohu v jednom tahu. „Předtím to bylo nemožné, hyperaktivní dítě se neumí soustředit na práci,“ dodává Flachsová.
K prvnímu psu přibyli postupem času další, a přibyly i další dvě děti. „Naše děti už odmalička věděly, že pes není hračka, nějaké tahání za uši nebo dloubání do očí nepřicházelo v úvahu. Psi byli a jsou dodnes rodinnými kamarády, a protože provozuji canisterapii, jsou kamarády i spoustě dalších lidí,“ říká Jitka Flachsová, povoláním manažerka hotelu. Svůj volný čas věnuje psům. „Docházíme už pátým rokem do domova pro seniory v Děčíně, stařečkové a stařenky jsou nadšení. Styk se zvířetem jim dělá moc dobře,“ říká Flachsová. Dalšími, kdo její psy milují, jsou děti ze škol i mateřinek. „Děláme ve školách přednášky, jak se chovat ke psům, i k těm cizím, jaké jim dávat povely, děti to moc baví a samozřejmě by každé chtělo psa domů,“ dodává s úsměvem cvičitelka. Rodičům, kteří by chtěli svoje dítě zabavit či zklidnit psem, by pořízení psa jen za tímto účelem rozmluvila. „Dospělí si musí uvědomit, že zvíře potřebuje vychovat, ne ho jen koupit a strčit dítěti. Ať je od obou klid. Pes vyžaduje čas a to mnozí rodiče nemají, pes je pak nevychovaný a jeho chování může být nevyzpytatelné a dokonce nebezpečné,“ upozorňuje Flachsová.
Tvrdí, že pro canisterapii se hodí každá rasa, záleží prý hlavně na povaze psa. „Abych mohla se svými psy dělat terapie, musela jsem s nimi absolvovat zkoušky. Při nich se zkoumá povaha psa, nebo to, zda má základní návyky a zda je poslušný a především, zda je kontaktní,“ říká terapeutka.
Její psi obstáli, a proto mohou léčit i třeba postižené děti. „Docházíme do Rákosníčka, který zavedl jakýsi kroužek pro postižené děti. Je to úžasné, jak tyto děti reagují na zvířata a zvířata na ně. Ta práce mi přináší radost a příjemný pocit z toho, jak mohou moji psi pomáhat,“ dodává Jitka Flachsová.
Canisterapii uznávají i lékaři. Jde o alternativní formu péče. Kontakt se zvířetem působí hlavně na psychiku nemocného a může vést k jeho aktivizaci nebo naopak ke zklidnění stavu, v mnoha případech dostává nemocný nebo starý člověk znovu chuť do života.

ALICE KLAUBENSCHALKOVÁ
5plus2

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.